• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Balandžio 22 dieną šiaurinėje Kalifornijos dalyje nukritęs meteoritas yra daug vertingesnis nei mokslininkai manė iš pradžių.

REKLAMA
REKLAMA

Po to, kai balandžio 22 dieną buvo stebėtas dangumi lekiantis ugnies kamuolys, meteoritų ieškotojai rado uolos fragmentus, identifikuotus pagal išsilydžiusį nuo skriejimo atmosfera paviršių. NASA ir SETI Institutas, įsikūręs Mountain View, Kalifornijoje, taip pat sutelkė paieškos komandas iš maždaug 30 mokslininkų trapių juodų uolienų paieškai.

REKLAMA

Pasirodė, kad meteoritą sudaro yra labai reto tipo uoliena, vadinamasis CM chondritas, esantis mažiau nei 1 % ant Žemės nukritusių meteoritų. Billas Cooke'as iš NASA'os Meteoroidinių aplinkų biuro Marshallo skrydžių centro Huntsville'yje, Alabamoje, sako, kad dar neaišku, ar tokie meteoritai reti dėl to, kad lengviau sudega atmosferoje, ar dėl to, kad jų tiesiog mažiau kosmose.

REKLAMA
REKLAMA

Murchisono meteoritas, didelis CM chondritas, nukritęs Australijoje 1969 metais, yra viena labiausiai tyrinėjamų uolienų pasaulyje.

Be to, kad yra reti, CM chondritai išsiskiria tuo, kad juose yra daug anglies ir organinių medžiagų, pavyzdžiui, aminorūgščių. Kai kas mano, kad tokie meteoritai galėjo atnešti pirmus gyvybės statybinius blokus į Žemę. Kadangi CM chondritai yra vieni iš seniausių uolų tipų Visatoje, Cooke'as sako, kad naujai atrastų fragmentų datavimas bus prioritetinė užduotis.

Atsitiktinai meteoritas nukrito toje pačioje teritorijoje, kurią prieš daugiau, nei 150 metų buvo užplūdę ieškotojai per Kalifornijos aukso karštligę – ir pritraukė savo ieškotojus. Franckas Marchisas iš SETI instituto sako, kad visuomenės susidomėjimas buvo didžiulis. Į kritimo vietą atvyko daugiau, nei 1000 žmonių, klausdami mokslininkų, ar jų rastos uolienos yra meteoritai. Dėl savo retumo, Cooke'as mano, kad 30 gramų CM chondrito vertas maždaug 6000 JAV dolerių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų