Proveržis vietinio turizmo rinkoje – į ekskursijas po Lietuvą panevėžiečiai vietas rezervuoja dar prieš pusmetį.
Kelionės populiarėja
Panevėžio turizmo informacijos centro darbuotojai apstulbę. Dar pernai balandį jų organizuojamos ekskursijos po šalį neįvykdavo nesurinkus turistų, o šįmet jau vasarį jie varžėsi dėl vietų kelionėje į Rumšiškes švęsti Užgavėnių ar praėjusį savaitgalį į Kaziuko mugę Vilniuje.
Jau dabar daugiau nei pusė vietų, tai yra 24-ios, rezervuotos birželį į vienos dienos kelionę po Kauną, tik penkios vietos belikusios į liepos pabaigoje vyksiančią ekskursiją po senąjį Vilnių, 10 vietų rezervuota netgi į rugpjūčio viduryje centro organizuojamą ekskursiją po Šiaulių kraštą. Panevėžio turizmo informacijos centras keliones po Lietuvą suplanavęs kiekvienam savaitgaliui iki pat spalio. Užsirašiusiųjų jau yra beveik į visas.
Keliauja pigiai ir trumpai
Praėjusiais metais centro organizuotose ekskursijose Lietuvą išžvalgė apie 600 panevėžiečių. Įstaigos darbuotojai planuoja šįmet vietos turistų sulaukti apie 1000.
Turizmo vadybininkės Indrės Stirbytės teigimu, panevėžiečiams patraukliausios vienos dienos ir nebrangios kelionės. Pigiausios ekskursijos – po Panevėžio apskritį, kainuojančios apie 35 Lt, brangiausia šįmet numatoma kelionė rugsėjį į Ventės ragą už 85 Lt.Pasak I. Stirbytės, sunkiausia surinkti turistų grupes keliauti į pajūrį.
„Prie jūros važiuojama su nakvyne, dėl to ir kaina didesnė. O panevėžiečiai pageidauja trumpų, vienos dienos kelionių, kad nereikėtų specialiai joms ruoštis“, – pažymi vadybininkė.
Atostogas planuoja net senjorai
Turizmo informacijos centro direktorė Daiva Tankūnaitė pripažįsta pati esanti nustebinta tokio panevėžiečių aktyvumo. „Dar praėjusiais metais panevėžiečiams kelionių sezonas sutapdavo su bulvių sodinimu ir kasimu. Šįmet jau matome, kad sezoniškumo nebeliko“, – mano D.Tankūnaitė.
Turizmo informacijos centrą vietos turistai pradeda atakuoti jau sausį. Anot jos, iš anksto žinoti kelionių grafiką pageidauja net aktyviausi turistai Panevėžyje – senjorai. Direktorė svarsto, kad turbūt net ir nedirbantiems pensininkams malonu planuoti atostogas ir jų laukti. Ekskursijų po Lietuvą organizatoriai labiausiai pasigenda 40–50 metų turistų. D. Tankūnaitės tai nestebina.
Aukštaitijos sostinėje taip pat ryškėja nauja tendencija – įstaigų, įmonių užsakomos ekskursijos. D. Tankūnaitė skaičiuoja Panevėžyje bent dešimt bendrovių, turinčių tradiciją darbuotojams dovanoti kelionę.
„Tarp turizmo darbuotojų seniai sukasi mintis, kad Lietuva turėtų pasekti kitų šalių pavyzdžiu ir priimti atostogų įstatymą. Jis leistų įmonėms į neapmokestinamas sąnaudas įtraukti išlaidas darbuotojų atostogoms šalies viduje. Nors tokio įstatymo dar nėra, bet daugėja darbdavių, kas pusmetį ar ketvirtį užsakančių išvykas kolektyvui“, – tikina direktorė.
_______________________________________
Populiariausi Klaipėda ir Vilnius
Statistikos departamento duomenimis, 2012 m. trečiąjį ketvirtį, palyginti su tuo pačiu 2011 m. laikotarpiu, vietinio turizmo kelionių su viena ir daugiau nakvynių padaugėjo 3,8 procento. Vienos kelionės metu toks turistas išleido vidutiniškai 178 litus (2011-aisiais – 182 Lt). Net 88 proc. vietinių turistų rinkosi savo transportą, autobusu po Lietuvą keliavo 11 proc., o traukiniu – tik 1 proc. Daugiausia vietinių turistų lankėsi Klaipėdos (37 proc.), Vilniaus (14 proc.), Alytaus (13 proc.), Kauno (12 proc.) apskrityse. Ne tokios populiarios buvo Utenos (9 proc.), Šiaulių ir Panevėžio (po 4 proc.), mažiausiai keliautojų sulaukė Marijampolės ir Telšių (po 3 proc.) ir Tauragės (1 proc.) apskritys. 2012 m. trečiąjį ketvirtį, palyginti su tuo pačiu 2011 m. laikotarpiu, Lietuvos gyventojai 4 kartus dažniau vyko į vienadienes keliones nei į keliones su nakvyne.