Tai esą gali įvykti dėl to, kad formaliai išsiskyrę šeimos biudžetą kas mėnesį galės papildyti 64-iais eurais.
Kai šalyje kainos kyla rekordiniai tempais, brangsta šildymas, elektra ir maistas parduotuvėse, senjorai vos suduria galą su galu.
„Jau bulvės, pagrindinis maistas senjorų, ir tai pabrango. Liūdna padėtis, nes niekas nestabdo apetitų kainų kėlimo, ir dar drįsta į eterį pasakyti, kad į kainodarą nesikišim, nu tai kokia valstybė, užtai žmonės ir bėga. Mes nespėjam koja kojon su kainų kilimu, jeigu kaina pakilo, jei pensija pakilo keliais eurais, tai kainos pakilo dvigubai“, – kalba pagyvenusių žmonių asociacijos prezidentė Grasilda Makarevičienė.
Pensininkams svarbus kiekvienas centas, todėl ir 32-iejų eurų vienišo asmens išmoka, kurią nuo naujųjų metų gaus visi vienišiai, gali geroki paremti šeimos biudžetą. Bent jau tų, kurie gauna mažiausias – 260 eurų ar panašias pensijas.
„Nuo naujųjų metų tas ratas prasiplečia ir vienišo asmens išmokas galės gauti visi vieniši žmonės, kurie yra sukakę pensijos amžiaus, arba jiems yra nustatytas nedarbingumo lygis. Turi būti vienišas, būti pasiekęs pensijos amžiaus, arba turi turėti nustatytą nedarbingumo lygį. Prašymų po naujųjų metų teikti nereikės, šitos išmokos bus skirtos visiems gavėjams automatiškai“, – teigia „Sodros“ atstovė Malgožata Kozič.
Kadangi tokias išmokas gauti galės tik vieniši asmenys, peršasi klausimas, ar senjorai, tam, kad paimtų valstybės duodamus pinigus, nepradės masiškai skirtis formaliai. Mat toks žingsnis šeimos biudžetą per metus papildytų 768-iais eurais. Štai skyrybų centro vadovas sako, kad susidomėjusių skyrybomis dėl išmokų jau sulaukė.
„Buvo pora bandymų tokių, bet kol nebuvo to įstatymo priimta, tai tie bandymai ir nebuvo realizuoti, dabar manau, kad čia ne 100 procentų, o 1000 procentų, kad tų skyrybų tarp senjorų padidės dešimteriopai, nes kiekviena šeima norės paimti valstybės padėtus, nu skaityk, per metus apie 700 eurų ant kelmelo“, – aiškina skyrybų centro vadovas Saulius Vaišnoras.
Anot Vaišnoro, skyrybos gali kainuoti nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių eurų, priklausomai nuo išsiskiriančių turto vertės, todėl jau po metų išmokų gavimo, tos skyrybos galėtų atsipirkti.
O štai turguje pigesnių prekių ieškantys senjorai sako, kad vargu ar skirtųsi dėl pinigų:
„Nu, kad ne, nesąmonė kažkokia dėl pajamų skirtis.“
„Tikriausiai nesiskirs.“
„Nemanau, kad senatvėj skirsis dėl kelių eurų.“
„Mano mąstymu, jei kas ką myli, niekuomet vienas kito nepaliks.“
„Gali visokių atsirast, žinot, kurie nori veltui pinigus gauti, atsiras ir tokių.“
Formalių skyrybų bumu abejoja ir socialinės apsaugos ir darbo viceministras.
„Yra ir kitose šakose socialinės apsaugos vienišumo faktorius, tačiau tokios tendencijos, kad žmonės masiškai ima skirtis tikrai nėra“, – teigia socialinės apsaugos ir darbo viceministras Audrius Bitinas.
Registrų centro duomenimis, šiuo metu vienišų asmenų, vyresnių nei 60 metų, Lietuvoje yra apie 430 tūkst., ne vienišų – apie 260 tūkstančių.