• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prasčiausia būklė, pagal specialistus, – Didždvario gimnazijos maisto tvarkymo skyriuje, kuriame gaminamas maistas, ir „Santarvės“ mokykloje, kurios valgykloje maistas tik išdalijamas.

REKLAMA
REKLAMA

Praėjusį ketvirtadienį Šiaulių miesto taryba paskirstė 100 tūkst. Lt mokyklų valgykloms remontuoti, tačiau kriterijai, kaip lėšos paskirstytos, paprastiems mirtingiesiems nebuvo atskleisti. Keturių miesto mokyklų vadovai prieš posėdį užregistravo raštą Tarybai, prašydami dar kartą svarstyti klausimą. Taryba apie kreipimąsi nebuvo informuota, o lėšų negavę mokyklų vadovai prakalbo, kad politikams trūksta drąsos tiesiai atsakyti į klausimus.

REKLAMA

20 tūkst. Lt – puodams pirkti?

Šiaulių miesto mokyklų valgyklų būklė yra gana prasta. Balandžio pradžioje Šiaulių valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba miesto merui Justinui Sartauskui pateikė ataskaitą, kokia yra mokyklų valgyklų higienos būklė. Specialistai nustatė, kad kai kurių valgyklų patalpos ir įrengimai neatitinka nustatytų teisės aktų reikalavimų. „Maisto ruošimo patalpoms reikalingas kapitalinis remontas, maistui ruošti naudojama sena, susidėvėjusi maisto tvarkymo įranga“, – rašoma ataskaitoje.

REKLAMA
REKLAMA

Specialistai patikrino septyniolika švietimo įstaigų – gimnazijų, centrų, progimnazijų, mokyklų – ir miesto vadovo paprašė spręsti valgyklų tvarkymo klausimus. Daugelyje įstaigų rasta susidėvėjusi įranga, neveikianti ventiliacija, suskilinėjusios sienos, nelygios grindys, neveikiantys šaldytuvai, atvira elektros instaliacija, korozija, rūdys, langų rėmų tarpuose – laikraščiai, patalpose – pelėsis ir kt. „Pati blogiausia situacija Didždvario gimnazijos maisto tvarkymo skyriaus, kuriame gaminamas maistas ir Santarvės mokyklos, kuriame maistas tik išdalinamas“, – sako Šiaulių VMVT viršininko pavaduotoja, valstybinė maisto produktų inspektorė Audronė Mikalauskienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Miesto valdantieji problemą ėmėsi spręsti. Gegužės 29-ąją vykusiame Tarybos posėdyje buvo pateiktas sprendimo projektas, kuriuo pakeista Šiaulių miesto savivaldybės privatizavimo fondo 2014 metų sąmata. Joje numatyta, kad 100 tūkst. Lt skiriama Šiaulių miesto švietimo įstaigų virtuvių remonto išlaidoms padengti.

REKLAMA

Sprendimo projektu lėšos skirtos ne visoms mokykloms, o tik septynioms. „Rasos“ progimnazijai – 20 tūkst. Lt, Lieporių gimnazijai – 13 tūkst. Lt, „Juventos“ progimnazijai – 18 tūkst. Lt, V. Kudirkos progimnazijai – 5 tūkst. Lt, J. Janonio gimnazijai – 21 tūkst. Lt, Tėvo B. Andruškos pradinei mokyklai – 3 tūkst. Lt, S. Daukanto gimnazijai – 20 tūkst. Lt.

REKLAMA

Toks lėšų paskirstymas, klausimą svarstant komitetuose, sukėlė kai kurių politikų abejones, ar lėšos skirstomos pagrįstai, kokie kriterijai lėmė, kiek kuriai mokyklai skirti lėšų. Sprendimo projekto rengėjų paprašyta argumentuoti skaičius arba Tarybai sprendimo projekto dar neteikti.

Vis dėlto sprendimo projektas buvo patvirtintas pozicijos daugumos – 18 narių – sprendimu.

Paradoksalu – S. Daukanto gimnazijoje specialistai rado tik susidėvėjusį gamybinį inventorių ir puodus, o mokyklai skirta net 20 tūkst. Lt. Pernai šiai mokyklai remontuoti buvo skirta apie 700 tūkst. Lt, tačiau yra mokyklų, kurių valgyklas būtina remontuoti dėl pelėsio, neveikiančios ventiliacijos, atviros elektros instaliacijos. Šios mokyklos negavo nė lito.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiemet J. Janonio gimnazija švietimo ir mokslo ministro įsakymu pastatui rekonstruoti gavo pusę milijono, o Šiaulių politikai dar atseikėjo 21 tūkst. Lt. valgyklai. Atrodo, kad kai kuriose miesto švietimo įstaigose durų rankenos bus auksinės, o kitose vaikams maistas bus gaminamas pelėsiais ir kerpėmis apaugusiose valgyklose.

REKLAMA

Nebuvo išgirsti

Mokyklų vadovai piktinasi ir išsako mintis, kad politikai linkę finansiškai remti tas mokyklas, kurių vadovai palankūs miesto valdantiesiems. Prieš Tarybos posėdį, gegužės 29-osios dienos ryte, Šiaulių Didždvario gimnazijos, Gegužių progimnazijos, Ragainės progimnazijos ir „Santarvės“ vidurinės mokyklos vadovai Šiaulių miesto tarybai pateikė ir užregistravo kreipimąsi. „Norime atkreipti Jūsų dėmesį, kad lėšos buvo paskirstytos nenurodant skirstymo kriterijų, įtraukiant ir mokyklas, tvarkomas iš VIP lėšų. Prašytume dar kartą svarstyti šių lėšų paskirstymo klausimą“, – rašoma rašte politikams.

REKLAMA

Tarybos nariai apie keturių miesto švietimo įstaigų vadovų kreipimąsi nei prieš posėdį, nei posėdžio metu nebuvo informuoti. Raštas tyčia ar netyčia kažkur pasiklydo.

Tarybos sekretorius Domas Griškevičius „Šiauliai plius“ atsakė, kad sekretoriato minėtas raštas nepasiekė. „Gal rašto adresatuose nebuvo nurodyti Tarybos nariai?“ – teiravosi Tarybos sekretorius. Mokyklų direktorių raštą, pasak „Santarvės“ vidurinės mokyklos direktorės Ingridos Kuolienės, priėmė ir užregistravo Savivaldybės tarybos ir administracijos priimamojo darbuotoja Rima Baltrušaitienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiaulių „Santarvės“ vidurinės mokyklos valgyklos būklė gana prasta. Maisto ir veterinarijos specialistai mokyklos valgyklos langų rėmus rado užkaišytus laikraščiais… I. Kuolienė „Šiauliai plius“ teigė, kad jų mokykla dėl prastos valgyklos būklės negali vaikams gaminti maisto. Jis yra atvežamas ir vaikams nepatinka. „Man labai gaila, bet vaikai išbėgiojo valgyti kitur“, – sakė direktorė.

REKLAMA

Silvija Baranauskienė, Šiaulių Gegužių progimnazijos direktorė, sako, kad didžiausia blogybė skirstant lėšas – kriterijų nebuvimas. Mokyklų vadovai buvo susitikę su Algimantu Beinoravičiumi, administracijos direktoriaus pavaduotoju, kuris vadovavo pasitarimui dėl mokyklų valgyklų būklės ir lėšų paskirstymo. „Aiškaus atsakymo nesulaukėme. Mums buvo pasakyta, kad mes paprašėme per daug lėšų, todėl ir negavome. Mes, remdamiesi Maisto ir veterinarijos komisijos išvadomis, prašėme tiek, kad galėtume pašalinti trūkumus“, – sakė direktorė.

REKLAMA

S. Baranauskienė sako, kad nuostabą kelia tai, jog lėšų gavo tos mokyklos, kurios jų jau gauna iš kitų „eilučių“. Pašnekovės nuomone, mokykloms reikia padėti sutvarkyti tai, ko jos negali padaryti savo lėšomis – pakeisti langus, sutvarkyti sienas, grindis, lubas, įrengti ventiliaciją. „Skardas ir virimo katilus atsinaujinti mokykla gali pati iš specialiųjų lėšų. Ypač, kai ekonominė situacija sudėtinga“, – sakė ji.

REKLAMA
REKLAMA

S. Baranauskienės teigimu, pinigus skirstę politikai turi turėti drąsos protokoluose pasakyti, kodėl skyrė lėšas tiems, kuriems skyrė. Jei yra užmojų kažkurią mokyklą suremontuoti iki galo, tai turi būti aiškus kriterijus, kur tas „galas“ yra. Gal pinigai bus skiriami tol, kol mokykla įsigis sidabrinių indų?

Susitvarkiusieji valgyklas daugiau investicijų gali nebesitikėti?

Jau šių metų pradžioje „Šiauliai plius“ rašė apie keistas valdančiųjų pinigų dalybas mokykloms. Miesto meras Justinas Sartauskas, į posėdį pasikvietęs tik savivaldybės administracijos vadovus, atrinko tas mokyklas, kurios dalyvaus Švietimo įstaigų modernizavimo programoje. Nepasitarus su švietimo srities specialistais, Tarybos nariais, saviškių ratelyje nuspręsta, kad modernizuoti reikia šias švietimo įstaigas: Centro pradinę mokyklą, lopšelį-darželį „Ežerėlis“, „Romuvos“, Lieporių, Rasos ir Gegužių progimnazijas bei plaukimo mokyklą „Delfinas“ Ežero gatvėje.

Jau tada atsakingi valdininkai tokį sprendimą pavadino politiniu sprendimu, o miesto mokyklų vadovai teigė, kad į modernizavimo programą įtrauktos tos mokyklos, kurių vadovai esą prijaučia valdantiesiems.

REKLAMA

Miesto valdžia buvo svarsčiusi, kad reikia uždaryti Centro pradinę, tačiau ją nuspręsta modernizuoti. Taip pat buvo svarstyta, kad reikia uždaryti ir „Rasos“ progimnaziją, bet ji taip pat buvo įtraukta į modernizuotinų mokyklų sąrašą ir jai dabar dar skirta 20 tūkst. valgyklai remontuoti.

A. Beinoravičius, savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas, paaiškino, kad lėšų skirstymo kriterijus buvo. Didždvario gimnazija valgyklai remontuoti prašė 170, Specialiojo ugdymo centras – 163, „Santarvė“ – 370 tūkst. Lt.

„Turėjome tik 100 tūkst. Lt, tad skyrėme tiems, kurių mokyklose valgyklų problema bus visiškai uždengta, kad virtuvės būtų visiškai sutvarkytos pagal reikalavimus. Jei būtume skyrę po lygiai, kiekvienam būtų tekę po 6,2 tūkst. Lt, tad visur vėl butų likę problemų“, – sakė pašnekovas, pridurdamas, kad iš VIP įrangai atnaujinti lėšų skirti negalima.

A. Beinoravičius pažadėjo, kad kai tik atsiras pinigų, jie bus skirti kitų mokyklų ar darželių valgykloms remontuoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų