Išplatintame pranešime „Viada“ teigia, kad jau ėmėsi konkrečių priemonių, kurios esą leistų tokių pažeidimų išvengti ateityje.
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) prižiūri, kad Lietuvos degalinėse būtų prekiaujama benzinu, kurio kiekviename litre yra ne mažiau kaip 6,6 proc. biodegalų, ir dyzelinu, kurio kiekviename litre yra ne mažiau kaip 6,2 proc. biodegalų.
Už tai, kad „Viada“ prekiavo dyzelinu, kurio kiekviename litre buvo mažiau kaip 6,2 proc. biodegalų, VVTAT bendrovei skyrė 50 tūkst. eurų baudą.
Degalinėje Tauragėje patikrinimo metu buvo atrinktas dyzelino bandinys kokybės rodiklių ištyrimui. Atlikus bandinyje esančio biopriedo tyrimą Valstybinio mokslinių tyrimų instituto Fizikinių ir technologijos mokslų centro Vilniaus Radiocarbon laboratorijoje, nustatyta, kad biopriedo (biogeninės kilmės anglies) kiekis yra 2,52± 0,04 proc.
Tai neatitinka reikalavimo, kad kiekviename dyzelino litre būtų ne mažiau kaip 6,2 proc. biodegalų, skaičiuojant pagal bendrą degalų ir biodegalų mišinio energinę vertę.
„Viada“ atlikus papildomą tyrimą nepriklausomoje laboratorijoje Nyderlanduose, nustatyta, kad biopriedo kiekis dyzelino bandinyje yra mažesnis negu 3 proc.
Įvertinusi pažeidimo pavojingumą, trukmę, lengvinančias ir sunkinančias aplinkybes, VVTAT už įstatymo pažeidimą „Viadai“ ir skyrė 50 tūkst. eurų baudą.
Tikina, kad bendradarbiauja
„Šiuo atveju susiklostė tokia situacija, kuomet „Viada“ yra kaltinama dėl trečiųjų asmenų – biopriedo įmaišymo paslaugos teikėjų – veiksmų, kurių įmonė realiai negali efektyviai kontroliuoti“, – pranešime cituojamas „Viada“ degalinių tinklo tiekimo ir didmeninės prekybos direktorius Saulius Navickas.
Jo teigimu, įsigaliojus Alternatyvių degalų įstatymui ir nuo 2022 m. sausio 1 d. pradėjus vykdyti jo įgyvendinimo kontrolę, degalinių tinklai susiduria su problemomis, kaip užtikrinti biopriedo įmaišymo paslaugos kokybę, kai tokias paslaugas teikia tretieji asmenys.
„Teisės aktuose nustatyta pareiga kontroliuoti, ar į rinką pateikiami degalai atitinka trečiųjų asmenų deklaruojamą biopriedo kiekį, yra neįmanoma įgyvendinti ir tai yra nepakeliama administracinė ir finansinė našta“, – teisinasi S. Navickas.
Pasak jo, „Viada“ kreipėsi į naftos terminalus, kurie yra atsakingi už tinkamą degalų ir biodegalų sumaišymą bei kokybiško galutinio produkto išleidimą į rinką, ėmėsi visų įmanomų priemonių, kad ateityje tokių neatitikimų būtų išvengta.
Bendrovė tiki, kad tai – vienetinis atvejis, kai į vieną iš mūsų degalinių pateko dyzelino su tokiu biodegalų kiekiu.
„Viada“ bendradarbiauja su ją nubaudusia tarnyba ir teikia jai visus papildomus duomenis apie įsigytą biodegalų dalį, kuri buvo nupirkta, pateikta saugojimui į naftos terminalą ir duoti visi nurodymai biodegalų sumaišymui. Visi faktai rodo, kad „Viada“ neturėjo jokios ekonominės naudos iš nustatyto formalaus neatitikimo ir tai yra tiesiog įsivėlusi technologinė klaida“, – sako S. Navickas.
Jis pažymėjo, kad bendrovė savarankiškai tirs į degalinių tinklą patenkančių degalų sudėtį, jų mėginius siųsdama į nepriklausomas tarptautines laboratorijas.
„Viada“ teigia turinti 130 degalinių Lietuvoje. „Viada LT“ yra Lietuvos akcininkų valdoma bendrovė.
2022 m. bendrovės pardavimo pajamos viršijo 981 mln. eurų, o jos pelnas sudarė 11,9 mln. eurų. Šiuo metu bendrovė turi 1217 darbuotojų.