Šiųmetiniuose rinkimuose aktyvumas siekė 28,35 proc. 2009 metais rinkėjų aktyvumas buvo menkesnis, bet socialdemokratai sugebėjo laimėti 3 mandatus. Panašių vilčių socdemai akivaizdžiai turėjo ir šiuo metu, bet pasisekė kiek mažiau – laimėti 2 mandatai, Briuselyje dirbs socialdemokratų lyderė Vilija Blinkevičiūtė ir buvęs eurokomisaras Vytenis Andriukaitis.
Laukti rinkimų rezultatų socdemai susirinko į restoraną „Elven“ prie Katedros. Politikai šnekučiavosi, gurkšnojo vyną, diskutavo ir linksmai leido laiką. Partijos lyderė V. Blinkevičiūtė į štabą atvyko vieną pirmųjų ir noriai su visais bendravo.
„Prisimenant 2009-uosius, kai buvo labai mažas aktyvumas, kai nesutapo su prezidento rinkimais, tai socialdemokratai iškovojo tris vietas. Nežinau, kaip bus dabar. Jeigu tai pavyktų pakartoti, tai būtų sėkmė“, – pasakojo V. Blinkevičiūtė.
Paprieštaravus, kad 2009 metais buvo kiek kitas kontekstas, nes anuomet konservatoriaus Andriaus Kubiliaus vyriausybė dorojosi su finansų ir ekonomine krize, stipriai karpė įvairias išlaidas, V. Blinkevičiūtė prisiminė, kad tuo metu dar ne viskas buvo apkarpyta, naktinė reforma buvo tik pradėta, todėl patiems konservatoriams tuose rinkimuose irgi sekėsi puikiai, jie laimėjo keturias vietas. Politikė liko prie savo nuomonės, kad mažas aktyvumas gali pasitarnauti socdemams ir konservatoriams. Taip ir nutiko: tik mažas aktyvumas, kaip ir anuomet, geriau pasitarnavo konservatoriams. Tačiau V. Blinkevičiūtė nebuvo tikra dėl mažo aktyvumo priežasčių šiais 2024-aisiais.
„Iš tikrųjų tas mažas rinkėjų skaičius, tai net sunku paaiškinti, kai kas paklausia. Pagal „Eurobarometro“ apklausas (vyksta įvairios tos apklausos), tai jos visą laiką rodo, kad mūsų žmonės yra tie, kurie labiausiai pasitiki Europos Sąjunga, buvimu Bendrijoje, mato, kokią didelę visapusišką naudą teikia Europos Sąjunga. Ir tie sprendimai, kurie paliečia kiekvieną žmogų, yra priimami ir Europos Parlamente. Tai sunku paaiškinti, kodėl į rinkimus neateina“, – kalbėjo politikė.
Ji svarstė, kad galbūt rinkėjus atbaidė baisus oras, nors pačios V. Blinkevičiūtės tai neįtikina. Politikė mano, kad tam yra kitų priežasčių. V. Blinkevičiūtė teigė labai norinti, kad tradicinės partijų šeimos išlaikytų didžiausią balsų svorį Europos Parlamente ir kad savo įtakos nepadidintų kraštutinės dešiniosios ir nacionalistinės partijos, kurios dalyje Europos šalių yra ganėtinai populiarios.
Pasak V. Blinkevičiūtės, bendraujant su rinkėjais visuomet kalbama apie socialinę naudą, kurią atneša europinių institucijų priimami sprendimai, tad žmonės labai domisi, bet ne visi gyventojai yra lengvai pasiekiami.
V. Blinkevičiūtė taip pat garsėja, kad labai greitai susigraudina – ar bendrautų su žurnalistais, politikais, ar rinkėjais. Paklausta, kiek kartų per rinkimų kampaniją ir susitikus su rinkėjais teko verkti, V. Blinkevičiūtė pagalvojusi teigė, kad galbūt nemažai.
„Aš negaliu suskaičiuoti, nemažai turbūt. O čia blogai? Nemažai, turbūt, visaip būna. Žinot, aš neturiu, ko slėpti, aš toks esu žmogus, ir dabar jautriai sureagavau. Mama mano tokia buvo, genetiškai tokia pat esu. Tai žinote, būna du atvejai. Kada išgirstu gerus žodžius, tada labai paliečia širdį. Ir kada aš pamatau, kai kalba nesąmones ir aš nieko negaliu padaryti, kad tam užkirsčiau kelią, tada man irgi toks suima, kad galvoju taip negali būti. Bet aš visada tokia buvau, net ministre būdama apsiverkdavau, tai ką dabar padarysi? Tokia esu, tokia ir mirsiu“, – teigė politikė.
Laukti rinkimų rezultatų susirinko didžioji dalis garsiausių partijos narių: štabe sukinėjosi dabartinis europarlamentaras Juozas Olekas, buvęs eurokomisaras Vytenis Andriukaitis, Seimo nariai Gintautas Paluckas, Algirdas Sysas, Orinta Leiputė, Eugenijus Sabutis, Julius Sabatauskas. Į štabą atvyko ir penkiakovininkė Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!