„Tauragės kurjeryje“ pasirodęs skelbimas, kviečiantis pritariančiuosius Romos katalikų ir evangelikų liuteronų bažnyčių vyskupijų įkūrimui ateiti į viešbutį „Tauragė“ bei pasirašyti, sulaukė nemažo skaitytojų susidomėjimo.
Parašų rinkimą inicijuojantys šiandien nieko plačiau papasakoti nesutiko, o Tauragės katalikų ir evangelikų liuteronų bažnyčių kunigai negalėjo suprasti, kam šovė į galvą tokia neįgyvendinama ir netgi visiškai absurdiška idėja. Vyskupijų skaičius yra seniai nusistovėjęs, o naujų steigimo teisė priklauso tik aukščiausiesiems dvasininkijos sluoksniams.
Žemaitijoje neužtenka vienos vyskupijos
„Tauragės kurjerio“ numeryje buvo išspausdintas tokio turinio skelbimas: „Pritariantys Romos katalikų ir evangelikų liuteronų bažnyčių vyskupijų įkūrimui Tauragėje kviečiami iki gruodžio 22 dienos pasirašyti viešbutyje „Tauragė“, 4 aukšte (kilti liftu)“.
Po šiuo viešu kvietimu pasirašė ir esami ar tariami parašų rinkimo iniciatoriai – senjorus bei neįgaliuosius vienijantis Tauragės Trečiojo amžiaus universitetas (TAU) ir fondas „Pilietinė garbė“. Kokiu tikslu imamasi šios iš pažiūros bergždžios „akcijos“, kam bus pateikti tie surinkti „pritariančiųjų“ parašai. Atsiliepęs TAU bei viešbučio „Tauragė“ vadovas Romualdas Ozgirdas patikino, kad šia svarbia, jautria ir labai aktualia tema dar per anksti kalbėti. Esą viskas bus plačiau paaiškinta, kai bus gautas oficialus atsakymas. Iš kieno lūpų tas atsakymas turi nuskambėti, taip ir nepavyko išsiaiškinti.
– Nieko nekomentuosiu. Nesakysiu, ir kam tie parašai bus siunčiami. Kai gausim atsakymą, kad ir neigiamą, tuomet ir informuosim jūsų laikraštį, – tarstelėjo R. Ozgirdas.
Nepavyko išsiaiškinti ir pagrindinio šios „akcijos“ sumanytojo bei tikrųjų vyskupijų steigimo Tauragėje tikslų. Paklaustas, ar žino, kokia yra vyskupijos steigimo tvarka, pašnekovas atsakė esąs su ja susipažinęs.
– Žmonės gali rodyti savo iniciatyvą – gali kreiptis dėl vyskupijos steigimo. Tvarka man yra žinoma. Žemaitijos regione yra labai daug tikinčiųjų, o vyskupija egzistuoja tik viena – Telšiuose, – apie iškilusią būtinybę steigti antrą vyskupiją Vakarų Lietuvoje paaiškino R. Ozgirdas.
„Sveiku protu nesuvokiamas pokštas“ Įdomu, o ką apie šią pasauliečių sumanytą idėją galvoja Tauragės dvasininkija? Galbūt ištikimų parapijiečių parašais tikrai įmanoma pasiekti kokių nors permainų? Išgirdęs klausimą, Tauragės Švenčiausiosios Trejybės bažnyčios klebonas Alvydas Bridikis iš pradžių net kiek sutriko.
– Nieko apie tai nežinau. Tema tokia kvaila, kad nenoriu jos nė plėtoti. Kas čia tuo suinteresuotas? Kas tuos parašus renka? – klausimais užvertė klebonas.
Išgirdęs, kad parašų rinkimą inicijuoja Tauragės TAU ir „Pilietinė garbė“, pastarasis šią iniciatyvą pavadino visiškai kvaila ir bergždžia, net neverta aptarinėti.
– Primena balandžio pirmosios pokštą. Galbūt kažkas nusprendė artėjančios pasaulio pabaigos proga pajuokauti? Gal R.Ozgirdas nori vyskupu patapti? Tai tas pats, kad dabar aš užsinorėčiau popiežiaus rezidenciją į Tauragę perkelti, – sąmyšio bei ironijos kupinu balsu, tramdydamas juoką, dėstė A.Bridikis.
Anot klebono, tai ne pasauliečių reikalas – vyskupijų steigimo teisė priklauso Šventajam Sostui. Būtent po Šventojo Sosto įvykdyto administracinio perskirstymo 1991 metų gruodį Lietuva buvo suskirstyta į dvi bažnytines provincijas – Vilniaus bei Kauno. Vilniaus bažnytinę provinciją sudaro Vilniaus arkivyskupija, Panevėžio bei Kaišiadorių vyskupijos. Kauno bažnytinę provinciją sudaro Kauno arkivyskupija, Vilkaviškio, Telšių ir Šiaulių vyskupijos.
– Situaciją seka speciali institucija Romoje. Tvarka labai sudėtinga ir griežta, – teužsiminė A.Bridikis.
Suabejojęs iniciatorių sveiku protu ir ryšiu su bažnyčia, klebonas atsisveikino. Netrukus sulaukiau jo skambučio: A.Bridikis prašė persiųsti skelbimo tekstą, sakė susisieksiąs su Telšių vyskupu Jonu Boruta, kad galėtų aptarti šią keistą situaciją. Klebonas žadėjo pakalbėti ir su pačiu R.Ozgirdu.
Noras primena „tikėjimo paslaptį“ Tauragės evangelikų liuteronų bažnyčios kunigas Mindaugas Dikšaitis prisipažino apie šią „akciją“ išgirdęs kiek anksčiau nei pasirodė skelbimas „Tauragės kurjeryje“. Tada jis net nesuprato, apie ką kalbama.
– Praėjusios savaitės pradžioje apie tai užsiminė pats R. Ozgirdas. Tada jo paprašiau nedėti tokio turinio skelbimo. Deja. Pasirodžius viešam kvietimui sulaukiau ne vieno susirūpinusio žmogaus skambučio. Daugelis nesuprato, kas vyksta, – kalbėjo M. Dikšaitis.
Kunigui liko neaišku ir tai, kokių tikslų tuo siekiama. M. Dikšaitis pavadino visą šią iniciatyvą „tikėjimo paslaptimi“.
– Iš skelbimo teksto nelabai supratau, ar žadama vieną bendrą vyskupiją steigti, ar dvi atskiras. Matyt, susirinko Trečiojo amžiaus universitetą lankančios močiutės ir nusprendė, kad joms reikia Tauragėje vyskupijos, – galvosūkį gvildeno evangelikų liuteronų kunigas.
Evangelikų liuteronų vyskupas renkamas kas devyneri metai. Vyskupijos buveine pripažįstama naujai išrinkto vyskupo darbo vieta. Šiuo metu vyskupija yra įsikūrusi Vilniuje. Jai vadovauja vyskupas Mindaugas Sabutis. Pasak M. Dikšaičio, ilgą laiką, nuo šeštojo XX a. dešimtmečio iki 2004 metų, evangelikų liuteronų vyskupijos konsistorija buvo Tauragėje. Jai ilgus metus vadovavo vyskupai Kalvanai.
– Lietuvoje mūsų, evangelikų liuteronų kunigų, yra tik dvidešimt. Jei egzistuotų dvi vyskupijos, po 30–40 metų visi jau būtume pabuvę vyskupais. Tai visiškai neprasminga, – teigė M. Dikšaitis.
Karolina STAŽYTĖ