Senjorė Jadvyga vaistinėje išleido pusšimtį eurų. Aštuoniasdešimtmetė penevėžietė pasakoja, kad vaistų reikia ir kraujagyslėms plėsti, ir sąnariams, ir virškinimui, tad per mėnesį vaistams tenka išleisti pusę pensijos.
„Brangu, pensijos gaunu 423 su našlyste, su viskuo, beveik 200 Eur. išleidžiu vaistams“, – sako senjorė.
Moteris skundžiasi, kad jokių kompensacijų vaistams negauna – moka visą kainą.
„Aš negaunu jokių kompensuojamų, nežinau, kodėl, gydytoja išrašė dvejus pagal receptą“, – teigia Jadvyga.
Ieškodama būdų, kaip lietuvius suvilioti rinktis daugiau pigiausių generinių vaistų, Sveikatos apsaugos ministerija skelbia jau nuo šeštadienio vaistinėse įvedanti kompensuojamųjų vaistų priemokų krepšelį. Kompensuojamųjų vaistų priemokų lubas šiemet pakėlęs 25 procentais iki beveik šešių eurų už dėžutę, ministras Dulkys viliasi, kad įvedus priemokų krepšelį, bent dešimtadalis pacientų iš daugiau kaip milijono, sutaupys pirkdami pigiausius kompensuojamus vaistus.
„Tokia priemonė turi skatinti vartoti vaistus racionaliai, bus vartojami generiniai, kurių priemoka mažiausia. Antras dalykas – mažinama finansinė našta asmenims, kurie vartoja kompensuojamų vaistų daugiausiai“, – aiškina A. Dulkys.
Anot farmacijos politikos departamento direktorės Anželikos Oraitės, krepšelis aktualiausias onkologinėmis ligomis bei cukriniu diabetu sergantiems pacientams bei kitiems, vartojantiems daug brangiai kainuojančių vaistų.
Norėdami pasinaudoti kompensuojamųjų vaistų krepšeliu, turėsite pirkti pigiausius kompensuojamuosius vaistus. Šiemet krepšelio dydis – 48,36 euro. Ministerijos valdininkai sako šį dydį gavę tiesiog patrigubinę pernykštę vidutinę metinę lietuvio priemokų sumą. Kai priemokoms nuo metų pradžios išleisite tokią sumą, jūsų krepšelis prisipildys, ir nuo to momento iki metų pabaigos pigiausius kompensuojamuosius vaistus galėsite imti nemokamai. Tiesa, jei šiemet priemokoms jau krepšelį viršijote, permokėtų pinigų ministerijos valdininkai jums grąžinti neketina.
„Teisės aktai įsigalioja nuo liepos 1 d., kompensavimo mechanizmas nunulina liepos 1 d., nuo to momento įsijungia kompensavimas“, – teigia sveikatos apsaugos viceministras Aurimas Pečkauskas.
Negaili kritikos naujai tvarkai
Išgirdę apie dar vieną vaistų pardavimo naujovę, pacientai tik karpo ausimis ir dar nesuvokia, kaip ja pasinaudoti.
„Nežinau, gal reik su gydytoju tartis, ar galima keisti“, – teigia kalbinta moteris.
Senjorė Jadvyga pritaria, jog nauja tvarka – neaiški.
„Nelabai mes suprantam, jaunimas dirba, nieks nepaaiškins“, – sako Jadvyga.
Pacientų organizacijos piktinasi, kad krepšelio nauda galios tik patiems pigiausiems vaistams, kurie ne visiems tinka.
„Neigiama, kad žmogus negalės pasirinkti vaistus, kuriuos gydytojas rekomenduotų, kad jo sveikatai daugiau padėtų, žmogus turės prisimokėti“, – sako Pacientų organizacijų tarybos pirmininkė Vida Augustinienė.
Buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga peikia naująją tvarką, teigdamas, kad tai tik jo įvestos pirmojo paskyrimo tvarkos modifikacija.
„Žmonės buvo mulkinami praėjusioje kadencijoje visokiais būdais, gąsdinant apie pigiausius vaistus, o dabar daroma tas pats tik iškreiptais būdais. Kažkokie keisti, sukti, sudėtingi mechanizmai, krepšeliai“, – kritikuoja A. Veryga.
Sveikatos apsaugos ministerijos specialistai ramina, kad priemokų krepšelyje bus ir išimčių – priemokos kaupsis ne tik už pigiausius vaistus, bet ir tuos, kuriuos gydytojas nurodys kaip nepakeičiamus, taip pat vaistus epilepsijai gydyti, imunosupresantus.
Vaistininkai jau prognozuoja, kad pacientai dėl naujos tvarkos turės daug klausimų ir vaistinėse nutįs dar didesnės eilės.
„Kai kažkas reguliavime keičiasi, vaistinėse klausimų būna. Kaip veiks sistema, kokį vaistą rinktis, kokia kompensuojamų vaistų sistema“, – teigia „Eurovaistinės atstovė“ Rolanda Lipnevičiūtė.
Ministras Dulkys prognozuoja, kad įvedus kompensuojamųjų vaistų krepšelį, kompensacijoms iš valstybės biudžeto teks atseikėti papildomus 9 milijonus eurų. Beje, pigiausius kompensuojamuosius vaistus ir toliau galės įsigyti nemokamai visi, sulaukę 75 metų ir gaunantys mažas, apie 350 eurų per mėnesį, pajamas.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.