Tarp kandidatų tapti Panevėžio mero pavaduotoju – politikas su leidimo veikti Lietuvoje neturinčio Rusijos universiteto diplomu.
Gruodžio 5 dieną išrinktas Panevėžio miesto meru Vitalijus Satkevičius formuoja savo komandą ir naująją valdančiąją daugumą.
Po mažiau nei aštuonių mėnesių pertraukos į postą grįžusiam krikdemui vakar patarinėti sugrįžo Darius Simėnas. Taip pat V. Satkevičius jau turi ir vieną pavaduotoją – Darbo partijos narį Petrą Narkevičių. Kitą savaitę paaiškės, kas taps dar vienu vicemeru ir galbūt kas pakeis Savivaldybės administracijos direktorės pavaduotoją socialdemokratę Janiną Gaidžiūnaitę.
Taškus dėlios kitą savaitę
Vakar pakalbintas naujasis miesto meras V. Satkevičius dar negalėjo tiksliai pasakyti, kada vyks Tarybos posėdis, per kurį turėtų galutinai paaiškėti, kas valdys Panevėžį artimiausiu metu. „Turėtų kitą savaitę, – sakė jis, – bet tikslios dienos pasakyti negaliu. Reikia sulaukti į Suomiją išvykusio vicemero P. Narkevičiaus. Tą klausimą dar reikėtų suderinti ir su Tarybos kolegija – juolab, kad yra būtina suderinti būsimo posėdžio darbotvarkę.“
V. Satkevičius diplomatiškai patikino, kad kolegijos sudėtis keisis mažai. „Siūlysiu praplėsti Tarybos kolegiją, – prisipažino politikas. – Be to, labai norėčiau, kad jos darbe dalyvautų dabar jau opozicijoje esantys politikai. Nenoriu su jais konfrontuoti – geriau dirbti darniai miesto labui.“
Naujasis miesto meras pamažu keičia ir Tarybos sekretoriatą. Kaip minėta, dirbti jo patarėju grįžo D. Simėnas, patarinėjęs V. Satkevičiui nuo 2010 metų sausio 21-osios, kai šis buvo pirmąkart išrinktas, iki šių metų balandžio 12 dienos.
Pasak V. Satkevičiaus, jo padėjėja liko dirbti ir Danutė Voverienė. Bet miesto vadovas dar negalėjo pasakyti, ar analogiškas pareigas išlaikys Vilija Sinickienė.
„Po gruodžio 5 dienos Tarybos posėdžio su manimi kalbėjo ir Tarybos sekretoriato vedėja Ingrida Mazaliauskienė, klausė, ką jai daryti, – nuoširdžiai aiškino dienraščiui V. Satkevičius. – Pasiūliau kol kas dirbti. Nežinau dar, kas galėtų imti vadovauti sekretoriatui.“
Praėjusią kadenciją Tarybos sekretoriaus funkcijas atlikti buvo patikėta Vytautui Bernadickui.
Kėdę dalysis socdemai
Pats tik pirmadienį vėl mero kabinete įsikūręs V. Satkevičius kol kas nenori pasakyti, kuris iš prie šio sugrįžimo prisidėjusių Savivaldybės perversmininkų nusipelnė tapti antruoju vicemeru. Krikdemas tik prisipažino, kad šis postas pagal susitarimą priklausytų vienam iš dviejų iš socialdemokratų frakcijos Taryboje pasitraukusių politikų (perversme dalyvavo socialdemokratai Algis Balsevičius ir Kristina Petukauskienė).
„Jiems (socialdemokratams) siūlysime rinktis arba vicemero, arba administracijos direktoriaus pavaduotojo postus, – apie kitos savaitės būsimus darbus kalbėjo vakar V. Satkevičius. – Planų buvo ir kitokių, nes perversme planavo dalyvauti ir daugiau socialdemokratų. Tačiau dalyvavo tik du. “
Prieš valdžios Panevėžyje perversmą neoficialiai buvo kalbama, kad vieną vicemero postą užims Algis Balsevičius, o kitas atiteks konservatoriui Maurikijui Grėbliūnui. Tačiau perversmo dalyviams nepavykus iš posto iškrapštyti darbiečio P. Narkevičiaus, laisva liko tik viena vicemero kėdė. Ir V. Satkevičius neatmeta galimybės, kad ją vis dėlto pasiūlys būtent A. Balsevičiui. Politikui, apie kurio, manoma, nelegalų aukštojo mokslo diplomą Panevėžyje sklinda vis daugiau kalbų.
Diplomas galioja, bet tik Rusijoje?
Miesto Tarybos narys A. Balsevičius iš Lietuvos socialdemokratų partijos Panevėžio skyriaus išstojo gruodžio 2 dieną. Politikas neslėpė, kad prieš gruodžio 5 dienos Tarybos posėdį buvo kalbėta, jog vienas mero pavaduotojo postas bus siūlomas socialdemokratams, kuriems pakeliui su perversmo šalininkais.
„Tokia kalba buvo, – neneigia jis. – Tačiau postų nesureikšminu ir į politiką ėjau ne dėl posto. Taip pat ne dėl posto perėjau į dabartinės valdančiosios politinės daugumos pusę. Galbūt vicemero postas bus siūlomas man, bet ne tai svarbiausia.“
Pasiteiravus, kaip yra dėl to aukštojo mokslo diplomo, A. Balsevičius neslėpė, kad 2007 metais baigė Maskvos valstybinį industrijos universitetą – įgijo teisininko specialybę.
„Taip, baigiau šitą universitetą, – pripažino. – Kursinius ir diplominius darbus pristatyti reikėdavo Vilniuje. Su manimi mokėsi ir daugiau žmonių. Visiems jiems, kaip ir man, mokslai užskaityti ir gauti diplomai tinkami.“
Tačiau Studijų kokybės vertinimo centro (SKVC) Informacijos skyriaus vadovė Rima Žilinskaitė vakar „Panevėžio balsui“ patvirtino, jog Maskvos valstybinis industrinis universitetas neturi leidimo organizuoti mokslų Lietuvoje.
„Jam Švietimo ir mokslo ministerija neišdavė leidimo veiklai vykdyti. Kiekvienas diplomas, kuris įteiktas asmeniui baigus universitetą, vertinamas individualiai. Žmogus, baigęs šį universitetą ir norėdamas sužinoti, ar jo diplomas galioja Lietuvoje, turėtų asmeniškai kreiptis į SKVC ir pateikti vertinimui diplomą. Rusijoje šis universitetas yra pripažintas ir mokslo baigimo diplomai galioja“, – paaiškino R. Žilinskaitė.
Meras V. Satkevičius, pasiteiravus, ar jo nebaugina informacija, kad favoritas į vicemerus galbūt turi nelegalios Lietuvoje aukštosios mokyklos diplomą, nesutriko: „Šis postas – politinio pasitikėjimo. Bus taip, kaip valdančioji koalicija nutars. Tuomet ir paaiškės, kas iš koalicijos partnerių užims vicemero ir administracijos direktoriaus pavaduotojo postus.“
R. Mikučionytė