Prezidento vyriausiajai patarėjai Irenai Segalovičienei antradienį pareiškus, kad visuomenės pastabos A. Dulkiui yra akivaizdžiai matomos, o jo darbo vertinti kaip idealaus neišeitų, aštrios reakcijos nepagailėjo buvęs sveikatos apsaugos ministras, šviežiai išrinktas ir valstiečius į Seimą vesiantis europarlamentaras A. Veryga.
„Ką reiškia dirba idealiai? Nė vienas ministras, premjeras ar prezidentas nedirbo, nedirba ir nedirbs idealiai. Kalbėkime apie konkrečius dalykus, o ne abstrakcijas. Prie dviejų dalykų sveikatoje ir pats ekscelencija pridėjo savo ranką.
Pirmiausia jis patvirtino nuo pat pradžių apsimelavusį A. Dulkį, kuris neturėjo jokio žadėto COVID-19 suvaldymo plano su daugybe punktų. Jį vėliau parašė J. Sejonienė su kolegomis. Atėjęs į ministeriją pareiškė, kad nieko nerado ir viską „kūrė iš naujo“. Tiesiog „pasaulio sutvėrėjas“. Jau galime įsivaizduoti koks yra adekvatumas.
Toliau. Prezidentas parašu palaimino „sveikatos reformą“, kuri yra niekas kitas kaip pinigų ištaškymo reforma ir sistemos gražinimas 30 metų atgal. Ar sutrumpėjo eilės, atsirado daugiau medikų, pagerėjo gyventojų sveikata?“ – rašė jis socialiniame tinkle.
Kritikos lavina Dulkio politikai
Pasak europarlamentaro, A. Dulkys yra tas ministras, kuris Vyriausybėje palaikė visas prieš visuomenės sveikatą nukreiptas iniciatyvas – „buvo už alkoholio politikos liberalizaciją, prieš elektroninių cigarečių draudimą ir t.t.“
„Ministerija sumažino (ne padidino, o sumažino) finansavimą Visuomenės sveikatos biurams, kai tuo tarpu ministras visur kalba apie sveiko gyvenimo trukmės ilginimą. Čia adekvatu?
Šitas ministras ir jo komanda yra asmeniškai atsakingi už dviejų iš penkių Lietuvos regionų sveikatos sistemos flagmanų destabilizaciją. Viename iš regionų situacija stabiliai bloga (kalbu apie Šiaulius), kitame regione po nemokšiškų reformų (ligonių jungimo, kuris nebuvo valdomas) situacija finansų prasme yra tragiška. Iš abiejų regionų ligoninių medikai migruoja į privačias įstaigas.
Nutrūko iniciatyvos dėl bendrų vaistų pirkimų su Vyšegrado šalimis. Nedovanotinai ilgai vilkinti procesai dėl cistinės fibrozės vaistų kompensavimo. Visiškai nekreipiamas dėmesys į vaistininkų etikos kodekso pažeidinėjimus ir net mobingo pagalba kuriamą spaudimą vykdyti pardavimų planus ir dirbti ne paciento, o vaistinių tinklų naudai. Iki šiol tik popieriuose ir planuose lieka sveikatos sistemos pasirengimas išorės grėsmėms“, – dėstė jis.
Prezidentą ragino pripažinti ir savo klaidas
A. Veryga pridūrė, kad ministro beveik niekada nėra Sveikatos reikalų komiteto posėdžiuose, nes jis esą neturi ką pasakyti, išskyrus bendro pobūdžio frazes.
„Jis beveik niekada nepristato ir sveikatos srities įstatymų projektų Seime. RRF lėšos iki šiol nepanaudotos. Ar įgyvendinta Vyriausybės prioritetu laikyta slaugos ir globos integracijos reforma? Galėčiau tęsti. Bet ar verta?
O norint keisti ministrą, Prezidentas turėtų pripažinti ir savo klaidas. Bet savo metiniame pranešime sveikatos reformą įvardino kaip teigiamą aspektą, paminėdamas, kad regionai laukia pinigų. Tuo tik patvirtindamas, kad reforma yra apie pinigų išleidimą. Jei reikėtų lažintis, tai lažinčiausi, kad A. Dulkys nebus pakeistas“, – teigė valstietis.
Prezidentūra: pastabos akivaizdžiai matomos
Portalas tv3.lt primena, kad prezidento vyriausioji patarėja antradienį įvardijusi ne vieną pastabą dabartiniam sveikatos ministrui.
„Ar sveikatos ministras dirba idealiai? Tikrai ne, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) yra viena iš tų trijų ministerijų, kuri formuoja ir įgyvendina viešųjų paslaugų visą politiką. Natūralu, kad ir visuomenė ministrui turi pastabų, jos yra akivaizdžiai matomos“, – Žinių radijui antradienį sakė I. Segalovičienė.
Jos teigimu, tą rodo ir sveikatos statistiniai rodikliai.
„Ar tas proveržis buvo pasiektas? Ta pilna apimtimi adekvatus proveržis esamai žmonių sveikatos situacijai – tikrai ne“, – sakė prezidento patarėja.
„Pastabų yra, ir jomis remiantis tikrai tiek prezidentas, tiek ministrė pirmininkė diskutuos, priiminės sprendimus, ar kvestionuotinas šito ministro darbas po įgaliojimų grąžinimo, ar ne“, – kalbėjo I. Segalovičienė.
Gali patraukti Arūną Dulkį?
Pasak jos, Vyriausybei grąžinus įgaliojimus, kiekvienas ministras gali sulaukti pastabų ir būti svarstomas dėl savo rezultatų ir potencialo pasiekti naujų rezultatų per likusį kadencijos laiką.
Paprašyta pakomentuoti gandus, kad prezidentas siekia pakeisti A. Dulkį, prezidento patarėja teigė, kad sprendimus šalies vadovas priims kartu su premjere Ingrida Šimonyte.
„Gandai yra gandai, bet esmė yra tokia, kad prezidentas galimų Ministrų kabineto pokyčių aptarimą vykdo ir sprendimus priima kartu su premjere“, – sakė I. Segalovičienė.
Prezidento patarėja negalėjo atsakyti, ar prezidentas Gitanas Nausėda su Vyriausybės vadove jau aptarė A. Dulkio ateitį.
Konkrečiai G. Nausėda yra įvardijęs žemės ūkio ministrą Kęstutį Navicką ir yra teigęs, kad keltų jo atsakomybės klausimą.
Vyriausybė pagal Konstituciją grąžina įgaliojimus prezidentui po jo priesaikos, o šalies vadovas po to skiria Ministrų kabinetą iš naujo. G. Nausėda antrajai kadencijai prisieks liepą.
Pagrindinė problema – eilės gydymo įstaigose
Kalbėdama apie pagrindines problemas sveikatos apsaugos sistemoje, I. Segalovičienė išskyrė eiles gydymo įstaigose.
„Prezidentas ne kartą viešai atkreipė dėmesį sparčiau ir rezultatyviau spręsti eilių klausimą, raginome peržiūrėti siuntimų pas specialistus tvarką, (...) tikrai yra tų siuntimų, kurie matome, kad yra beprasmiai, tiesiogiai augina paciento kelią ir didina tas eiles“, – teigė prezidento patarėja.
Anot jos, SAM atsižvelgė į kai kurias Prezidentūros pastabas, pavyzdžiui, nebereikia siuntimų pas dermatologus, ilgalaikių paslaugų pacientams.
„Jaučiamės išgirsti, (...) tačiau, kas padaryta šiuo klausimu, yra per mažai“, – sakė I. Segalovičienė.
Taip pat, anot jos, problemą galėtų išspręsti ir bendra registravimosi pas gydytojus sistema.
„Reikėtų stipresnių sprendimų, kad ta registracija būtų vieninga ir teisinga žmogaus atžvilgiu“, – teigė prezidento patarėja.