„Iš esmės namo lokacija yra tokia, kad bet kuris lėktuvas skrisdamas ir leisdamasis iš tos pusės, praskrenda pro tą namą. [Jis yra] grynai ant to tako, kur visi lėktuvai leidžiasi arba kyla. Aš pats buvau įvykio vietoje, tai ten per pusvalandį trys lėktuvai praskrido tiesiai virš galvos“, – naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ pasakojo Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas.
Mero teigimu, pagal dabartinį bendrąjį miesto planą toje vietoje gyvenamųjų namų apskritai neturėtų būti, bet lėktuvo kliudytas namas buvo pastatytas seniau. Taigi jo gyventojai save gali laikyti laimės kūdikiais – lėktuvas nukrito visai šalia, tad be įgulos narių daugiau niekas nenukentėjo.
Kreipsis dėl žalos atlyginimo
Tą namo dalį, kurią kliudė lėktuvas, ugniagesiams teko nugriauti. Ji nebetinkama gyventi, o sveikoji namo dalis bus tiriama specialistų.
Tačiau atkurti nugriautą namo dalį bus kur kas paprastesnė ir mažiau resursų reikalaujanti užduotis nei atstatyti sausį sprogimo nuniokotą daugiabutį Viršuliškėse.
„Aišku, visi klausimai yra atviri, bet, skirtingai nuo Viršuliškių daugiabučio sprogimo atvejo, kur žaizdos dar gyvos ir žmonės tik dabar pradeda grįžti į sutvarkytus būstus, nėra pavojaus namo konstrukcijų tvarumui, kad namas subyrėtų ir t t. Mes turime vieną korpusą, kuris yra sugriautas, bet atstatyti jį daug paprasčiau nei tą sugriautą daugiabutį“, – kalbėjo V. Benkunskas.
Anot sostinės mero, taip pat reikės atlikti techninį vertinimą, kokia yra padaryta žala, kiek kainuotų ją atlyginti ir kas už tai turėtų sumokėti.
Savivaldybė tikina padėsianti gyventojams
V. Benkunskas teigia, kad savivaldybė kreipėsi teisininkus, jog šie įvertintų precedentą. Tuomet bus sprendžiama, į ką kreiptis dėl žalos atlyginimo – aviakompaniją, siuntų bendrovę ar jas abi?
„Akivaizdu, kad kaltoji pusė turėtų visą žalą kompensuoti, kas liečia materialinius netekimus“, – pažymėjo V. Benkunskas.
Kol kas panašu, kad pirmiausia prie žalos atlyginimo turėtų prisidėti Ispanijos oro linijų bendrovė „Swiftair“, kuria ir keliavo krovininis DHL lėktuvas.
„Pagal tarptautinius reglamentus pasižiūrėjome, kad nepaisant to, kokios yra aviakatastrofos priežastys, šiuo atveju žala padarytam turtui turėtų būti atlyginta aviakompanijos“, – teigė meras.
„Kada tas įvyktų, kokiu būdu (ar pirmiausia žmonės turėtų patys susimokėti ir tada būtų kompensacinis mechanizmas), mes dabar tik aiškinamės, bet tikrai tą kelią padėsime nueiti“, – pridūrė jis.