Visos partijos, kurias po rinkimų prislėgė dešimtis ar šimtus tūkstančių litų siekiančios skolos, teigia jas sėkmingai mažinančios. Bet atsikratyti visų skolų iki šiol pavyko vieninteliams socialdemokratams.
Kitos politinės jėgos finansinius įsipareigojimus planuoja įvykdyti per įstatymo numatytą terminą - pusmetį po rinkimų.
Kaip Eltai teigė Socialdemokratų partijos vicepirmininkė, Seimo narė Milda Petrauskienė, po rinkimų likusi 100 tūkst. litų skola buvo grąžinta dar pernai. Įsiskolinimui padengti partija rėmėjų neieškojo - tam buvo panaudoti narių sumokėti įnašai ir parlamentarais tapusių socdemų skirtos lėšos.
Socialdemokratų partija, Seimo rinkimams surinkusi 1,917 mln. litų ir išleidusi daugiau nei 2 mln. litų, liko skolinga 100 tūkst. litų. Remiantis rinkimų kampanijos finansavimo ataskaita, tiek buvo nesumokėta UAB "MIA" už politinę reklamą televizijoje.
Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjunga rinkimų kampaniją baigė su viena didžiausių - beveik 400 tūkst. litų skola. Pasak buvusio partijos rinkimų štabo vadovo Ramūno Karbauskio, skola "sėkmingai mažėja", ir šiuo metu "valstiečiai" bėra skolingi tik maždaug pusę šios sumos.
Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo bei finansavimo kontrolės įstatymas įpareigoja rinkimuose dalyvavusias partijas skolas panaikinti per šešis mėnesius po rinkimų ir pateikti ataskaitas Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK).
"Žinau, kad skola - ne "rona", neužgis. Neabejoju, kad skolas spėsime grąžinti laiku ir įstatymo nepažeisime. Jei bus problema, aš asmeniškai ar kažkas kitas spręsime problemą. Tai - ne tragedija. Turime savo verslus, ūkius, susimesime ir grąžinsime", - Eltai tvirtino R. Karbauskis.
Buvusio rinkimų štabo vadovo teigimu, skolos ne itin sparčiai mažėja dėl to, kad partija ieško rėmėjų, kurie nereikalauja jiems įsipareigoti. Tokie rėmėjai esą skiria tik po kelis ar keliolika tūkstančių litų, o ne maksimalią įstatymo leidžiamą 37,5 tūkst. litų sumą.
Susidariusi skola mažinama daugiausia pačių partijos narių ir jai prijaučiančių asmenų lėšomis. Dalį įsiskolinimams padengti reikalingų pinigų skyrė pats R. Karbauskis ir partijos lyderė, žemės ūkio ministrė Kazimira Prunskienė.
Remiantis VRK pateikta agitacijos kampanijos finansavimo ataskaita, "valstiečiai" iki rinkimų specialioje sąskaitoje buvo sukaupę beveik 774 tūkst. litų. Rinkimams buvo išleista daugiau nei 982 tūkst. litų. Bene daugiausiai partija liko skolinga M. Vaitekūno firmai "Dizartas" - už politinę reklamą iki rinkimų buvo nesumokėta 111 tūkst. litų.
Rinkimų laimėtoja Darbo partija liko skolinga 59 tūkst. litų. Kaip Eltai teigė partijos atstovė spaudai Orijana Šerpytytė, "visi skolų reikalai bus sutvarkyti kitą savaitę", o dėl skolų grąžinimo "iš esmės susitarta". Ji atsisakė nurodyti, kieno lėšomis - partijos narių ar rėmėjų - žadama padengti įsiskolinimus.
Darbo partija Seimo rinkimams surinko ir išleido beveik tiek, kiek leidžia Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo bei finansavimo kontrolės įstatymas - per 3,7 mln. litų. "Darbiečiai" nurodė likę skolingi 59 tūkst. litų UAB "Media House" už politinę reklamą televizijoje.
Po rinkimų daugiausiai liko skolinga Liberalų ir centro sąjunga - maždaug 1,2 mln. litų. Liberalcentristai teigia įsiskolinimą sumažinę šeštadaliu, o likusius 900 tūkst. litų yra užsimoję grąžinti iki vasario 12 dieną rengiamo partijos kongreso. Pasak buvusio partijos rinkimų štabo vadovo Žilvino Šilgalio, skolos dengiamos rėmėjų - įmonių ir asmenų suaukotomis lėšomis.
Liberalcentristai rinkimams buvo surinkę daugiau nei 1,55 mln. litų. Jų išlaidos agitacijos kampanijai viršijo 2,724 mln. litų.
ELTA