Rinkosi muziejų
„Idėją tuoktis kitur mums pasiūlė vestuvių planuotoja. Pasirinkome Ch. Frenkelio vilą Šiauliuose, nes ji suteikia iškilmingumo įspūdį, nuteikia romantiškai, – pasakojo netradicinę vietą santuokai pasirinkusi šiaulietė Gintarė Murzaitė. Ji šeštadienį išteka už Dangiro Želvio. – Svarstėme ir lauke, kadangi ten gražus kiemas, bet pabūgome prasto oro. Taip pat norėjome laiko po ceremonijos pabendrauti su svečiais, nusifotografuoti, nuraminti jaudulį“.
Pagal ketverius metus Lietuvoje galiojančią tvarką leidžiama tuoktis bet kurioje pasirinktoje Lietuvos vietoje. Bet tik tuo atveju, jeigu nėra oficialiai patvirtintų reprezentacinių vietų, skirtų vestuvėms.
Kai kas tuokėsi arenoje
Šiaulių miesto savivaldybės civilinės metrikacijos skyriaus vedėjos Vilmos Melenienės duomenimis, nuo šių metų pradžios iki liepos 1 dienos 4 santuokos įregistruotos Ch. Frenkelio viloje, viena Šiaulių arenoje, dvi privačioje sodyboje.
Dvi išvykstamosios santuokos įregistruotos namuose dėl ligos. Tokiems išskirtiniams atvejams didesnis registravimo mokestis netaikomas.
Pasitaikė, kai ceremonija vyko toje pačioje sodyboje, kaip ir šventė. Registravimo vieta specialiai buvo atskirta nuo pobūvio salės.
Mieste nėra patvirtintų reprezentacinių vietų santuokai sudaryti.
„Mūsų skyriuje pritaikytos sąlygos, patalpos gražios – mažai kuo skiriasi nuo kitų vietų, kurias pasirenka jaunavedžiai. Kartais mūsų vieta net puošnesnė“, – priežastį, kodėl šiauliečiai retai renkasi ceremonijas netradicinėse vietose, svarstė V. Melenienė. Vedėjos manymu, atbaido ir didesnė santuokos kaina. Per metus netradicinės vietos vestuvėms nori keliolika šiauliečių.
Oficialiai ceremonijai keliami reikalavimai
Norintiems susituokti kitoje vietoje keliami reikalavimai, kad vieta neprieštarautų viešajai tvarkai ir gerai moralei, negali kelti pavojaus gyvybei ar sveikatai. Turėtų būti stalas, ant kurio sudedami dokumentai, Lietuvos respublikos vėliavėlė. Patalpoje reikia tinkamo apšvietimo, lauke – stogelio nuo lietaus.
„Tuoktuvės po vandeniu, oro balione, lėktuve, traukinyje neįmanomos. Čia – iš filmų ištraukti dalykai. Galbūt taip galima užsienyje, bet ne Lietuvoje“, – sakė V. Melenienė
Populiariausias – restoranas
„Jei pavyktų sudaryti sandėrį su Dievuliu dėl oro, aš tik už tai, kad santuoka vyktų netradicinėje vietoje“, – tvirtina Šiaulių rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Birutė Babrauskienė. Jos nuomone, tada ceremonija tampa individualesnė.
Prieš savaitę B. Babrauskienė su jaunavedžiais kopė į alkakalnį Naisiuose. Ten jaunieji nutarė sumainyti žiedus, kadangi kilę iš šios vietovės.
Pernai populiariausia santuokos vieta buvo Agailių miške stovinti Agailių koplyčia. Dabar populiariausias restoranas prie Kryžių kalno.
Kasmet Šiaulių rajone 5-8 poros nori susituokti kitur. Pasak B. Babrauskienės, kaip rajonui, turinčiam iki 50 tūkstančių gyventojų, tai nėra mažai. Kaunas, Vilnius, Klaipėda kasmet turi apie 20-30 tokių porų. Šiemet Šiaulių rajone nuo sausio iki liepos 1 dienos susituokė 130 porų, pernai – 105.
Santuoka pagal registracijos vietą
„Liepa, rugpjūtis, rugsėjis metrikacijoje – šienapjūtė“, – sako skyriaus vedėja B. Babrauskienė.
Pagal skyriaus vidaus tvarkos taisykles, reprezentacinėse vietose tuokiama penktadienį. Vedėja svarsto, jog ne itin patogus laikas. Savivaldybės patvirtintų reprezentacinių vietų nėra, todėl jaunavedžiai patys gali rinktis vietą, kur sudaryti santuoką.
Pagal šiuo metu galiojančią tvarką santuoka yra registruojama pagal vieno iš jaunavedžių arba jų tėvų deklaruotą gyvenamąją vietą. Dėl biurokratinės spragos jaunieji negali rinktis kitos vietos arba turi persiregistruoti.
„Jaunavedžiams nepatogu, bet kol kas neteko susidurti su šia problema. Kas pas mus ateina, čia ir lieka“, – sakė B. Babrauskienė.
Į bažnyčią – dėl gražių nuotraukų
Pasak B. Babrauskienės, santuokų civilinės metrikacijos biure sudaroma daugiau nei bažnyčioje. Bažnytinę santuoką būtina užregistruoti metrikacijos biure, tik tada gaunamas oficialus dokumentas – santuokos liudijimas.
Užregistruoti per 10 dienų turėtų pačios religinės organizacijos. B. Babrauskienė atkreipia dėmesį, jog dėl to dažnai kyla problemų, nes dažnai kunigai to nepadaro laiku. Todėl jauniesiems pataria po 10 dienų arba anksčiau patiems ateiti į metrikacijos biurą, kad gautų santuokos liudijimą ir įsitikintų, kad santuoka tikrai įregistruota.
Vedėjos nuomone, daugelis jaunųjų į bažnyčią eina ne dėl to, jog to siekia vidus, jie patys yra giliai tikintys, bet dėl gražių nuotraukų ar senelių prašymo.