„Mes labai sveikiname Lietuvos radijo ir televizijos komisijos praėjusios savaitės pranešimą, kuriame teigiama, kad pradeda šių kanalų turinio tyrimą, kurį atliks ekspertai. Jie sakė, kad jei šis procesas atves prie draudimo, jie informuos Europos Komisiją. Kaltinimai dėl nesantaikos kurstymo yra gana rimti. Jei jie iš tiesų laikysis šio proceso, kuris, mūsų nuomone, yra tinkamas ES procesas, mes vadovausimės sprendimu uždrausti“, - BNS pirmadienį Vilniuje sakė „Viasat“ vadovas Suomijai ir Baltijos šalims Johannesas Leppanenas (Johanesas Lepanenas).
Anot jo, šis sprendimas galiotų ne tik kanalams „RTR Planeta“ ir „NTV Mir Lithuania“, dėl kurių pakartotinių pažeidimų LRTK atlieka tyrimą ir gali jų rodymą Lietuvoje uždrausti net keleriems metams, bet ir dėl anksčiau dar nebausto „Ren TV Baltic (Lietuva)“. Jai LRTK, pritarus ekspertams, taikytų maksimalų trijų mėnesių retransliavimo apribojimą Lietuvoje.
J.Leppanenas šią savo „Viasat“ poziciją pirmadienį išsakė prezidentės patarėjams, jis pats tvirtino praėjusią savaitę aptaręs situaciją dėl rusiškų kanalų su kultūros ministru Šarūnų Biručiu, LRTK atstovais. Jis vis dėlto akcentavo, kad šis „Viasat“ sprendimas nėra susijęs su prezidentės inicijuotomis pataisomis, kurios leistų už pažeidimus reikšmingai bausti ir retransliuotojus - „Viasat“ esą šiuo metu tik susipažįsta su šiais pakeitimais.
Ankstesnis „Viasat“ atstovas LRTK posėdyje prieš metus tikino, kad įmonė yra registruota Estijoje ir laikosi jos įstatymų, todėl LRTK sprendimai jai negali būti taikomi.
Pasak J.Leppaneno, per metus „Viasat“ nuomonė pasikeitė dėl to, jog ankstesni LRTK sprendimai buvo taikomi tik daliai programų, o ne inicijuojamas viso kanalo transliacijos draudimas, kaip yra dabar.
Jis nekomentavo Lietuvos kabelinių televizijų asociacijos ieškinio, kuriuo teismo prašoma pripažinti „Viasat“ retransliuotoju. Įmonė šiuo metu oficialiai Lietuvoje tokių paslaugų nevykdo ir tam licencijos neturi, tad LRTK užsienyje registruotai įmonei iki šiol negalėjo pritaikyti jokių sankcijų.
Nors Latvija ir Estija netaiko ir artimiausiu metu neketina taikyti apribojimų rusiškiems televizijos kanalams, J.Leppanenas pripažino, kad „Viasat“ paklustų ir analogiškiems kitų Baltijos šalių sprendimams.
„Noriu pabrėžti, kad mums svarbu, jog būtų laikomasi tinkamų ES procedūrų. Bet mes, aišku, nenorime transliuoti jokio nesantaikos kurstymo. Jei šios valstybės nori, ką nors daryti, jos taip pat turėtų laikytis šios procedūros“, - sakė J.Leppanenas.
LRTK praėjusią savaitę nusprendė inicijuoti rusiškų televizijos kanalų „RTR Planeta“ ir „NTV Mir Lithuania“ retransliacijos sustabdymą, nustačius, kad jie pakartotinai galėjo kurstyti nesantaiką. Komisija taip pat pradėjo tyrimą dėl anksčiau nebausto „Ren TV Baltic (Lietuva)“ paskleistos informacijos, kuria taip pat galbūt kurstoma tautinė nesantaika.
Seimas praėjusią savaitę po pateikimo pritarė prezidentės Dalios Grybauskaitės pataisoms, kad už karo propagandą, raginimus keisti konstitucinę santvarką ir kėsintis į šalies suverenitetą galėtų būti baudžiami tiek transliuotojai, tiek retransliuotojai. Taip pat siūloma drausti vienus metus teikti valstybės paramą karo propagandą ar raginimus keisti konstitucinę santvarką paskelbusiai žiniasklaidai, išplėsti LRTK galias ir atsisakyti biurokratinių procedūrų nagrinėjant pažeidimus.
Spalį Seimas nepritarė kitoms prezidentės teiktoms Visuomenės informavimo įstatymo pataisoms, kuriomis siūlyta mažinti rusiškos televizijos produkcijos transliavimą.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.