Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso (Žozė Manuelis Barozu) ketvirtadienį Vienoje atidarė naują Europos Sąjungos (ES) instituciją - Pagrindinių teisių agentūrą, patarinėsiančią ES įstatymų klausimais.
Tačiau naujoji agentūra, pakeisianti ir praplėsianti dabartinio Europos rasizmo ir ksenofobijos stebėjimo centro (EUMC), įkurto 1998 metais, veiklos sritį, apsiribos duomenų apie tai, kaip valstybės paiso ir taiko ES įstatymus, rinkimu bei analize.
"Europa, kuri tik stebėtų pačią sunkiausią rasizmo ir ksenofobijos ligą - dvi gėdas, dėl kurių prireikė steigti EUMC, nūdienos pasaulyje atliktų tik pusę darbo, reikalingo skatinti ir ginti pagrindines teises", - atidarymo iškilmėse kalbėjo ES teisingumo ir saugumo komisaras Franco Frattini (Frankas Fratinis).
Agentūra - 2003 metais 25 ES valstybių narių pradėtų ilgų derybų, baigtų praėjusių metų gruodį, rezultatas. Nuo 80 iki 100 darbuotojų turėsianti institucija turės ribotą valdžią ir stokos įgaliojimų kelti bylas prieš valstybes ar nagrinėti pavienių asmenų skundus.
Smarkiai pasipriešinus Didžiajai Britanijai, o ypač - Vokietijai, iš 25 narių sudaryta ES taip pat nusprendė, kad agentūra negalės kištis į skirtingų šalių teismų ir policijos bendradarbiavimo reikalus - sritį, kurioje ji esą galėtų daugiausia nuveikti.
Vietoj to agentūros atliekama ekspertizė bus naudojama, pavyzdžiui, bendrosios rinkos ir transporto politikai, kurioje pasitaiko diskriminacijos bei rasizmo apraiškų, įgyvendinti dabartinėse 27 ES valstybėse narėse.
"Agentūra tikrai nepakeis tribunolų", - spaudos konferencijoje teigė J.M.Barroso.
Blokas siekia, kad naujoji agentūra netaptų dar viena Europos Taryba - Strasbūre įsikūrusia organizacija, stebinčia, kaip jai priklausančiose 46 valstybėse narėse taikoma Europos žmogaus teisių konvencija.
Austrijos užsienio reikalų ministrė Ursula Plassnik (Ursula Plasnik) sakė, jog naujoji ES agentūra daugiausiai darbuosis rengiant įstatymus, o kancleris Alfredas Gusenbaueris (Alfredas Guzenbaueris) pridūrė, jog ji turės patariamąją teisę, kad "dėl kovos su terorizmu sukeltos trinties nenukentėtų pagrindinės taisės".
Žmogaus teisių gynimo organizacijos smarkiai sukritikavo ES už tai, kad ši nesugebėjo išreikalauti didesnės atskaitomybės iš valstybių narių tokiais klausimais kaip Jungtinių Valstijų Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) užsakyti slapti skrydžiai po Europą.