• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vestuvės ir jų metinių reikšmės (I)

Ar dar menate akimirką, kai ištarėte lemtingąjį „Taip“? Rodės širdis nuskriejo į padanges!

REKLAMA
REKLAMA

Galbūt ji spurda ir dabar, sugrįžus į šiltus prisiminimus, nors esate kartu jau nebe vienerius metus?

REKLAMA

Medvilninės, odinės, medinės, geležinės, sidabrinės, porcelianinės, perlinės... Kokių tik žodžių neprigalvojame norėdami nusakyti šeimos laukiančius išbandymus!

Pirmasis vestuvių penkmetis nuo seno vadinamas „žaliu“, nes poros santykiai dar nenusistovėję, jausmai — netvirti. Bet jie vis tvirtėja, o meilė tik stiprėja .

REKLAMA
REKLAMA

Vestuvių metinės švenčiamos ar kaip kitaip minimos visose Vakarų šalyse. Skirtumas tik tas, jog įvairioms šalims yra būdingi saviti tautiniai bruožai, pavadinimai, skiriasi sukaktimis laikomi laikotarpiai. Todėl ir Lietuvoje žinomi bent keli visų vestuvių metinių pavadinimai. Pavyzdžiui, pačios pirmosios vestuvių metinės vadinamos popierinėmis, antrosios   medvilninėmis, kartūninėmis, perkelinėmis, marlinėmis, šeštosios – geležinėmis arba špižinėmis (ketinėmis), aštuntosios – bronzinėmis arba skardinėmis ir t. t.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žinotina, jog vestuvių sukaktys minimos pragyvenus septintuosius, tryliktuosius, trisdešimt aštuntuosius, šešiasdešimt šeštuosius ir kartu nugyvenus trisdešimt ketverius metus.

Vestuvių metinės, turint sveikatos, gali būti pradėtos švęsti po vestuvių dienos praėjus vos vienam, keliems ar keliolikai mėnesių. Vėliau – kasmet. Pirmoji diena, nuo kurios skaičiuojamos vestuvių sukaktys ir jubiliejai, – žaliosios vestuvės – sutuoktuvių diena.

REKLAMA

Ir taip:

Pirmosios vestuvių metinės tradiciškai vadinamos popierinėmis. Minint pirmąsias vestuvių metines paprastai susirenka visa šeima – jaunųjų tėvai, seserys, broliai, piršliai, taip pat visas pulkas.

Popierius, kaip žinia, nėra tvirta medžiaga, tačiau tai puiki priemonė, perteikiant mintis, idėjas, kuriant projektus. Būtent tokie ir yra pirmieji bendro gyvenimo kartu santuokoje metai: dažniausiai dar tvirto pagrindo nebuvimas, pažeidžiamumas ir silpnas atsparumas iškylančioms problemoms. Kita vertus, yra ryškus noras kurti bendrą gyvenimą, dalintis idėjomis, mintimis. Tai puikus metas partneriams atrasti save, pranokti iškylančius sunkumus, savo bendromis idėjomis, svajonėmis ir sutarimu. „Švieži“ sutuoktiniai turi pasitelkti kantrybę, rūpintis ir domėtis vienas kitu, siekdami šeimyninės idilės. Derėtų vis prisiminti, jog gyvenimas šeimoje – tai kasdieninis darbas, kurį reikia stengtis atlikti gerai.

REKLAMA

Kiekviena sukaktis žymi sutuoktinių drauge nugyventas dienas ir metus, tai kiekvienąkart mylimą žmogų norisi nudžiuginti, įteikti jam mielą dovanėlę, priminsiančią minėtas metines.

Kadangi pirmosios metinės – popierinės, tad ir dovanoti šia proga tiktų viską, kas yra susiję su popieriumi: poezijos ar prozos knygas, garsių porų gyvenimo istorijas, nuotraukas ir nuotraukų albumus, paveikslus ar reprodukcijas, kelionės, teatro, koncerto bilietus, dovanų kuponus, stalo žaidimus ir kt.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto, siūlytume neapsiriboti vien šiais tradiciniais variantais – paieškokite ko nors originalesnio ar bent jau žaismingesnio. Tai galėtų būti tam tikras išgalvotas sertifikatas (pvz., žemės sklypo Veneroje ar turimų meilės atsargų patvirtinimas), šalies ar miesto žemėlapis, kuriame sutuoktiniai susipažino ar praleido medaus mėnesį. Na, o partneris galėtų tiesiog pasitelkti savo fantaziją ir mylimajai/-am surašyti ant popieriaus tai, ką jis vertina ir dievina joje/jame. Ar tiesiog parašyti gražų ir šiltą laišką - šia proga pasitelkus popierių, kaip pirmųjų metinių simbolį, perteikti tradicinį „aš tave myliu“ subtiliau...

REKLAMA

2-ieji metai. Medvilninės vestuvės (taip pat jos dar vadinamos kartūninėmis, perkelinėmis, marlinėmis). Partneriai, sėkmingai išgyvenę antruosius metus kartu, jau yra suskurę tam tikrus šeimyninius ritualus, kurie įvairiapusiški kaip medvilnė – maskuoja, šiek tiek suvaržo, bet puošia ir šildo. Ir šie „medvilniniai“ ritualai vertingi tol, kol suderina ir neužgožia asmeninių bei praturtina bendrus poros interesus, siekius.

REKLAMA

Šia proga tiktų dovanoti įvairius medvilnės gaminius: drabužius ar aksesuarus (pvz., skara), tai gali būti ir namų dekoro detalė,  monogramomis puošta patalynė (pvz., medvilninė pagalvė, rankšluostis). Jei ieškote kažko subtilesnio, galite pagaminti specialius marškinėlius su šmaikščiu užrašu: „Aš – žmona, švelni kaip medvilnė“, moteriai, kuri mėgsta megzti, padovanoti mezgimo siūlus ir virbalus. Partneriai gali pasitelkti intymumą ir dovanoti apatinį trikotažą ar naktinius marškinius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

3-ieji metai. Odinės vestuvės. Oda – daug patvaresnė už popierių ir medvilnę. Ji kaip ir šeimyniniai santykiai po kelių kartu gyvenimo metų – gana tvirti, bet tuo pačiu ir lankstūs. Partneriai turi stengtis, kad vis tvirtesnis tarpusavio ryšys taptų ne suvaržymu, bet gyvenimo kartu pagrindu. Juk tarpusavio santykiuose tik su pasitikėjimu gimsta tikrasis laisvumas.

REKLAMA

Šia proga tradiciškai dovanojama rankinė, diržas ir kiti iš odos pagaminti dirbiniai. Nenorite būti nuobodūs? Apsilankykite meno galerijoje ir išrinkite subtilią odinę sagę, dėklą akiniams ar kitą meno dirbinėlį.

4-ieji metai. Vaisinės vestuvės. Prisirpę ir vaisingi – tokie tradiciškai suvokiami ketvirtieji gyvenimo metai santuokoje. Partneriai mėgaujasi jausmų ir tarpusavio santykių branda, o vaisingumas dažniausiai suvokiamas kaip šeimos pagausėjimas.

REKLAMA

Tinkamos dovanos – įvairių prinokusių vaisių krepšelis, dekoratyvinis citrinmedis ar pipirmedis, nuotrauka (partnerių veidai, priderinti prie tam tikrų vaisių formų), vaisinė arbata.

5-ieji metai. Medinės vestuvės. Mediena – naudinga ir jauki medžiaga kuriant namus. Ji teikia ramybės ir susieja su žemės vaisingumu ir ilgaamžiškumu. Prieraišumą, namų idilę, sutarimą ir santykių klestėjimą - tai turėtų atnešti penktieji gyvenimo santuokoje metai.

REKLAMA
REKLAMA

Medinių vestuvių metinių proga įprasta dovanoti įvairius medinius įrankius ar namų dekoravimo detales. Pasistenkite, kad tai nebūtų vien šaukštas, padėklas ar medinė dėžutė papuošalams: ieškokite kažko savito, artimo to žmogaus būdui ir stiliui, arba galite „suasmeninti“ įprastą daiktą,pvz., išgraviruokite vardą, metus ar tam tikrą citatą. Tuo tarpu partneris galėtų pasinaudoti artėjančiu savaitgaliu ir užsakyti nakvynę medinėje sodyboje už miesto – tai puiki galimybė ištrūkti iš kasdienybės, miesto šurmulio ir simboliškai paminėti medines vestuvių metines.

10-ieji metai. Alavinės/aliuminės, kartais dar vadinamos rožinėmis, vestuvės. Dešimt metų kartu – tai iš ties netrumpas laikotarpis, per kurį šeima įgauna alavo/aliuminio savybių: ji lengvai prisitaiko prie aplinkos. Tokia šeima, viena vertus, kaip ši medžiaga pasiduoda pokyčiams, bet taip pat yra tvirtas darinys, kuris atsparus išoriniams veiksmams - sunkumams, problemoms, kitų žmonių įtakai. Be to, tai sidabriškai pilkos spalvos periodas - kitaip tariant šeimyninis gyvenimas įgauna rutinos pilkumos, bet vis dar švyti sutarimu ir pasitikėjimu.

Dovanoms  tiktų iš aliuminio pagamintos įvairios namų interjero detalės: rėmeliai fotografijai, įdomios formos vaza, statulėlė. Pasitelkiant fantaziją ir humorą, galima sugalvoti žaismingų detalių, pvz., turistinis aliuminis puodelis (su išgraviruotu užrašu: „Į šeimyninę kelionę“), kompasas, kurio korpusas pagamintas iš aliuminio, na, o galiausiai tiesiog 10 ritinėlių aliuminio folijos.

Minint dešimties metų sukaktį, taip pat dovanojamos rožės, rožinės spalvos ar rožėmis puošti tekstilės, porceliano, juvelyriniai gaminiai. Šmaikštesni gali dovanoti knygas, pavyzdžiui, U. Eco „Rožės vardas“, C. de Saint-Exupery „Rožės memuarai“ ir pan.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų