DR Leo veterinarijos klinikos gydytoja Urtė pasakoja, dėl kokių priežačių pasireiškia apatinių šlapimo takų ligos, kaip pastėbti primuosius ligos simptomus bei ką galite padaryti, kad užtikrintumėte savo katės šlapimo takų sveikatą.
Kačių rizikos grupės
Sergančių kačių tarpe išskiriamos rizikos grupės, kuriose pastebėta, kad šlapimo takų problemų pasitaiko žymiai dažniau:
● Vidutinio amžiaus ir vyresnės katės
● Kastruoti patinai
● Gyvenančios kartu su kitomis katėmis
● Turinčios antsvorio
● Mažai judančios
● Neišeinančios į lauką
● Reikalus atliekančios į kraiko dėžutę
● Ėdančios tik sausą pašarą
● Patiriančios stresą ir itin jautrios pokyčiams
● Anksčiau sirgusios šlapimo takų ligomis
Priežastis gali būti net perstumta sofa ar pomėgis žiūrėti pro langą
Pagrindinės priežastys, katėms sukeliančios apatinių šlapimo takų ligas, yra šlapimo takų akmenligė (urolitiazė), bakterinės infekcijos bei idiopatinis kačių cistitas (FIC- feline idiopathic cystitis), rečiau – anatominiai pakitimai šlapimo takuose ir navikiniai procesai.
AKMENLIGĖ. Priklausomai nuo mitybos, kačių šlapimo pH gali nuolat svyruoti nedidele amplitude, tačiau neturėtų išklysti iš normos ribų: 6,0-6,5. Kuomet dėl netinkamos ar individualiai nepritaikytos mitybos kačių šlapimo pH pašarmėja (pH padidėja), šlapime, o dažniausiai šlapimo pūslėje, pradeda formuotis kristalai – struvitai. Ligos pradžioje kristalai būna mikroskopinio dydžio ir simptomų nesukelia, tačiau ilgainiui jie auga, suformuodami į smėlį panašią priemaišą šlapime. Kadangi kristalų kraštai aštrūs ir nuolat dirgina šlapimo takų gleivinę, atsiranda uždegimas, o neretai su šlapimu pasirodo ir kraujas – taip nutinka dėl kristalų daromos žalos šlapimo pūslės ir šlaplės sienelei.
Kitas atvejis, kai šlapimo pH parūgštėja (pH sumažėja), lygiai tokiu pačiu principu šlapime gali pradėti formuotis kiti akmenys – oksalatai, kurie sukelia panašius simptomus.
Abiem atvejais, nesikreipiant laiku, kristalai gali užaugti gana dideli ir sudaryti akmenėlius, kurie būdami iki 0,5 mm skermsens gali patekti į šlaplę ir užkimšti šlapimo takus. Jei akmenys užauga didesni nei 0,5 cm, juos gali tekti šalinti net chirurgiškai. Dėl šių priežasčių, įtariant šlapimo takų akmenligę ir kreipiantis į veterinarijos kliniką, visada reikėtų surinkti ir šlapimo mėginį, skirtą nustatyti šlapimo pH bei mikroskopavimui dėl kristalų rūšies.
INFEKCIJOS. Bakterinės infekcijos kačių šlapimtakiuose pasitaiko nedažnai, o gyvūno būklė tokio susirgimo eigoje sparčiai prastėja: pakyla temperatūra, netenkama apetito. Didesnė tikimybė, jog į šlapimo takus bakterinė infekcija įsimes, jei infekuota ir kita organizmo vieta, pavyzdžiui, jei gyvūnas tuo pačiu metu serga inkstų, makšties ar apyvarpės uždegimu, iš kur užkratas lengvai gali patekti į šlapimo takus. Bakterinės infekcijos pradžia gali būti ir peršalimas, kada katės išleidžiamos į lauką vėsiais orais ar nuolat leidžia laiką prie nesandaraus lango stebėdamos paukštelius.
IDIOPATINIS KAČIŲ CISTITAS. Bene dažniausia šlapimo takų ligų priežastis yra idiopatinis kačių cistitas. Iki šiol nėra žinomos tikslios ligos priežastys, kodėl katės suserga šia liga, o ir pati sąvoka idiopatinis reiškia, jog susirgimas yra pirminis, prasidedantis pats iš savęs, neturintis konkrečių priežasčių ar jį sukeliančių veiksnių.
Vis dėlto manoma, kad didžiausią įtaką šio susirgimo atsiradimui daro stresas, nerimas, jautri gyvūno psichika ir pasikeitimai aplinkoje, pavyzdžiui, pasikeitusi gyvenamoji aplinka ar nauji baldai, remontas, naujagimis, vaikai, kitų gyvūnų atsiradimas, pašaro pasikeitimas. Kartais priežastis gali būti tokia subtili, kad šeimininkams net nekyla įtarimų, jog ji galėtų paskatinti katino šlapimo takų susirgimo atsiradimą.
Ligos metu pabrinksta, paburksta šlapimo pūslė ir/ar šlaplės gleivinė, atsiranda spazmai ir skausmas šlapinantis, katinui pavyksta pasišlapinti po labai nedaug ir dažniausiai ne vietoje. Dėl stipraus uždegimo gali atsirasti ir nežymus kapiliarinis kraujavimas iš gleivinės, tad šlapimas neretai nusidažo rožine spalva. Jei po pirmųjų simptomų atsiradimo greitai nesikreipiama dėl gydymo – sujautrėjusi, uždegimiška šlapimo takų gleivinė tampa imlesnė infekcijoms, tad kartais tokį cistitą gali komplikuoti ir bakterijos ir gyvūno būklė pradeda sparčiai prastėti.
Kaip žinoti, kada metas kreiptis į veterinarijos gydytojus
Jei jūsų katė patenka į bent vieną iš aukščiau išvardintų rizikos grupių, rekomenduojama atidžiai ją stebėti dėl galimų simptomų, kurie yra nespecifiniai. Jei jūsų katė patiria bent vieną iš išvardintų požymių, nedelsdami kreipkitės į veterinarijos gydytojus ir nepamirškite atsinešti šlapimo mėginio.
Simtomai, dėl kurių būtina sunerimti:
● Dažnas šlapinimasis mažu kiekiu (katė dažnai eina į dėžutę, kas kartą pasišlapina po nedaug);
● Skausmingas šlapinimasis (miaukia kraiko dėžutėje, ilgai kapstosi, tupėdama dėžutėje labai įsitempia);
● Stangos (labai ilgai tupi kraiko dėžutėje, kartais girdima, jog šlapinasi porcijomis, netolygiai, po truputį, trūkčioja nugaros raumenys);
● Pasirodę kraujo lašeliai šlapime ar rožinės spalvos šlapimas;
● Šlapinimasis netinkamose vietose – šalia dėžutės, lovoje, ant grindų. Dažniausiai katės pridaro ant vėsių paviršių, pavyzdžiui, ant plytelių, šalia lauko durų ar ant nešildomo grindų ploto;
● Šlapimo nelaikymas. Sunkiu atveju galite pastebėti, kad šlapimas nuolat varva ir tokių lašelių pilni namai;
● Perdėtas genitalijų ir/ar apatinės pilvo dalies laižymas (katės, kaip ir kiti gyvūnai, bando „išlaižyti“ skaudamą vietą, todėl perdėtas genitalijų ir pilvo laižymas gali rodyti tam tikrą problemą);
● Kai katė guli ramiai, priima neįprastas pozas – susikūprinimas, susirietimas, tupėjimas įsitempus, pasikišus po savimi visas letenas, bet pilnai neatsigulusi. Tai gali reikšti, jog katė jaučia skausmą ar diskomfortą
Kaip surinkti šlapimą ir kokios profilaktikos alternatyvos?
Argi ne geriausia būtų sužinoti apie beprasidedančius pokyčius dar iki pirmųjų simptomų? Tam geriausiai pasitarnauja profilaktiškai atliekamas šlapimo tyrimas. Norint surinkti šlapimą, kuris būtų tinkamas ištyrimui, reikia iš kraiko dėžutės pašalinti visą joje esantį kraiką, o dėžutę švariai išplauti.
Dažnai katės nenoriai šlapinasi į tuščią dėžutę, tad galima įmesti keletą skiautelių rankšluostinio popieriaus, tačiau ne per daug, kad jis nesugertų viso šlapimo kiekio, ypač jei katė jau patiria simptomus ir šlapinasi po labai nedaug. Surinkus šlapimą (pakanka ir 1-2ml) į švarią tarą, pavyzdžiui švirkštą, reikėtų jį pristatyti į kliniką per 1-3 valandas, ypač laikas svarbus, jei tiriama mikroskopu dėl galimų susiformavusių kristalų, kadangi po kurio laiko stovinčiame šlapime pradeda formuotis įprastos šlapimo druskos, kurios gali būti panašios į struvitus bei oksalatus ar neleisti jų pamatyti, tad per vėlai atnešto šlapimo mikroskopavimo rezultatai gali būti netikslūs.
DR Leo veterinarijos klinikose galite įsigyti priemonių, žymiai palengvinančių profilaktikos atlikimą. Viena iš jų – specialios kraiko granulės, primenančios silikoninį kraiką, kurios nesugeria skysčių, tad Jūsų katė galės eiti į dėžutę kaip pripratusi, tačiau šlapimo kraikas nesugers ir Jūs galėsite lengvai jį surinkti į rinkinyje esantį mėgintuvėlį. Tokias kraiko granules galima praplauti, išdžiovinti ir naudoti pakartotinai.
Kita priemonė – naujovė Lietuvoje, taip pat kraiko granulių pavidalo priedas, kurį rekomenduojama užberti ant šviežiai pakeisto kraiko paviršiaus, kas kartą keičiant kraiką (maždaug 1 kartą per mėnesį). CAT HEALTH INDICATOR kraiko priedas, ant jo pasišlapinus katei pakeičia spalvą ir reaguodamas į šlapimo pH ir įvairias šlapime esančias mikroskopines priemaišas (kraujo pėdsakai, gliukozė, bilirubinas ir kt.), nurodo katės šlapimo takų būklę.
Kviečiame visus atsakingus šeimininkus pasinaudoti DR Leo veterinarijos klinikos vykdoma iniciatyva ir visą sausio mėnesį NEMOKAMAI išsitirti echoskopu savo katės šlapimo takus. Echoskopijos metu galima pamatyti besiformuojantį, o gal vis dar neištirpusį po paskutinio susirgimo kristalų suformuotą „smėliuką“ šlapimo pūslėje, taip pat bus įvertinta šlapimo pūslės sienelės storis, kuris gali rodyti uždegimą ir echoskopu bus ištirta inkstų būklė.
Visus norinčius kviečiame registruotis telefonu +370 673 09112 į DR Leo Naujamiestyje esančią kliniką adresu Vytenio g. 20 Vilnius nemokamai katės ar katino šlapimo sistemos echoskopijai visą sausį!