„Tikimės, kad pavyks tą priemonę jau turėti rugsėjo mėnesį, kai prasidės jau pagrindinis rinkimasis nepriklausomo tiekėjo antrojo etapo vartotojų“, – trečiadienį Seimo Ekonomikos komitete pranešė VERT pirmininkas Renatas Pocius.
Pasak jo, kainų skaičiuoklė „yra vienas kertinių instrumentų vartotojams“.
„Nes nepriklausomi tiekėjai siūlo begalę įvairių planų, o paprastam buitiniam vartotojui yra sudėtinga pasilyginti arba suprasti siūlomus planus“, – kalbėjo VERT vadovas.
Energetikos viceministrė Inga Žilienė sako, kad kainų palyginimas labiau suaktyvintų konkurenciją.
„Nepriklausomų tiekėjų planai taptų matomi ir palyginami, tai suteiktų didesnės kokybės planų kokybei, tiek vartotojų informavimui“, – įsitikinusi I. Žilienė.
R. Pociaus teigimu, skaičiuoklės koncepcija jau baigiama, netrukus ji bus aptarta su nepriklausomais tiekėjais.
I. Žilienė, be kita ko, pranešė, kad vartotojų pageidavimu siūloma sudaryti galimybes greičiau pasikeisti nepriklausomą elektros tiekėją – tam siūloma skirti dvi, o ne tris savaites.
„Dabar numatytas trijų savaičių terminas, ministerija siūlo keisti į dviejų“, – sakė viceministrė.
„Įstatymo projektas yra rengiamas, padarysime viešas diskusijas šiuo klausimu“, – žadėjo I. Žilienė.
I. Žilienė priminė, kad Europos Sąjungos direktyva numato, kad 2026 metais nepriklausomo elektros tiekėją vartotojai galės pasikeisti per 24 val.
Pernai, pradėjus elektros rinkos liberaliavimą, nepriklausomą tiekėją pasirinko virš 87 tūkst. vartotojų, suvartojančių daugiau kaip 5 tūkst. kWh per metus. Dar beveik 118 tūkst. vartotojų tiekėją pasirinko nelaukdami jiems numatyto liberalizavimo etapo.
Šiemet pasirinkti tiekėją turės daugiau nei 700 tūkst. vartotojų, kurie per metus suvartoja 1-5 tūkst. kWh – daugiabučių gyventojai, taip pat mažesnių ar energetiškai efektyvesnių namų savininkai.
Trečiaisiais reformos metais – 2022-aisiais – pasirinkti tiekėją privalės namų ūkiai, suvartojantys iki 1 tūkst. kWh elektros. Šiai grupei priskiriami ir socialiai pažeidžiami bei valstybės remiami gyventojai.
Buitiniai vartotojai gali rinktis tiekėją iš aštuonių bendrovių: „Elektrum Lietuva“, „Enefit“, „Inregnum“, „Perlas Energija“, „Birštono elektra“, „EGTO Energija“, „Vilniaus elektra“ ir „Ignitis“. Pastaroji veikia ir kaip visuomeninis, ir kaip nepriklausomas tiekėjas.
Rinkos demonopolizavimas yra vienas iš Lietuvos įsipareigojimų Europos Sąjungai. Lietuva paskutinė iš Baltijos šalių liberalizuoja šią rinką ir atsisako monopolinio elektros tiekimo privatiems vartotojams.