Žmonės piktinasi, kad niekas jų apie tai neinformavo ir dabar bijo dėl savo ir vaikų sveikatos. Specialistai atšauna, kad statyti ryšio antenas šalia namų leidžia Lietuvos įstatymai.
Klaipėdos rajone esančio Antkopčio gyventojai vienas po kito traukia prie jų kaimo viduryje prasidėjusių statybų ir iš pasipiktinimo purto galvas. Ten netrukus išdygs telekomunikacijų antena. Visai šalia gyvenamųjų namų.
„Grįžau iš darbo, žiūriu – jau ekskavatoriai kasa, dirba. Išeina kokie 60, gal 70 metrų nuo mano sodybos. Tai nelabai norisi tokio monstro, kad būtų šalia“, – sako Antkopčio kaimo gyventojas Audrius Dargis.
„Net kaime mes nebeturėsim kažkokios gamtos oazės. Pristatysim antenų. Ten ar veikia, ar neveikia, mokslininkai turi pasakyti, aš manau, kad kažkaip jos veikia kažkiek neigiamai ir mūsų organizmus ir į gamtą kažką skleidžia. Taip negali būti, jei antena, tai kažkur vaikšto kažkokios bangos“, – kalba Antkopčio kaimo seniūnaitis Tadas Mockus.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai aiškina, jo kuo antena aukštesnė, tuo mažiau pavojaus žmonių sveikatai ji gali sukelti. O ši net 60-ies metrų. Tad leidimus statyboms jos savininkė, įmonė „Tele 2“, gavo visus. O statyti ir antenas šalia gyvenamųjų namų Lietuvos įstatymai leidžia.
„Kuo aukštesnės yra bazinės stoties antenos įrengtos, tuo mažesnis spinduliavimas yra apačioj esantiems pastatams. Sanitarinės zonos prie bazinių stočių nėra nustatomos. Ir jau labai seniai. Atstumai iki gyvenamųjų namų taip pat nereglamentuojami“, – tvirtina Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistas Rimantas Giedraitis.
Tačiau Antkopčio gyventojai nesupranta, kodėl antenos bendrovė negalėjo statyti pievoje. „Tele 2“ atstovai aiškina, kad ši vieta pasirinkta neatsitiktinai – ten stovėdama antena veikia geriausiai.
„Tam, kad tai efektyviai papildytų jau esamą tinklą ir ryšio padengimas būtų logiškas, pačios ryšio stotys negali būti per arti viena kitos. Kartais tai pakoreguoja įvairūs aplinkosauginiai reikalavimai, teisiniai reikalavimai, sklypo radimas“, – aiškina „Tele 2“ viešųjų ryšių vadovė Asta Buitkutė.
Tačiau Antkopčio gyventojai piktinasi, kad visos šios informacijos nežinojo. Tada gal nekiltų net tokia diskusija. Dabar bendrovė juos informavo ne, kaip kaime įprasta, bendruomenės namuose surengtame susitikime ar skelbimų lentose, o pastatė pievoje stenduką, kurį nugriovė ten besiganę jaučiai.
„Pastatytas įrenginys skelbimo. Ant medinių dviejų kuoliukų. A3 formato įlaminuotas popierius. Mes galvojom, kad žemę parduoda. Čia ganėsi jaučiai. Ir dar toks uodas, didelis. Tai ką mes žinom, kad eiti prie jaučio. Gi net pavojinga“, – pasakoja Antkopčio kaimo gyventojas Giedrius Gylys.
„Kas antrą dieną važinėjuos pro šalį ir aš jų nemačiau, tų skelbimų. Yra lentos pakabintos, nėra lentose, nieko nebuvo“, – tvirtina Antkopčio kaimo gyventojas Jonas Macius.
„Informavimas, kaip bendruomenei, kaip kaimo gyventojams, na, sakyčiau, arti nulio buvo“, – tikina T. Mockus.
„Tele 2“ atstovai pripažįsta, kad skelbimas stovėjo pievoje, o į bendruomenės namus nesiprašė, mat tada dar galiojo COVID-19 apribojimai. Tačiau sako, kad ir kitaip žmonėms apie naują statinį jų kaime pranešti bei padiskutuoti norėjo, tačiau bendruomenė susidomėjimo neparodė.
„Kvietėm į nuotolinį susitikimą, nes tuo metu galiojo karantino ribojimai ir, deja, nesulaukėm nė vieno bendruomenės nario prisijungiančio, tai, na...“, – kalba A. Buitkutė.
Antkopčio gyventojai aiškina, kad kaime dauguma vietinių yra vyresni žmonės ir internetinėmis pokalbių programėlėmis naudotis nemoka. Tad dabar žada teisybės ieškoti teismuose. Jau surinko 52 pašalinti anteną reikalaujančių gyventojų parašus ir sustoti neplanuoja.