• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo gruodžio 7 d. įsigaliojo laikinojo sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos patvirtintas pasirengimo vakcinacijai nuo COVID-19 planas. Pagaliau įvardyta, kaip turėtų būti organizuojamas skiepijimas ir kas bus vakcinuojami pirmiausiai.

Nuo gruodžio 7 d. įsigaliojo laikinojo sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos patvirtintas pasirengimo vakcinacijai nuo COVID-19 planas. Pagaliau įvardyta, kaip turėtų būti organizuojamas skiepijimas ir kas bus vakcinuojami pirmiausiai.

REKLAMA

Vakcinacijos procesą savivaldybių asmens sveikatos priežiūros įstaigose (ASPĮ) pavesta koordinuoti savivaldybių administracijoms.

Jos turi paskirti savivaldybės vakcinacijos koordinatorių, tai yra, savivaldybės gydytoją ar kitą administracijos darbuotoją, kuris koordinuotų vakcinacijos procesą savivaldybėje, taip pat – organizuojančiose ASPĮ, užtikrintų sklandų prioritetinėms grupėms priklausančių asmenų skiepijimą, bendradarbiautų su Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Nurodoma, kad koordinatorius gebėtų per 120 val. nuo vakcinos pristatymo paskiepyti prioritetinėms grupėms priklausančius savivaldybės gyventojus pilnai sunaudojant bent 1 pakuotę, kurioje numatomos 975 dozės, COVID-19 ligos vakcinos.

REKLAMA
REKLAMA

Ką skiepys pirmiausiai?

Prioritetinės grupės, kurios bus skiepijamos nuo COVD-19, yra šios: slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugas teikiančių asmens sveikatos priežiūros įstaigų pacientai bei stacionarinių socialinės globos įstaigų gyventojai.

REKLAMA

Taip pat – slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugas teikiančių asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai bei socialinių paslaugų įstaigų darbuotojai.

Kaip prioritetas nurodytas ir labai didelės rizikos sveikatos sistemos darbuotojai. Jų atliekamos funkcijos ir užduotys susijusios galimai patiriamu kontaktu su SARS-CoV-2 virusu infekuotais aerozoliais (aerozolius generuojančios procedūros COVID-19 liga sergantiems pacientams, tokios kaip trachėjinė intubacija, neinvazinė plaučių ventiliacija, tracheotomija, bronchoskopija, spirometrija, autopsija, darbas su COVID-19 liga sergančiais pacientais mažose, blogai vėdinamose patalpose ir pan.). 

REKLAMA
REKLAMA

Didelės rizikos sveikatos sistemos darbuotojais įvardijama, kai jų atliekamos funkcijos ir užduotys susijusios su didele sąlyčio tikimybe su asmenimis, kuriems nustatyta COVID-19 liga arba kurie įtariami sergantys COVID-19 liga (pvz., išvardytų asmenų pervežimas, jų priežiūra, odontologijos paslaugos).

Vidutinės rizikos sveikatos sistemos darbuotojai – atliekamos funkcijos ir užduotys susijusios su dažnais ir (ar) artimais kontaktais su plačiąja visuomene, tačiau nebūtinas sąlytis su asmenimis, kuriems nustatyta COVID-19 liga arba jie įtariami sergantys COVID-19 liga, apima darbo vietas ASPĮ, kuriose sunku laikytis saugaus atstumo, dažni kontaktai su kitu personalu (pvz., stacionarinės ir ambulatorinės kontaktinės paslaugos užkrečiamų jų ligų požymių neturintiems pacientams, medicininė reabilitacija).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mažos rizikos sveikatos sistemos darbuotojai – atliekamoms funkcijoms ir užduotims atlikti reikalingi minimalūs profesiniai kontaktai su kolegomis, dirbama atokiai nuo likusio personalo, teikiamos nuotolinės sveikatos priežiūros paslaugos, įtraukiant ir vaistinių darbuotojus.

Toliau eilėje prie skiepų rikiuotųsi vyresni nei 65 m. amžiaus asmenys, žmonės, sergantys lėtinėmis ligomis. Duomenis apie lėtinėmis ligomis sergančius asmenis SAM pateiks už savivaldybes

REKLAMA

Sveikatos sistemos darbuotojai suprantami kaip visi asmens sveikatos priežiūros įstaigų ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai, nepriklausomai nuo jų profesijos ar atliekamų pareigų. 

Ministras vėliau pridūrė, kad kiti asmenys skiepijami bus tada, kai bus turima daugiau vakcinos.

„Tik vėliau, kai vakcinos atkeliauja pakankamai visiems, tada yra pradedami skiepyti kiti asmenys, kurie yra jaunesnio amžiaus, neturi ligų“, – spaudos konferencijoje pirmadienį sakė ministras.

REKLAMA

Jis teigė negalintis pasakyti, kada skiepijimas galėtų būti pradėtas.

„Viskas priklausys nuo to, kada atvyks vakcina ir kiek jos atvyks“, – komentavo A. Veryga.

Atgabenimas – menkiausia problema

A. Veryga dar anksčiau yra įspėjęs, kad pats vakcinos atsivežimas ir sandėliavimas bus mažiausia problema. Jo teigimu, kad daug didesniu iššūkiu gali tapti žmonių prikvietimas skiepytis, jų srautų valdymas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai nėra pirma vakcina, kurią Lietuva atsiveža, sandėliuoja ir dalina gydymo įstaigoms. Tai tikrai nereikia iš to daryti kažkokio įvykio. Kaip minėjau, didesnė problema bus, jei daug vakcinos atkeliautų, staiga susikviesti  didelį skaičių žmonių ir užsitikrinti logistiką.

O dėl veiksmų plano minėjau, kad jis yra  patvirtintas, ką įstaigos turi padaryti, nusipirkti, susiderinti, tai dalis tų priemonių jau gal yra ir įgyvendinta, dalis šiuo metu įgyvendinamos,  aprašą taip pat minėjau, jis baigiamas ruošti ir turėtų būti paskelbtas. Tai ten ir bus galima pamatyti daugiau detalių“, – dėstė A. Veryga.

REKLAMA

Virš 1 tūkst. naujų atvejų

Per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 1386 nauji koronaviruso atvejai, nuo COVID-19 mirė 11 žmonių, pirmadienį pranešė Statistikos departamentas.

Praėjusią parą pasveiko 39 žmonės.

Nuo pandemijos pradžios COVID-19 šalyje užsikrėtė 76 tūkst. 36 asmenys, 44 tūkst. 625 – tebeserga, 30 tūkst. 449 – pasveiko.

REKLAMA

Nuo koronaviruso Lietuvoje iš viso mirė 637 žmonės, dėl kitų priežasčių mirė 326 užsikrėtusieji.

Per praėjusią parą ištirti 4582 ėminiai dėl įtariamo koronaviruso, bendras nuo pandemijos pradžios ištirtų ėminių skaičius siekia 1 mln. 334 tūkst. 308.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų