• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tradicines vyrų savybes lemia vienintelis hormonas – testosteronas. Tai dėl jo poveikio vyrų raumenys būna stipresni, be to, jis skatina seksualumą, karjeros ir pripažinimo siekį.

REKLAMA
REKLAMA

Yra keli vyriškų hormonų (androgenų) tipai, tačiau svarbiausias – testosteronas. Jis reguliuoja kai kurių organizmo sistemų veiklą, veikia žmonių kūrybingumą, mąstymą, intelektą, energiją, taigi ir gyvenimo stilių. Nuo šio hormono nemažai priklauso vyrų sveikata ir gyvenimo trukmė.

REKLAMA

Sėkmės garantas

Testosteronas dar vadinamas „sėkmės hormonu“. Vyrai, kurių organizme jo daugiau, yra iniciatyvūs, linkę kitiems primesti savo valią. Jie ryžtingai reiškia savo nuomonę ir neslepia neapykantos, būna energingi, juos dažniau nei kitus lydi sėkmė.

Psichologijos profesorius Jamesas Dabbsas iš Džordžijos universiteto (JAV) ištyrė 5 tūkst. Vietnamo karo veteranų ir nustatė, kad noras žūtbūt išgarsėti būdingas vyrams, turintiems daug testosterono, tačiau menkai išsilavinusiems. Profesorius Dabbsas taip pat išsiaiškino, jog „ekstravertiškų“ profesijų (aktorių, futbolininkų, advokatų) atstovų kraujyje esama daugiau testosterono negu, pavyzdžiui, dvasininkų. Taigi šis hormonas daro įtaką beveik visoms gyvenimo sritims.

 

Testosterono priešai

REKLAMA
REKLAMA

Vyrų kraujyje testosterono atsiranda dar jiems esant motinos įsčiose. Apie 23-ią nėštumo savaitę berniukų testosterono lygis būna 5-6 kartus didesnis negu mergaičių. Tuo metu susiformuoja jau visi organai ir sistemos, kurias veikia šis hormonas. Jo dar padaugėja vos gimus ir lytinės brandos laikotarpiu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sulaukus 35 metų organizmas jau nebeišskiria testosterono taip sparčiai kaip anksčiau. Tačiau hormono gali sumažėti ir dėl kitų veiksnių, visai nepriklausančių nuo amžiaus.



Vegetariška dieta.
Kad susidarytų testosteronas, būtinas tam tikras kiekis cholesterolio. Žinoma, pasninkauti kartais sveika, bet ilgą laiką valgant vien vegetarišką maistą vyrų organizme šio hormono sumažėja. Tada jie tampa ne tokie agresyvūs, susilpnėja jų lytinis potraukis.



Moteriški hormonai.
Deja, vyrai, patys to nežinodami, tiesiog skęsta moteriškų hormonų (estrogenų) jūroje, nes valgo gyvulių, užaugintų naudojant hormonus, mėsą ir geria alų, kuriame daug fitoestrogenų. Sojų produktais taip pat geriau nepiktnaudžiauti. Kai kurie specialistai rekomenduoja jų visai atsisakyti nėščioms moterims, mat jeigu įsčiose auga berniukas, gali sutrikti jo vystymasis.

REKLAMA

Klimatas. Saulės spinduliai stimuliuoja vyriškų hormonų išsiskyrimą. Būtent todėl pietiniuose kurortuose žmogus jaučia seksualinės energijos antplūdį, o šiltųjų kraštų gyventojai laikomi pačiais aistringiausiais meilužiais.

Alkoholis. Dar Williamas Shakespeare'as rašė: „Alkoholis pažadina geismą, bet neduoda stiprybės jam išsipildyti.“ Mat į kraują patekus alkoholio sumažėja testosterono kiekis. Kai žmogus jaučiasi pagiringas, tikėtina, kad šio hormono sumažėja iki 20 procentų. Alkoholio paveiktos kepenys dar gali regeneruotis, o štai sėklidėse vyksta negrįžtami pakitimai. Stresai. Skyrybos, finansinės problemos, nedarbas irgi mažina testosterono kiekį. Atliekant vieną tyrimą paaiškėjo, kad nuo lėktuvo turbinų triukšmo minėto hormono lygis jaunų vyrų kraujyje krenta perpus. Tai reiškia, jog dažnas nuovargis, ilgai trunkantis stresas, depresija sutrumpina aktyvių vyrų lytinio gyvenimo trukmę.

REKLAMA

Aptempti drabužiai. Italijos mokslininkai nustatė, kad stipriosios lyties atstovai, nešiojantys elastines trumpikes, dvigubai dažniau kenčia nuo nevaisingumo, aptemptų džinsų gerbėjai – apie pusantro karto.

Infekcijos. Parotito virusas („kiaulytė“), infekcinis tonzilitas, hepatitai, uretritai ir lytiškai plintančios ligos, taip pat operacijos bei vaistai gali sutrikdyti testosterono gamybą ir išprovokuoti ankstyvą andropauzės pradžią. Šio hormono kiekį didina seksualinis ir fizinis aktyvumas (ypač naudinga greitai vaikščioti, plaukioti, žaisti golfą), kai kurie maisto produktai (pavyzdžiui ženšenis).

 

Kaip veikia testosteronas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

•Padeda sukoncentruoti dėmesį, gerina atmintį, veikia libido;

•neleidžia kauptis riebalų sluoksniui aplink juosmenį;

•stimuliuoja raumenų augimą;

•palaiko kaulų tvirtumą;

•dėl jo poveikio paauglystėje mutuoja berniukų balsas;

•lėtina senėjimo procesą ir padeda išvengti širdies ligų;

•stimuliuoja plaukų augimą;

•garantuoja reprodukcinės sistemos veiklą.

Beje, Mičigano universiteto mokslininkai nustatė, kad žiūrint kriminalines dramas ir kovinius filmus testosterono lygis vyrų kraujyje pakyla 30 proc., o meilės istorijas – priešingai, sumažėja. Galbūt todėl vyrai ir negali pakęsti melodramų bei muilo operų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų