Christina Schmidt iš Belgijos Lježo universiteto (Universite de Liege) ir Philippe Peigneux iš Briuselio laisvojo universiteto (Universite Libre de Bruxelles), kartu su kolegomis iš Prancūzijos ir Šveicarijos atlikę tyrimą, nustatė, kad "vieversiai" koncentruojasi blogiau nei "pelėdos", taip pat greičiau pavargsta. Tyrimas publikuotas žurnale "Science".
Klinikiniuose eksperimentuose, kuriuos atliko mokslininkai, dalyvavo skirtingiems chronotipams priklausantys žmonės - vadinamosios "pelėdos" ir "vieversiai". Pirmieji paprastai eina miegoti po vidurnakčio, dažnai 3-4 val. nakties, o keliasi kone pusiaudienį. Antrieji, atvirkščiai, prabunda auštant, 4-6 val. ryto, o gulasi 9-10 val. vakaro.
Per pirmąją eksperimento dalį savanoriai miegojo jiems įprastu ritmu namuose nederindami savo vidinio režimo prie bendro grafiko.
Po savaitės savanorius pakvietė praleisti dvi paras tyrimų centre, kur "pelėdos" ir "vieversiai" miegojo vienodos trukmės laiką, tačiau ir vėl kiekvienas savo režimu. Praėjus dviem valandoms po pabudimo, mokslininkai užrašė kiekvieno tiriamojo galvos smegenų elektromagnetinius impulsus. Procedūra buvo kartojama praėjus 10,5 val. po pabudimo.
Skenuojant savanoriams buvo pasiūlyta išspręsti užduotis, reikalaujančias didelės dėmesio koncentracijos. Tokiu būdu mokslininkai galėjo užfiksuoti "pelėdų" ir "vieversių" susikaupimo lygį į bendrą cirkadinio ritmo fazę nepriklausomai nuo paros laiko. Pasirodė, kad "pelėdos" kur kas geriau įveikdavo testus, pateiktus po 10,5 val. po pabudimo, o "vieversiams" po dešimties valandų jau pasireiškė protinio išsekimo požymiai ir dėmesio nevaldymas.
Priminsime, kad skirstymą į "pelėdas" ir "vieversius" pripažįsta ne visi mokslininkai somnologai. Šiaip ar taip, ši klasifikacija visiškai pagrįsta endokrinologų požiūriu. Mat "vieversių" organizme maksimalus hormono kortizolio kiekis (jis skatina medžiagų apykaitą) pasireiškia anksčiau nei daugumai žmonių - 4-5 val. ryto. O miego hormono - melatonino - padaugėja anksti vakare.
"Pelėdoms" - viskas atvirkščiai: melatoninas išsiskiria artėjant vidurnakčiui, o kortizolio pikas - 7-8 val. ryto.
Parengė Liana Ambarcumian