Ukrainos prezidentas Viktoras Juščenka pateikė parlamentui svarstyti savą konstitucijos pataisų projektą, kuriame siūlo paskirti eilinius prezidento rinkimus 2010 metų sausio 17 dieną, sakoma antradienį paskelbtame konstitucijos pataisų projekte.
Pateikdamas Aukščiausiajai Radai patvirtinti savo siūlymus prezidentas paprašė, kad įstatymų leidėjai skirtų 450 mln. grivinų (apie 150 mln. litų) referendumui dėl konstitucinės reformos surengti.
Antradienį V.Juščenka jau pasiūlė sudaryti dvejų rūmų parlamentą, kur aukštieji rūmai - Senatas atstovautų regionų interesams. Antradienį jis paskelbė šį siūlymą deputatams.
Dabartinis valstybės vadovas buvo išrinktas penkeriems metams 2004 metų gruodį po oranžinės revoliucijos, kuri atvedė į valdžią ir jo dabartinę oponentę, premjerę Juliją Tymošenko.
Netrukus surengta konstitucinės reforma apkarpė prezidento įgaliojimus, dalį jų perduodama vienerių rūmų parlamentui ir vyriausybei, ir dėl to nesiliauja trijų valdžios centrų susipriešinimas.
Pats V.Juščenka, siūlęs ir anksčiau keisti konstituciją, ragina nedidinti parlamento vaidmens, bet jo siūlymams nepritaria Aukščiausioji Rada, kurioje beveik nebeliko jo sąjungininkų.
Prezidento pateiktame deputatams patvirtinti įstatymo projekte siūlomi tokie pagrindiniai konstitucijos pakeitimai:
- sudaryti dvejų rūmų parlamentą, susidedantį iš Deputatų rūmų (300 žmonių, išrinktų ketveriems metams, vietoj penkeriems metams išrinktų į vienerių rūmų parlamentą 450 deputatų), ir Senato, į kurį išrenkami pagal mažoritarinę sistemą šešeriems metams po tris deputatus iš 27 sričių, Kijevo ir Sevastopolio.
- žemieji rūmai suformuoja visą vyriausybės personalą (šiuo metu iniciatyva skirti gynybos ir užsienio reikalų ministrus priklauso prezidentui).
- Senatas tvirtina žemųjų rūmų priimtus įstatymus, skiria vietos tarybų deputatus ir, prezidento teikimu - Centrinio banko vadovą, Centrinio banko tarybos narius, generalinį prokurorą, Saugumo tarybos vadovą.
NEAIŠKIOS PERSPEKTYVOS.
Rada, turinti išimtinę teisę daryti konstitucijos pataisas, kol kas nenustatė, kada nagrinės V.Juščenkos siūlymą.
Prezidento oponentė J.Tymošenko, opozicinė Regionų partija ir daugelis parlamentarų, kurie patys sakė, kad būtina keisti konstituciją, siekiant patobulinti vadžios sistemą, iškritikavo prezidento siūlymą.
Politologai taip pat abejoja, ar reali konstitucinė reforma tokia, kokia yra pasiūlyta.
"Siūlymas keisti konstituciją pateiktas ne laiku, netrukus eiliniai prezidento rinkimai, ir nesuprantama, kodėl, esant tokioms aplinkybėms, prezidentas susirūpino tobulinti parlamento sistemą", - sakė agentūrai "Reuters" tarnybos "Ukrainos barometras" direktorius Viktoras Neboženka.
"Jis (Juščenka) siūlo galbūt įdomių dalykų, bet neesminių. Kalbėtis apie konstitucijos pataisas reikia pradėti po naujo prezidento rinkimų, bet ne dabar", - pridūrė jis.