Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos (LVDK) prezidentas parlamentaras Viktoras Uspaskichas kreipėsi laišku į privačių ir valstybinių įmonių vadovus, prašydamas juos ir įmonių darbuotojus prisidėti prie parašų, reikalingų referendumui inicijuoti, rinkimo.
Laiške prašoma palaikyti iniciatyvą pakeisti šiandien egzistuojančią rinkimų sistemą, kuri turi "pagaliau tapti moralia, piliečių idėjoms atstovaujančia bei jų gerovę užtikrinančia sistema".
"LVDK, pritardama ir aktyviai palaikydama referendumui paskelbti būtinų 300 tūkst. piliečių parašų surinkimą bei suvokdama, jog įvykdyti šią užduotį reikalingas visos visuomenės palaikymas, susitelkimas ir ryžtas, prašo Jus ir Jūsų vadovaujamos įmonės dirbančiuosius visų mūsų bendro tikslo vardan palaikyti šią iniciatyvą ir prisidėti prie parašų rinkimo", - teigiama V. Uspaskicho pasirašytame laiške.
BNS žiniomis, vien tik Vilniuje šis laiškas buvo išsiųstas maždaug 180 privačių ir valstybinių įmonių. Seimas šią savaitę priėmė Referendumo įstatymo pataisas, kuriomis nustatė, jog parašai referendumui inicijuoti gali būti renkami tik viešosiose vietose ir gyvenamosiose patalpose. Tačiau Seimas nepritarė siūlymui įrašyti kategorišką formuluotę, kad parašus rinkti įmonių, organizacijų patalpose draudžiama.
Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) pirmininko Aloyzo Sakalo nuomone, priimta formuluotė apima ir draudimą rinkti parašus įmonėse.
Seimo Ekonomikos reikalų komitetui vadovaujantis valdančiosios Naujosios sąjungos (NS, socialliberalų) frakcijos narys V. Uspaskichas yra vienas Vyriausioje rinkimų komisijoje užregistruotos iniciatyvinės grupės rinkti parašus referendumui inicijuoti narių. Šioje grupėje yra ir daugiau parlamentarų.
Iniciatoriai siūlo referendumu priimti Konstitucijos pataisas, kurios pakeistų esamą mišrią rinkimų sistemą į mažoritarinę sistemą.
Pagal jų pateiktą projektą būtų atsisakyta rinkti parlamentarus pagal partijų sąrašus daugiamandatėje apygardoje. Parlamentarai būtų renkami tik vienmandatėse apygardose, turinčiose vienodą rinkėjų skaičių, bei po vieną nuo kiekvienos savivaldybės. Tokiu atveju Seimo narių skaičius sumažėtų nuo 141 iki 131.
Taip pat siūloma Konstitucijoje įtvirtinti teisę rinkėjams atšaukti neįtikusį Seimo narį. Referendumo iniciatoriai siūlo suteikti rinkėjams galimybę pareikšti savo nuomonę dėl tiesioginių merų rinkimų. Šiuo metu merus Lietuvoje renka savivaldybių tarybos.
Referendumu išsakyta rinkėjų nuomonė dėl merų rinkimų turėtų patariamąjį pobūdį ir jos realizavimas priklausytų nuo Seimo valios.
Referendumu priimtos Konstitucijos pataisos įsigaliotų po mėnesio nuo jų priėmimo. Iniciatyvinė grupė turi iki gegužės 19 dienos surinkti ir pateikti VRK ne mažiau kaip 300 tūkst. rinkimų teisę turinčių piliečių parašų. Nesurinkus per nustatytą laiką tiek parašų, referendumas nebus rengiamas. Jeigu parašai bus surinkti, Seimas turės paskirti referendumo datą.
Tiek valdančiosios, tiek opozicinės partijos pareiškė nepritarimą referendumo iniciatyvai, nors tarp jo iniciatorių yra ir partijoms priklausančių parlamentarų. Pats V. Uspaskichas buvo išrinktas vienmandatėje Kėdainių rinkimų apygardoje.
Kai kurie politikai pareiškė nuogąstavimų, kad minėtas referendumas ir diskusijos dėl balsavimui siūlomų klausimų gali nukreipti visuomenės dėmesį nuo gegužę rengiamo referendumo dėl šalies narystės Europos Sąjungoje. V. Uspaskichas teigia remiąs Lietuvos narystę ES ir žada pats už tai agituoti rinkėjus.
BNS