Vietos politikai aiškina, kad taip nori paskatinti mokinius geriau mokytis. Tačiau tiek mokytojai, tiek tėvai tikri – kas nenori mokytis, jokie pinigai nepadės. Negana to, dalis mokinių bus diskriminuojami. Štai Riešėje esančios lenkų mokyklos mokiniai premijų gali tikėtis, o lietuviškos mokyklos – ne.
Šios dienos mokytojams pats darbymetis – grįžę iš atostogų ruošia klases mokslo metų pradžiai. Bent jau Vilniaus rajono moksleiviams jie bus kiek kitokie nei iki šiol. Tiems vaikams, kurių metiniai pažymiai bus vien dešimtukai, rajono valdžia planuoja mokėti pinigus – 500 eurų premiją. Už 100 balų išlaikytą egzaminą – 250 eurų.
„Taip paskatinti, kad mokinys turėtų motyvaciją papildomą, ne vien, kad gautų gerą pažymį, bet, kad galėtų įsigyti sau mokymosi reikmenis“, – aiškino Vilniaus rajono meras Robert Duchnevič.
Pradinių klasių mokiniai pažymių negauna, tad ir premijų tikėtis negalės. Dėl premijų Vilniaus rajono taryba planuoja balsuoti rugsėjo pabaigoje.
„Reikia mokytis dėl savęs arba norint kažko pasiekti, o ne dėl to, kad reikia, arba priverstinai, kad vis tiek turi kažkur įstoti. Jeigu vaikas neturės tikslo, jam ir pinigai nepadės“, – aiškino Riešės gyventoja Gerda.
„Geriausia paskata turėtų būti ugdoma namuose, kad vaikai suprastų, jog ne dėl kažkokios finansinės naudos mokosi, bet dėl savo geresnių galimybių. O kaip papildoma paskata, kodėl gi ne“, – kalbėjo Ilona.
„Bent jau kai kuriuos tikrai paskatintų. Ar yra klasėse nors vienas vaikas, kuris vien dešimtukais mokytųsi? Nėra“, – sakė dešimtokė Emilija.
„Jaunimas nori užsidirbti pinigų, tai jų rezultatas mokslo, kodėl gi ne“, – pritarė jai Egidijus.
Prognozuojama, kad dešimtukininkų per metus galėtų būti iki šimto, todėl mokinių premijoms gali prireikti per 50 tūkstančių eurų. Mokytojai pastebi, kad net ir neblogus pažymius gaunantiems vaikams kartais trūksta motyvacijos.
„Labai dažnai pasako, kad jam užtenka to aštuntuko, kartais mokytojai skatina, pati mokytoja, turiu pamokas ir kartoja, kad gali geriau, gali dešimtukui, sako jiems užtenka aštuntuko“, – pasakojo Riešės Šv. Faustinos Kovalskos pagrindinės mokyklos mokytoja Česlava Balaišienė.
„Mokiniai yra motyvuoti arba nemotyvuoti, o mokinio rezultatus labiausiai paveikia saugi aplinka, palankus psichosocialinis veiksnys“, – teigė Riešės gimnazijos direktorė Egidija Urbanavičienė.
„Vienoje mokykloje mokinys gali mokytis ir gauti visus dešimtukus, o pereidamas į kitą mokyklą, susiduria ir su tokia problema, kad ženkliai krenta tie įvertinimai. Ar galime rasti objektyvų dalyką, už kurį galėtume skatinti materialiai?“, – klausė Trakų rajono vicemeras Jonas Kietavičius.
Švietimo ministras neprieštarauja Vilniaus rajono valdžios norui skatinti vaikus pinigais, bet nelabai tiki, kad tai pakeis moksleivių rezultatus.
„Ir iki šiol būdavo dešimtukininkų ir šimtukininkų, o tai pasiekti reikia nuosekliu darbu, ir kažkokia premija, vargu, ar paskatina, labiau parodo pripažinimą ir įvertinimą“, – aiškino švietimo mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas.
O štai Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas premijuoti dešimtukininkų nesiruošia.
„Nelabai suprantu, koks tikslas mokėti premijas, tai skatinimo dalykai, kurie pirmiausia turi būti išsprendžiami šeimoje, kaip motyvuot vaikus atlikti pareigą, kuri yra mokyklos suole“, – teigė V. Benkunskas.
Atrodytų, geri Vilniaus rajono norai kvepia diskriminacija. Kai kurie vaikai, nors ir gyvena Vilniaus rajone, net ir mokydamiesi vien dešimtukais premijų negaus. Štai konkretus pavyzdys – Riešė. Čia esančios lenkiškos mokyklos moksleiviai į premijas gali pretenduoti, o lietuviškos – ne, nes ji nepriklauso rajono savivaldybei – jos steigėjas Švietimo ministerija.
„Neužtikrinamas lygiateisiškumo principas, kadangi Riešės gimnazijos mokiniai taip pat yra Riešės gyventojai, tėvai moka mokesčius ir čia besimokantys mokiniai premijos negautų“, – sakė E. Urbanavičienė.
Vilniaus rajono savivaldybė sako – lietuviškos mokyklos premijomis turi pasirūpinti Švietimo ministerija, kuriai ji priklauso. Ši atkerta, kad mokinių pinigais nemotyvuos, tai rajono valdžia turėtų neišskirti vaikų – nesvarbu, kokioje mokykloje mokosi, jie rajono vaikai.
Tiesa, pinigus už 100 balų išlaikytus abitūros egzaminus moksleiviams moka ir kai kurios kitos savivaldybės – vienos nepagaili 300, o kitos ir 1000 eurų.
Daugiau sužinokite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.