„Sudėtinga pasakyti kol kas, koks tas reikalavimas išliks, panaikinus karantiną. Ką norėčiau akcentuoti, kad net ir pasibaigus karantinui ir pasibaigus šitai visai situacijai, susijusiai su virusu, ne kartą esu minėjęs, kad tam tikras pamokas turėsime išmokti. Kad ir ta pati rankų ir asmens higiena, kitos su higiena susijusios priemonės, jos, matyt, turės likti. Nes koronavirusas nėra vienintelis virusas mūsų visuomenėje ir bendruomenėse.
Yra ir kitų virusų, kurių protrūkiai būna. Tas pats gripo protrūkis, kuris kasmet skelbiamas kaip epidemija. Tai tikrai tos priemonės, kurios yra svarbios, užtikrinant higienos sąlygų laikymąsi, infekcijų kontrolę, tikiuosi, kad jos išliks“, – žurnalistams pirmadienį kalbėjo A. Veryga.
Tiesa, ministras sakė kol kas negalintis pasakyti, ar net atšaukus karantiną ikimokyklinio ugdymo įstaigos turės iki 10 riboti darželinukų skaičių grupėse.
Vyriausybei leidus į darželius priimti dirbti privalančių tėvų vaikus, nuo pirmadienio ikimokyklinukus priims daugiau nei pusė Vilniaus ir Klaipėdos darželių, Kaune – dvi įstaigos.
Vyriausybės sudarytame keturių etapų karantino švelninimo plane numatoma, kad lopšeliai, darželiai, mokyklos, neįgaliųjų vaikų ir suaugusiųjų dienos centrai visu pajėgumu galėtų veikti tik atšaukus karantiną, o tai būtų daroma atsižvelgus į epidemiologinę situaciją šalyje.
Priims ne visus vaikus
Pirmiausia tėvams būtina žinoti, kad į darželius savo atžalų jie vesti negali tuomet, kai mažieji serga lėtinėmis ligomis, dėl kurių tėvai gali gauti nedarbingumo pažymėjimą. Taip pat vaikai turi likti namuose, kai gyvena kartu su asmenimis, kurie priskiriami rizikos grupėms, tai – vyresni nei 60 metų asmenys ir žmonės, sergantys lėtinėmis ligomis.
Savivaldybės įpareigojamos organizuoti vaikų priežiūros paslaugas, kai tėvai ar vaiko globėjai pateikia darbdavio pažymą dėl būtinumo dirbti, t. y., kai abu tėvai privalo dirbti ir neturi kam palikti vaiko namuose.
Asmenys, atlydintys vaikus į darželį, privalo dėvėti nosį ir burną dengiančias priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones). Šalia įėjimo į įstaigą ir patalpas, kur prižiūrimi vaikai, turi būti suteikta galimybė dezinfekuoti rankas, bet vaikams nepasiekiamoje vietoje.
Į įstaigą gali būti priimami tik nekarščiuojantys vaikai. Vaikams, kuriems pasireiškia karščiavimas (37,3 laipsniai) ar kurie turi ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų, ūmių žarnyno infekcijų ir kitų užkrečiamųjų ligų požymių (sloga, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas, viduriavimas, vėmimas, vėrimai ir pan.), nebus priimami dalyvauti grupės veikloje.
Dirbs mažose grupėse
Darželiai savo paslaugas privalo organizuoti ne didesnėse kaip 10 asmenų grupėse. Darbuotojai turi dirbti tik vienoje grupėje, o vaikai privalo lankyti tą pačią grupę, kad nebūtų galimybės kontaktuoti su vaikais kitose grupėse nei patalpose, nei lauke. Vienam vaikui darželyje turi tekti ne mažesnis kaip 4 kv. m plotas.
Vaikus prižiūrintys asmenys taip pat privalo dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugas. Tai pat įstaigoje negali dirbti darbuotojai, kurie karščiuoja ar jiems pasireiškia ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų, ūmių žarnyno infekcijų ir kitų užkrečiamųjų ligų požymių (sloga, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas, viduriavimas, vėmimas, vėrimai ir pan.). Su vaikais negali dirbti darbuotojai, priklausantys rizikos grupei.
Darbuotojų kūno temperatūra matuojama iškart atvykus į darbą. O tie, kuriems pasireiškia anksčiau minėti ligų požymiai, nedelsiant nušalinami nuo darbo ir turi kreiptis į medikus.
Kaunas nuo pirmadienio pasirengęs priimti apie 200 vaikų, Vilnius skaičiuoja, kad savaitės pradžioje sulauks 574 darželinukų, Klaipėdoje dirbs 29 iš 59 darželių, tikslus ateisiančių vaikų skaičius kol kas nežinomas.