• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šį pa­va­sa­rį ūki­nin­kai va­di­na pui­kiu že­mei ir bū­si­mai duo­nai. Sma­rag­du ža­liuo­ja žie­mą iš­ken­tę ir šie­met itin gra­žiai su­dy­gę žie­mi­niai ja­vai. Ke­liuo­se sau­go­kis trak­to­riaus – jų pil­ni ke­liai, iš lau­ko – į lau­ką. Va­sa­ri­nių ja­vų sė­ja jau į pa­bai­gą. Da­bar že­mė purš­kia­ma che­mi­ja. Žem­dir­bys, ar tu­ri tik tris hek­ta­rus, ar 200 hek­ta­rų, ne­ba­daus. Tik Lie­tu­vą žem­dir­biai no­rė­tų ma­ty­ti ne ver­gų vals­ty­be.

REKLAMA
REKLAMA

Sus­kai­čiuo­tos mi­nu­tės

Su­ka­me į stam­baus Šiau­lių ra­jo­no ūki­nin­ko kie­mą. Au­to­mo­bi­lio nė­ra kur pa­sta­ty­ti – pil­na aikš­te­lė sam­do­mų dar­bi­nin­kų au­to­mo­bi­lių. Ūki­nin­kas skės­te­li ran­ko­mis – nė mi­nu­tės po­kal­biui, rei­kė­jo iš anks­to tar­tis, dar­bai, dar­bi­nin­kai, in­te­re­san­tai – lyg stam­bio­je vers­lo įmo­nė­je, ne­be­pa­na­šio­je į kai­mo ūki­nin­ko val­das.

REKLAMA

Gu­ra­gių kai­mas prie Kur­šė­nų.

„Pen­kios mi­nu­tės ir ma­nęs ne­be­bū­tu­mėt ra­dę. Ne lai­kas na­mie sė­dė­ti“, – juo­kia­si ūki­nin­kas Al­gi­man­tas Ge­la­žius.

Jis su sū­nu­mi sku­bė­jo sė­ti Kur­šė­nų vai­kų na­mų ūkio lau­kų. Daug me­tų jis taip re­mia glo­bos na­mus.

REKLAMA
REKLAMA

„Išb­ris Lie­tu­va iš sa­vo bė­dų. Tik­rai iš­bris. Pa­sa­kiš­kas pa­va­sa­ris že­mės ūkiui“, – sa­ko ag­ro­no­mo iš­si­la­vi­ni­mą tu­rin­tis Al­gi­man­tas.

Ūki­nin­kas val­do 190 hek­ta­rų že­mės, 65 iš jų – nuo­sa­va, ki­ta nuo­mo­ja­ma. A. Ge­la­žiaus ūkis – au­ga­li­nin­kys­tės. Au­gi­na kvie­čius ir rap­są. „Rap­sas – la­bai per­spek­ty­vi mū­sų ūki­nin­kams kul­tū­ra. Tiek neu­žau­gi­na­me, kiek šian­dien jo rei­kia“, – sa­ko A. Ge­la­žius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Su­si­mąs­tęs pri­du­ria: iš­bri­sim iš bė­dų, jei­gu že­mė neat­si­durs vien tik stam­bių mo­no­po­lis­tų ran­ko­se.

„Mo­no­po­lis­tas su ke­liais pa­gal­bi­nin­kais ir na­šia tech­ni­ka dirbs že­mę, o ką ki­ti ūki­nin­kai veiks, kur jie dings? Eis pa­šal­pų pra­šy­ti, bus ver­gais? Ge­riau te­gul duo­da dirb­ti, ne­gu vir­si­me ver­gų vals­ty­be“, – įsi­ti­ki­nęs Al­gi­man­tas.

REKLAMA

Nei vi­du­ti­nis, koks yra pa­ts Al­gi­man­tas, nei smul­kus ūki­nin­kas ne­tu­rės jo­kių šan­sų kon­ku­ruo­ti su mo­no­po­lis­tu. Ir da­bar jau ne­la­bai ga­li, nes stam­būs ūki­nin­kai val­do vi­sai ki­tus pi­ni­gus, už ku­riuos ga­li su­pirk­ti že­mę. O že­mių sa­vi­nin­kai par­duos ne tam, ku­ris no­ri dirb­ti, o tam, ku­ris dau­giau mo­kės.

REKLAMA

Kas val­go lie­tu­viš­ką duo­ną?

„Tur­būt, lie­tu­viai ma­no ir dau­ge­lio ūki­nin­kų užau­gin­tos duo­nos ne­val­gys“, – sa­ko Al­gi­man­tas.

O kas val­gys?

„Ne­ži­nau, gal Ru­si­ja, gal Eu­ro­pa, bet ne Lie­tu­va“, – su­si­mąs­to ūki­nin­kas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A. Ge­la­žiaus ūkis kvie­čius par­duo­da di­de­liems ag­ro­kon­cer­nams, ku­rie par­duo­da tiems, kas dau­giau už grū­dus mo­ka.

„Šian­dien už­sie­nis už grū­dus bran­giau mo­ka, nei Lie­tu­vos ga­min­to­jai, to­dėl lie­tu­viš­ka duo­na iš­ke­liau­ja ki­tur, o mes val­go­me at­vež­ti­nę“, – pri­du­ria A. Ge­la­žius.

REKLAMA

Al­gi­man­tas sa­ko, kad ūki­nin­kai tu­ri siek­ti efek­ty­viau pa­nau­do­ti sa­vo že­mes. Efek­ty­vu­mo „įpu­čia“ trą­šos.

„Be trą­šų grū­dai nea­ti­tiks ko­ky­bės. Be trą­šų grū­dų nie­kam ne­rei­kia. Sau duo­nai ir py­ra­gams su­si­mal­ti lau­ke­lį grū­du pa­sė­ju vi­sa­da“, – pa­sa­ko­jo Al­gi­man­tas.

REKLAMA

Atei­tis

Ūki­nin­ko sū­nus dvy­lik­to­kas Pau­lius eis tė­vo pė­do­mis. „Jis nee­mig­ruos!“, – ne­sle­pia džiaugs­mo tė­vas. Sū­nus stos į Že­mės ūkio uni­ver­si­te­tą ir grįš į ūkį, ant sa­vo tė­vų že­mės.

Jau ir da­bar moks­lei­vis sė­da už nau­jo trak­to­riaus vai­ro, pa­de­da, nes dar­bi­nin­ką su­ras­ti kai­me sun­ku: dir­ban­tys emig­ra­vo, o li­ku­sie­ji dirb­ti ne­no­ri. Al­gi­man­tas sam­do tik vie­ną pa­gal­bi­nin­ką iš ša­lies.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Duk­ra Jur­gi­ta Vil­niaus uni­ver­si­te­te bai­gė tei­sės stu­di­jas, bet Lie­tu­vo­je dar­bo me­tus ne­su­ra­do. Emig­ra­vo.

„Aiš­ku, kad skau­da šir­dį mums su žmo­na Ele­na. Vai­kas tu­ri iš­va­žiuo­ti kaž­kur, bet ką da­ry­ti, kad Lie­tu­vai ne­rei­ka­lin­gas“, – sa­ko Al­gi­man­tas.

REKLAMA

Vi­du­ti­nis sluoks­nis li­ko tik kai­me

Su Al­gi­man­tu kal­ba­me apie tai, kad mies­te vi­du­ti­nis sluoks­nis iš­nai­kin­tas, su­tryp­tas ir pa­vers­tas skur­džiais. O kai­me – dar ne.

Al­gi­man­tas sa­ve lai­ko vi­du­ti­nio sluoks­nio at­sto­vu.

„Esu žve­jys, tai lau­kiu dar­bų pa­bai­gos ir va­žiuo­ju žve­jo­ti į jū­rą, ma­rias. Ga­liu sau tai leis­ti be jo­kių pro­ble­mų“, – pa­sa­ko­ja apie sa­vo lais­va­lai­kį Al­gi­man­tas.

REKLAMA

Šei­ma taip pat ga­li ke­liau­ti.

Al­gi­man­tas sa­ko, kad da­bar pra­dė­ti ūki­nin­kau­ti žy­miai sun­kiau, nei ta­da, kai jis pra­dė­jo – prieš dvi­de­šimt me­tų.

„Prieš de­šimt me­tų ku­rą pir­ko­me po 80 cen­tų, da­bar per­ka­me po dau­giau, nei tris li­tus. Grū­dų kai­na ir ta­da ir da­bar – apie 600 li­tų. Trą­šų to­na ta­da kai­na­vo 300 li­tų, da­bar – 1,5 tūks­tan­čio li­tų. Dir­ban­čio­jo dar­bas vis ma­žiau ap­mo­ka­mas, o iš­lai­dos tik au­ga. Po 10 – 15 pro­cen­tų kas­met vis­kas brangs­ta. Jau da­bar ži­nau, kad ki­tais me­tais vis­kas bus dar bran­giau“, – skai­čiuo­ja Al­gi­man­tas.

REKLAMA
REKLAMA

Ūkį re­mia iš pen­si­jos

Šiau­lių ra­jo­nas, Ša­ky­nos se­niū­ni­ja, Ged­vy­džių kai­mas. An­ta­no ir Olios Pet­raus­kų kie­me – trys ta­ry­bi­nių lai­kų trak­to­riai. „Dar Sta­li­no lai­kų „be­la­ru­sė­liai“, – juo­kia­si An­ta­nas. Ūky­je va­sa­ri­niai ja­vai jau pa­sė­ti, li­ko ap­so­din­ti dar­žus.

An­ta­nas su Olia ūki­nin­kau­ja nuo ne­prik­lau­so­my­bės at­kū­ri­mo. Da­lį že­mės sky­rė vals­ty­bė, da­lis – pa­li­ki­mas.

Da­bar šei­mos nuo­sa­vy­bė – 19 hek­ta­rų že­mės ir pul­kas kar­vių, avių, kiau­lių, viš­tų.

Kaip gy­ve­na su to­kiu tur­tu Pet­raus­kai?

„Dar iš pen­si­jos ten­ka pa­rem­ti sa­vo ūkį. Keis­ti lai­kai. Ma­no se­ne­lis sep­ty­nių vai­kų šei­mą iš­lai­kė iš sep­ty­nių hek­ta­rų že­mės. Nė vie­nas nei ba­da­vo, nei nu­ply­šęs ėjo. O mes iš de­vy­nio­li­kos hek­ta­rų – vos kru­tam. Jei ne pa­ra­ma iš pen­si­jos bū­tų amen. Ne­ba­dau­jam, bet nie­ko dau­giau“, – ste­bi­si An­ta­nas.

Ūky­je dar gy­ve­na sū­nus, bet jis dir­ba ir už­si­dir­ba, bei duk­ros šei­ma su dviem anū­kė­liais. An­ta­nas ir Olia užau­gi­no aš­tuo­nis vai­kus, be­veik vi­si iš­va­žia­vo iš tė­vų ūkio. Kas į mies­tą, kas į už­sie­nį. Spar­nus emig­ruo­ti kil­no­ja ir ant­ra Pet­raus­kų duk­ra.

REKLAMA

Trūks­ta Lie­tu­vo­je ūkiš­ku­mo

„Ką čia keik­si tą val­džią, juk vis tiek nie­ko ne­pa­kei­si“, – su­si­mąs­to še­šias­de­šimt sep­ty­ne­rių An­ta­nas.

Jis ne­sup­ran­ta, kaip iš­liks Lie­tu­vos kai­mas, jei nė­ra jau­ni­mo? Anks­čiau jau­ni­mas bė­go į mies­tus, o da­bar iš­bė­go į už­sie­nį. Val­džiai rei­kė­tų su­si­rū­pin­ti, kad žmo­nės ne­bėg­tų iš Lie­tu­vos.

„Iš ūki­nin­kų su­per­ka pi­giai, o par­duo­da bran­giai. Kaip ši­taip ga­li brang­ti mais­tas? Apy­lin­kė­se ne­ma­čiau nė vie­no ap­leis­to že­mės plo­to. Vi­sur kaž­kas au­gi­na­ma. Par­duo­tu­vė­je len­ty­nos pil­nos, o žmo­nės ba­dau­ja, kaip čia yra? Žmo­nių iš Lie­tu­vos dau­giau, nei mi­li­jo­nas iš­va­žia­vo ir vis tiek ne­pra­si­mai­ti­nam? Ne­duo­da pa­pras­tam žmo­gui pra­si­gy­ven­ti jo­kia val­džia“, – prie­kaiš­tau­ja An­ta­nas, per gy­ve­ni­mą ma­tęs ne vie­ną san­tvar­ką.

An­ta­nas ne­la­bai ko ti­ki­si ir iš ar­tė­jan­čių Sei­mo rin­ki­mų.

„Jei­gu vėl kon­ser­va­to­riai su so­cial­de­mok­ra­tais ap­si­keis vie­to­mis, nie­ko Lie­tu­vai iš to ge­ro. Kaip tam anek­do­te, kas iš to, kad ba­ra­kai ap­si­kei­čia pa­ta­ly­ne, juk vis tiek ji ne­skalb­ta“, – ne­links­mai juo­ka­vo An­ta­nas.

REKLAMA

An­ta­nas prie­kaiš­tau­ja ša­lies val­džiai ir dėl neū­kiš­ku­mo: „Nors kiek są­ži­nės tu­rė­tų dirb­ti, kaip pa­trio­tai, o ne kaip gro­bi­kai, ki­šan­tys sau ir sa­vo ar­ti­mie­siems į ki­še­nes“.

Trak­to­riaus neap­si­ka­bin­si

Tri­jų hek­ta­rų ūkį val­dan­ti Jad­vy­ga Plaš­čins­kie­nė iš Meš­kių kai­mo (Šiau­lių ra­jo­nas, Bu­bių se­niū­ni­ja) trak­to­rių ne­pri­pa­žįs­ta. Trak­to­rius per daug su­trom­buo­ja že­mę. Be to, jo nei ap­si­ka­bin­si, nei su juo pa­si­tar­si, nei pri­si­glau­si.

Jad­vy­ga su sa­vo ku­me­le Rau­de tik ką iš­pu­re­no ir ap­sė­jo sa­vo že­mę. Da­bar greit­ke­liu at­va­žia­vo kai­my­nei mėš­lo iš­vež­ti.

„Nors sū­nus tu­ri trak­to­rių ir siū­lo­si dar­žą suar­ti, ne­si­lei­džiu. Aš ge­riau su sa­vo Rau­de. Pri­siau­gi­nus dar­žo­vių, bul­vių, dar lie­ka ir par­da­vi­mui. Aš dar ge­rai jau­čiuo­si vien dėl to, kad ne­tin­giu ei­ti pa­skui plū­gą. Ki­taip at­gul­čiau“, – ma­no mo­te­ris.

Jad­vy­ga nuo vai­kys­tės mo­ka ir ar­ti, ir akė­ti, ir va­go­ti, ir ve­ži­mą šie­no pa­krau­ti, ir par­vež­ti.

REKLAMA

O kai pa­si­da­ro liūd­na ar no­ri­si akis pa­ga­ny­ti, še­šias­de­šimt pen­ke­rių me­tų mo­te­ris li­pa į bal­ną ir jo­di­nė­ja. Ma­žiau­siai po 10 ki­lo­met­rų su Rau­de įvei­kia. Tik sten­gia­si vy­riš­kai ap­si­reng­ti, kad nie­kas ne­pa­žin­tų ir pro ša­lį va­žiuo­jan­tys au­to­mo­bi­liai ne­pyp­sė­tų.

„Nes­var­bu, se­nas ar jau­nas, svar­biau­sia, kad žmo­gus ne­tin­gė­tų dirb­ti. Ta­da ir Lie­tu­va bū­tų ki­to­kia“, – ži­no Jad­vy­ga.

R. Žadeikytė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų