2004 m. Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU) pusmečio praktiką atlikusi Kristina (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi – aut. past.) nusprendė paviešinti, kaip tuo metu 46-erių profesorius Rimas Maskeliūnas priekabiaudavo prie studenčių.
Grupiokė įspėjo saugotis
„Aš ten pakliuvau per grupiokę, kuri pažinojo kažką iš VGTU. Mums reikėjo atlikti praktiką būtent su spaustuvėmis susijusiomis įmonėmis, kad turėtume įrašą, kad atlikome praktiką. Taip atsidūrėme tenai“, – tv3.lt pasakojo Kristina.
Ji pamena dirbdavusi atskirame korpuse, kur įrengtos ir spaustuvių mašinos. Kaip teigia Kristina, būtent ten profesorius užsiiminėdavo savo „reikaliukais“.
Grupiokė, per kurią Kristina ir pateko atlikti praktiką į VGTU, merginai buvo pasakojusi apie universitete sklandžiusius gandus dėl priekabiavimo ir įspėjo saugotis.
„Ji sakė, kad jis mėgstantis pasikviesti studentes ir pranešti, kad tau sunkiai sekasi, galėtum kitaip pasitaisyti pažymius. Kviesdavo į tą savo kambarėlį, kur galima „pasitaisyti pažymius“. Bet aš galvoju, maža ką ten, būna pletkai. Galvojau, kad tai pletkai juokais“, – sakė Kristina.
Kai mergina atliko praktiką, VGTU leisdavo žurnalą apie spaustuvių mašinų susidėvėjimą. Iš ten išėjus vienam žmogui, Kristinai buvo pasiūlyta maketuoti žurnalą, ji sutiko.
„Maketuodavau tą žurnalą toje pačioje katedroje, kur visi dėstytojai sėdėdavo, su visokiais profesoriais tekdavo dirbti. Ir vienu metu užlūžo kompas, ir R. Maskeliūnas pasiūlė, gali tenai, kambarėlyje, dirbti, yra kompiuteris. Mane jau ta grupiokė buvo įspėjusi, kad tu tikrai atsargiai, nes jis yra toks“, – sakė Kristina.
Porą kartų bandydama užeiti į kambarėlį Kristina teigia profesorių užtikusi besimylintį su studentėmis.
„Porą kartų buvo taip, ten yra atskira katedra, atskirai atsirakini, ir aš buvau užėjusi ir užtikusį jį su viena studente, kitą sykį su kita. Ten buvo užsiiminėjama lytiniais santykiais. Jos buvo nuogos, jis irgi iki pusės nuogas. Kambariukas nėra didelis, užeini – tikrai viskas matosi. Užtikau, išėjau ir viskas. Galvoju, maža kas ten pas juos vyksta. Žinojau, kad jis vedęs, kad turėjo du vaikus“, – pasakojo Kristina.
Ji teigia nelabai kreipusi dėmesį į tai, ką pamatė, ar aplinkui sklandžiusius gandus, kol pačiai neteko su tuo susidurti.
„Jis mėtydavo užuominas, kad tu čia dirbi nemokamai, gal tau reikėtų kokių lūpdažių ar dar kažko, aš tau galėčiau parūpinti, paorganizuoti. Sakau, nereikia, aš gaunu stipendiją ir tik pratęsiu čia savo praktiką.
Porą kartų jam teko vežti mane namo, nes vienas senas profesorius ilgai sėdėjo prie savo straipsnio. Jis pakeliui mus pavežė ir gana ilgai mane užlaikė mašinoje, pasakodamas, kaip jis rūpinasi visomis merginomis, ypač jaunomis, kad tikrai galėtų padėti. Tada jau man buvo nejauku“, – sakė Kristina.
„Lindo bučiuotis“
Išeiti iš VGTU mergina nusprendė po to, kai R. Maskeliūnas bandė ją pabučiuoti.
„Toje pačioje katedroje jis atėjo, užrakino duris, klausė, kaip man sekasi, atsisėdo ant stalo. Pas mane ilgi plaukai buvo, jis pradėjo juos nuo pečių braukti. Pasitraukiau. Tada jis pradėjo lįsti bučiuotis. Sakau, atsiprašau, aš turiu vaikiną. Jis sako, vaikinas ne problema. Sakau, man problema. Po ilgų derybų aš iš ten išėjau, paskui tik grįžau daiktų pasiimti“, – pamena moteris.
Netrukus po įvykio Kristina kalbėjo su savo grupioke, kuri ir buvo ją anksčiau įspėjusi apie galimą profesoriaus elgesį. Ji patvirtino, kad tai nėra vienintelis atvejis, o Kristinai „dar labai pasisekė“.
Labiausiai Kristiną stebina tai, kad ji patraukė R. Maskeliūno dėmesį, nors teigia niekada nesielgusi ir nesirengusi provokuojančiai.
„Aš tikrai ne iš tų merginų, kur su nuogomis bambomis ir išverstais papais vaikšto. Tikrai buvau moksliukė su akiniais, ilgais plaukais, tvarkinga. Man tas buvo labai keista, kaip gali neiššaukianti mergina pritraukti tokius iškrypėlius“, – sakė Kristina.
Vis dėlto ji neišdrįso apie profesoriaus elgesį pranešti universiteto vadovybei.
„Yra kaltinimas savęs, kad tu čia kažkuo kaltas, kad kažkokias neaiškias žinutes siuntei, kad iššaukei tokį žmogaus poelgį. Tik dabar po kažkiek laiko galiu normaliai apie tai kalbėti. Apie tai žino tik pora žmonių – grupiokė ir dabartinis mano vyras, kad yra toks įvykis“, – teigė Kristina.
Praėjus daugeliui metų po judviejų susidūrimo, R. Maskeliūnas pernai dar bandė susisiekti su Kristina.
„Prieš metus jis man „LinkedIn“ parašė dviprasmišką žinutę, kad aš čia dabar iš viršutinio kabineto, kur sėdėjo visi dėstytojai, persikėliau į tą katedrą, dirbu atskirai, visada esi kviečiama užsukti. Aš parašiau, kad, kaip suprantu, tai nėra darbo pasiūlymas ar kažkas, tai tiesiog susilaikysiu nuo to“, – pasakojo moteris.
Kristina portalui tv3.lt atsiuntė ir žinutės kopiją, tačiau jos publikuoti neleido, jaudindamasi, kad R. Maskeliūnas identifikuos jos tapatybę.
Nors Kristinos pasakota istorija įvyko prieš šešiolika metų, prieš porą metų studijas baigęs R. Maskeliūno studentas Julius (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi – aut. past.) teigia girdėjęs dėstytojo siūlymų kurso merginoms likti padirbėti atskirai po paskaitų.
„Būdavo, kad tik merginoms siūlydavo pasilikti po paskaitų ar ateiti papildomai padirbėti“, – portalui tv3.lt sakė buvęs R. Maskeliūno studentas Julius.
Kaltinimai kelia juoką
Portalas tv3.lt susisiekė su profesoriumi R. Maskeliūnu, kuris tebedėsto VGTU. Išgirdęs apie Kristinos kaltinimus seksualiniu priekabiavimu, vyras daug juokėsi ir kartojo, kad taip būti negalėjo.
„Oi, čia visas buketas. Man tai yra... nežinau. Šypseną sukelia todėl, kad man tai neaktualu“, – tv3.lt kalbėjo R. Maskeliūnas.
Paklaustas, ar yra siūlęs studentėms ateiti pas jį „pasitaisyti pažymį“ ar likti po paskaitų kartu, profesorius patikino, kad bent jau 2004 m. tokios galimybės nebuvo, o jis tokių siūlymų teikęs nėra.
„Anksčiau būdavo įskaitų knygelės ar dar kažkas tai tokio. Tai aš atsakymus visuomet pasiimdavau į laboratoriją ir ištaisydavau, ir [pažymius] įrašydavau iš karto į studijų knygutes. Ir atnešdavau, ir informuodavau apie faktą, kad štai tokie yra pažymiai. Kažkokios tai galimybės pakeisti tuos pažymius, specialiai taip darydavau, kad nebūtų galimybės.
To laikotarpio nelabai galiu atsiminti, bet pas mane toks principas būdavo. Atiduodavau studijų knygutę su faktu, kas yra. Kad nebūtų tokios galimybės pasišnekėti, bandyti kažkaip įtakoti. Sakydavau, jei norite kažką tokio pasikeisti, kreipkitės į dekanatą, prašykite leidimo ir tada, jeigu gaunate leidimą, persilaikykite“, – teigė R. Maskeliūnas.
Paklaustas, ar per visą savo karjerą yra palaikęs santykius su studentėmis, jas lietęs, bučiavęs, su jomis užsiėmęs lytiniais santykiais, R. Maskeliūnas vėl juokėsi ir tvirtino, kad to nebuvo.
„Šito dalyko aš negaliu komentuoti, todėl, kad to nėra. Ne. <...> Dėl pačio priekabiavimo... Tegaliu nusišypsoti. Man tiesiog juokinga. Tokio fakto nėra“, – sakė profesorius.
Jis pridūrė, kad visi studentai, kurie turi nusiskundimų dėstytojų darbu, gali apie tai pranešti viešai, vertindami dėstytojų darbą ar elgesį universiteto apklausų anketose internete.
„Mes, dėstytojai, esame pastatyti į tokią situaciją, kad mūsų veikla yra vertinama per įvairias apklausas. Norint pažiūrėti į pažymius, reikia [studentams] įvertinti dėstytojus. Jie turi tokią galimybę, grįžtamąjį ryšį. Jeigu dėstytojas nepatiko, jeigu kažką spustelėjo arba neina su juo susišnekėti, jie turi tokią grįžtamąją galimybę neigiamai vertinti dėstytojus.
Tai dėstytojai dėl to su studentais yra, švelniai tariant, susaistyti tokiomis nekonfliktinėmis situacijomis, kad studentas nereikštų labai didelio nepasitenkinimo, kad neparašytų atsiliepimo kažkokio apie dėstytoją. Tai šitas labai studentų yra žinoma, jie apie tokius dalykus šneka atvirai. Man teko girdėti, kai mokyklose aiškina apie studijų galimybes, studentai sako, kad turi teisę, jeigu dėstytojas nepatiko, tai duoti blogą atsiliepimą, o [dėstytojai] gali būti išmesti“, – pasakojo R. Maskeliūnas.
Profesorius patikino, kad bet koks studentų darbas po paskaitų su juo ar akis į akį gali vykti tik oficialių konsultacijų formatu.
„Ateiti į konsultacijas – taip, žinoma. Visuomet šnekamės apie tokius dalykus. Tarkime, duodi užduotį ir sakai, prašau, mano telefonas, adresas, elektroninis paštas, visiems ant lentos užrašau, sakau, esant poreikiui, skambinat, susitinkam, šnekamės ir visa kita.
Bet tokių dalykų paprastai nebūna. Kita vertus, tarkime, baigiamieji darbai arba gaudant studentus, kad jie ateitų laikyti skolų kokių nors, tai rašinėju studentams žinutes, sakau, duokit telefoną, kad galėčiau prisiskambinti. Tiesiog turiu kai kuriuos susirašinėjimus“, – teigė R. Maskeliūnas.
Jo teigimu, galbūt tai studentams gali sukelti „kitokių minčių“. Be to, jis neatmeta galimybės, kad kaltinimai seksualiniu priekabiavimu gali būti nuskriaustų studentų bandymas keršyti.
„Yra žmonių, su kuriais kažkas nenormaliai elgėsi, kažkas kažkur spaudė. O čia staiga taip normaliai pradedi su jais šnekėtis ir. Aš neturėjau... Man tiesiog juokinga tai girdėti. Tos interpretacijos, man tai yra juokinga. Jeigu šitokios šnekos yra, reikia būti tikrai kažkokiam papykusiam ant manęs. Tokių gali būti studentų“, – svarstė R. Maskeliūnas.
Skundų nesulaukė
Portalas tv3.lt susisiekė su VGTU administracija, kuri patvirtino informacijos iš studentų apie galimą profesoriaus R. Maskeliūno priekabiavimą nesulaukusi.
„Jokio skundo iš studentų nebuvo gauta per visą dėstytojo darbo laiką. Jokio nusiskundimo, nieko nesame gavę“, – tv3.lt sakė VGTU atstovė spaudai.
Tačiau universitetas dėl minėto incidento pradėjo vidinį tyrimą.
„VGTU bendruomenės narių santykiai grindžiami pagarbos, geranoriškumo, nešališkumo ir nediskriminavimo principais, todėl pradėtas vidinis tyrimas dėl viešumoje pasirodžiusios informacijos apie galimą priekabiavimo atvejį“, – patvirtino K. Lazickienė.
Daugiau priekabiavimo atvejų
Portalas tv3.lt pirmasis pranešė apie pirmiausiai internete pasirodžiusį anonimės pasakojimą, kaip ji ne vienos fotosesijos metu patyrė fotomenininko Iridijaus Švelnio priekabiavimą.
Netrukus pavyko susisiekti su dar trimis merginomis, kurių vardai ir pavardės redakcijai žinomi, ir jos atvirai papasakojo, kaip fotosesijų metu I. Švelnys jas nederamai liesdavo, bučiuodavo, kandžiojo, trindavo aliejais ar pats apsinuogindavo.
Būtent po šių istorijų Kristina sutiko portalui tv3.lt papasakoti apie tai, ką teko patirti studijų metais.
Seksualiniu priekabiavimu prieš keletą metų per pasaulį ritantis judėjimo #MeToo bangai buvo apkaltintas ir kitas žymus fotomenininkas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Gintautas Trimakas. Vilniaus dailės akademijos studentės tvirtino, kad G. Trimakas glostė joms krūtinę, nugarą.
Pats G. Trimakas tvirtino buvęs ne taip suprastas. Fotomenininkas neteko darbo Vilniaus dailės akademijoje, nors vėliau prokurorai nusprendė, kad menininkas elgėsi neetiškai, bet nepriekabiavo.
Seksualiniu priekabiavimu Lietuvoje buvo apkaltinti ir tapytojas Jonas Gasiūnas, kino režisierius Šarūnas Bartas, teatro režisierius Jonas Vaitkus, tuometinis Seimo narys, verslininkas Kęstutis Pūkas.
Jei norite papasakoti savo istorija, susisiekite su redakcija:
Dėkojame! Medžiaga sėkmingai išsiųsta redaktoriui.
Peržiūrėjus, ji bus patalpinta į straipsnį.