• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dar prieš penktadienį patvirtinant pirmąjį užsikrėtimo koronavirusu atvejį Lietuvoje šalyje kilo panika – iš parduotuvių lentynų pradėtos šluoti kruopos, nebeliko ne tik medicininių kaukių, respiratorių, bet ir dezinfekcinio skysčio. Sunku darosi rasti ir salicilo spirito, kuris kitiems pacientams reikalingas kaip gydomoji priemonė.

Dar prieš penktadienį patvirtinant pirmąjį užsikrėtimo koronavirusu atvejį Lietuvoje šalyje kilo panika – iš parduotuvių lentynų pradėtos šluoti kruopos, nebeliko ne tik medicininių kaukių, respiratorių, bet ir dezinfekcinio skysčio. Sunku darosi rasti ir salicilo spirito, kuris kitiems pacientams reikalingas kaip gydomoji priemonė.

REKLAMA

Dar savaitgalį kilo šaršalas paaiškėjus, kad dezinfekciniu skysčiu galėtume apsirūpinti patys – „Vilniaus degtinė“ siekia pradėti masinę jo gamybą, tačiau Sveikatos apsaugos ministerija siūlo suteikti tik nekomerciniams poreikiams. 

Pirmadienį SAM surengtoje spaudos konferencijoje ministras Aurelijus Veryga priminė, kad naujų atvejų Lietuvoje nustatyta nėra. 

„Bet tai nereiškia, kad turim nusiraminti, turime priimti visas prevencines, kad to išvengtume ir reaguotume atitinkamai", – sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA

Ministras dėkojo verslo atstovams, kad labai operatyviai buvo suorganizuotas susitikimas ir žadėjo, kad situacija artimiausiu metu turėtų pajudėti.

REKLAMA

„Išsiaiškinome keletą praktiškų dalykų, kad reikia susiderinti formules su verslu, kad būtų galima tas formules išpildyti. Tą mes padarysime maksimaliai greitai ir maksimaliai pagreitinsime procesus dėl leidimų išdavimų. Etilo alkoholio galime pagaminti labai daug, visas klausimas dabar kitų sudedamųjų medžiagų.

Taip pat įsakymas dėl nedarbingumo išdavimas pasirašytas. Esate girdėję apie biuletenio tvarkas esant gripo epidemijai, tai panaši tvarka galios ir šiuo atveju, nedarbingumas bus išduodamas nuotoliniu būdu", – kalbėjo ministras.

REKLAMA
REKLAMA

„BIOK laboratorijos“ vedėja Romualda Stragienė džiaugėsi, kad turėtas labai geras pasitarimas. Jos teigimu, turimos visos priemonės produktui pasigaminti, tereikia leidimų ir žaliavos tiekimo. 

„Šiuo metu tokių produktų negaminame, bet išsiaiškinome, kad dalį gamybos linijų galėtume pritaikyti ir gaminti, jei toks poreikis atsirastų. Atitinkamai etilo alkoholio žaliavų prasme turime pakankamai, kad galėtume žaliavų kiekį užtikrinti. Dabar tereikia leidimų“, – „Stumbras“ atstovas Algirdas Čiburys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jam antrindamas įmonės „Vilniaus degtinė" vadovas Rokas Mituzas džiaugėsi, kad be 4 mėnesius trunkančios registracijos viską būtų galima padaryti per savaitę. „Mes galime pagaminti skysčio, jo tikrai netruks, tik reikia žinoti poreikį, daug atsakymų atsakyta, dar reikės derinti kai kuriuos klausimus, bet tikimės, kad situacija pasikeis", – kalbėjo jis.

REKLAMA

Paklaustas, koks kiekis galėtų būti, kurį reikia pagaminti, ministras aiškino, kad skaičiuojant tik du sektorius – medicinos ir ugdymo įstaigoms – reikėtų apie 200 tonų skysčio per mėnesį.

Ministras tikino, kad sveikatos priežiūros įstaigose nėra šių priemonių didelio trūkumo.

„Įstaigos yra pateikusios preliminarius kiekius, bet jie tikrai nėra dideli. Tačiau reikia suprasti, kad jų niekur kitur negalima nusipirkti. Yra viešosios įstaigos – kino teatrai teatrai, kitos viešosios įstaigos. Yra teikiami užsakymai gamintojams, tačiau neišeina patenkinti to poreikio", – aiškino A. Veryga.

REKLAMA

„Jeigu bus visuomenės poreikis keisti muilą į kitas priemones, tai tikrai galima bus galvoti apie aprūpinimą. Nes puikiausiai apsaugo ir rankų plovimas muilu. Žmonės tiesiog pradėjo bet kokius  preparatus pirkti, kuriuose yra spirito, dezinfekcijos tikslais. Bet tikrai nereikia lakstyti po vaistines ir pirkti salicilo rūgštį ir panašiai.Taip, vaistininkai sakė, kad liko tik briliantinė žaluma, tai ten irgi daug spirito yra, galima tepliotis ir visi tikrai žinos, kad rankas dezinfekavote. Bet to tikrai nereikia daryti. Pirkite muilą, plaukite rankas ir viskas bus gerai“, – kalbėjo ministras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis tikino, kad pirmiausia bus siekiama patenkinti savo rinką, bet jei pavyks ir kam parduoti, kodėl to nepadarius.

SAM primena, kad šiuo metu baigia formuoti valstybės, t. y., asmens sveikatos priežiūros, ugdymo ir kitų viešųjų įstaigų, poreikį dezinfekciniam skysčiui ir kviečia gamintojus – tiek dideles, tiek mažas įmones – teikti pasiūlymus dėl šio poreikio patenkinimo.

Sprendimai dėl užsakymo pateikimo ir apmokėjimo priimami skubos tvarka – tai galima daryti dėl, kaip minėta, paskelbtos ekstremaliosios situacijos. Valstybės užsakymui leidimas gaminti dezinfekcinį skystį gali būti išduodamas per 1 dieną.

REKLAMA

Atšaukti renginius rekomendacijų nėra

Paklaustas, ar yra kokių naujų rekomendacijų dėl masinių savaitgalį vykstančių renginių, A. Veryga ragino patiems įsivertinti riziką ir siūlė įvertinti riziką kaip ir esant gripo epidemijai.

„Savivaldybėms viską vertinti reikėtų atsižvelgiant į kontekstą – ar yra ventiliacija gera patalpose, ar žmonių koncentracija nebus didelė. Kol nėra plitimo nuo žmogaus žmogui, nėra tokios rekomendacijos, kad atšaukti renginius“, – aiškino jis.

REKLAMA

Ministras taip pat žadėjo aiškintis dėl tų situacijų, kai pardavėjai siekia pasipelnyti iš situacijos ir neteisėtai uždidina kainas dėl prekių deficito. 

„Kaukių išvis nerekomenduojama naudoti, nes jos neapsaugo nuo viruso, o jos dar parduodamos už didesnę kainą. Nes nėra jokio pagrindo tokiai kainai“, – sakė jis.

Savo ruožtu po susitikimo ministerijoje Vaistinių asociacijos pirmininkė Dangutė Mikutienė pasakojo, kad ruošiamasi ministerijai nusiųsti tiek dezinfekcijos, tiek apsauginių priemonių poreikį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Neturime nei kuo darbuotojus apsaugoti, nei kuo patalpas dezinfekuoti ir ministerija renka duomenis, paskaičiavimus, koks tas poreikis yra. Deja, iš rezervo to mums duoti negalima. Bet jei bus karantinas, didesnis protrūkis, tai, tikėtina, sprendimai bus rasti.  Dėl išsekusių salicilo spirito atsargų galvojame, kad ministerijai galbūt reikėtų teikti rekomendacijas dėl ribojimo“, – sakė ji.

Ministras gi paaiškino, kad vaistinės yra privačios įstaigos, tad darbuotojų apsauga turi pasirūpinti pačios. Tuo metu dalis rezervo yra išvežiota į gydymo įstaigas, toliau bus svarstoma dėl jų pristatymo į kitas įstaigas.

REKLAMA

Kartu A. Veryga patikslino, kad laukti 15-os mėginių atsakymai yra neigiami. Paklaustas, kada koronavirusu užsikrėtusi šiaulietė bus laikoma pasveikusi, ministras sakė, kad pirmiausia reikia galutinai susiderinti, ką reikėtų laikyti pasveikimu.

„Pagal tarptautinius rezultatus turėtų būti du kartus atliekamas mėginys. Šiandien bus paimtas pirmas mėginys ir, jei niekas nesikeis, po 24 val. paimtas antras. Kol turime vieną atvejį, tų pacientų nedaug, taikome tokias procedūras, bet jei pacientų būtų daugiau pacientų, nebūtų tokios prabangos nekarščiuojantį, besimptomį pacientą laikyti ligoninėje“, – sakė jis.

REKLAMA

Šiuo metu Lietuvoje nustatytas vienas koronaviruso atvejis – jis praėjusį penktadienį diagnozuotas iš Italijos grįžusiai šiaulietei. Iš viso dėl įtariamo koronaviruso yra atlikta 180 mėginių, visi atsakymai yra neigiami. Prevenciškai yra stebimi 4633 asmenys.

Pagrindinės rekomendacijos dėl koronaviruso:

Įtariamu atveju laikomas toks atvejis, kai žmogui pasireiškia ūmi kvėpavimo takų infekcija, t. y., jaučiamas bent vienas iš šių simptomų: kosulys, karščiavimas, apsunkintas kvėpavimas, ir 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios atitinka bent vieną iš šių epidemiologinių kriterijų: arba žmogus turėjo artimą sąlytį  su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 atveju, arba keliavo į Kiniją, Šiaurės Italiją, Honkongą, Iraną, Japoniją, Pietų Korėją ir Singapūrą, arba dirbo aplinkoje, kurioje buvo gydomi asmenys, sergantys COVID-19. Tokiu atveju reikėtų kreiptis į Bendrąjį pagalbos centrą, telefonu 112.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat prašoma registruotis užpildant Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) interneto svetainėje pateikiamą anketą bei dvi savaites vengti artimų socialinių kontaktų.

Esant galimybei reikėtų dirbti iš namų, šiam laikotarpiui gali būti išduodamas ir nedarbingumas. Daugiau informacijos apie tai galima rasti NVSC puslapyje; nesilankyti dideliuose renginiuose, nesinaudoti viešuoju transportu ir pan.

Taip pat – stebėti savo sveikatos būklę (matuoti kūno temperatūrą, stebėti, ar nepasireiškia kvėpavimo takų infekcijoms būdingi simptomai – kosėjimas, dusulys ir kt.).

Jei kitaip sunegalavote, bet nesilankėte minėtose šalyse, dėl sveikatos būklės reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo.

Čaplinskas: koronavirusas pavojingesnis vyresnio amžiaus žmonėms:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų