„Tai yra tarifas, kuris yra žemesnis negu galiojo šių metų pirmą pusmetį. Taip kad Vyriausybė nemato priežasčių, kodėl būtų taikomi kompensaciniai dydžiai tiek garantiniam tiekimui, tiek kitiems tarifams“, – žurnalistams pirmadienį teigė I. Žilienė, atsakydama į klausimą, ar Vyriausybė nesvarstė kompensacijų už elektrą pratęsti socialiai pažeidžiamiems vartotojams.
Ji pabrėžė, kad visuomeninio tiekimo tarifai taikomi „pažeidžiamiems“ vartotojams, patenkantiems į trečiąjį elektros rinkos liberalizavimo etapą. Šioje grupėje yra daugiausia pensininkų ir kitų mažai elektros vartojančių žmonių – iš viso apie 460 tūkst.
Sprendimą nuo liepos nebemokėti kompensacijų už elektrą Vyriausybė ketina priimti trečiadienį.
„Šiuo metu stebime tendenciją didmeninėse elektros rinkose, kad jos (kainos – BNS) mažėja, palyginti su tuo, kas buvo praėjusiais metais, kai elektros energija didmeninėse rinkose kainavo 400 ir 500 eurų už megavatvalandę. Šiandien formuojasi žemesnė nei 100 eurų už megavatvalandę kaina“, – teigė I. Žilienė.
Pasak energetikos viceministrės, pirmąjį šių metų ketvirtį gyventojų kompensacijoms už elektrą ir dujas panaudota 156,8 mln. eurų. Anot I. Žilienės, sutaupytos lėšos bus skirtos kompensacijoms už dujas antrąjį pusmetį – tam reikės apie 54,5 mln. eurų.
„Kadangi buvo planuotos didesnės sumos šiems metams, kai bus taikomas kompensacinis dydis gamtinėms dujoms, tai bus naudojamos už šių metų pirmąjį pusmetį sutaupytos lėšos“, – teigė I. Žilienė.
Vyriausybė elektros ir gamtinių dujų kompensacijoms šių metų pradžioje skyrė iki 556,8 mln. eurų, iš jų iki 174 mln. eurų skirta įmonėms (nuo sausio iki kovo pabaigos), o iki 382,8 mln. eurų – buitiniams vartotojams (nuo sausio iki birželio pabaigos).
2023 metų biudžete visiems metams gyventojams už dujas ir elektrą buvo skirta iš viso 812 mln. eurų kompensacijų.