Užvakar Šiaulių arenoje atidaryta tarptautinė verslo ir pasiekimų paroda „Šiauliai 2011“ – tradicinė, bet įgavusi naują – žalią spalvą. Šįmet didžiausias dėmesys skiriamas pažangioms technologijoms, padedančioms taupyti pinigus, energiją ir, žinoma, draugiškoms aplinkai.
Ateisi alkanas, išeisi sotus
Kaip ir kasmet tarptautinės verslo ir pasiekimų parodos atidarymas pritraukė nemažą būrį dalyvių ir svečių.
Atvyko įmonių atstovai iš Prancūzijos, Vokietijos, Lenkijos, Baltarusijos, Rusijos, sulaukta ir delegacijų iš šių šalių. Liaudiška daina, šokiu ir šmaikščiu žodžiu susirinkusiuosius pasitiko Naisių vasaros teatras. Sveikino Šiaulių miesto meras Justinas Sartauskas, Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Vidmantas Japertas, ūkio viceministras Giedrius Kadziauskas.
Lietuvos prekybos pramonės ir amatų rūmų prezidentas Rimantas Stankevičius negailėjo pagyrimų šiauliškei parodai.
„Teko anksti keltis, vykti į šią parodą, todėl su pusryčiais ne kas išėjo. Prieš atidarymą apžiūrėjau stendus, ir nepatikėsite, dabar esu visiškai sotus: ekologiški koldūnai, geri lašiniai ir kumpis, spėjau pasimasažuoti ir net savo elektrinę galėjau nusipirkti, žodžiu, čia yra visko – puiki paroda“,– džiaugėsi svečias.
Jam įstrigo ir tai, kad parodoje verslininkių moterų daugiau, nei vyrų. „Nuoširdžiai linkiu jums sėkmės, būkite geros verslininkės, bet kartu likite moterys“,– šypsojosi.
Iš tikrųjų, parodoje netrūko skanių dalykėlių. Gamintojai atsižvelgė į organizatorių moto – „Energija. Ekologija. Ekonomija“– todėl lankytojams siūlė pirkti ir ragauti natūralių, be cheminių priedų produktų.
Šie kaip mat apstojo gomurį kutenantį „Kanrugėlės“ kumpį, pagardintą, pasak direktoriaus Virgaudo Kanaukos, vien druska ir pipirais. Skanavo natūralios, iš karamelinio salyklo pagamintos “Dauros“ giros, traškių gruzdintų „Miltinuko“ koldūnų.
Simpatiška pardavėja pristatinėjo tos pačios firmos rinkoje dar tik pasirodysiančius ekologiškus virtinukus iš rupių miltų su elniena, špinatais ir kitokiais ypatingais įdarais.
Samaroje užaugintų ekologiškų grūdų košės „Zdoroviak“ domino sveiko gyvenimo būdo mėgėjus, ieškančius įdomesnio meniu. Margainių, arbūzų, moliūgų, granatų sėklomis ir kitais priedais pagardintos košės kol kas pas mus – naujiena.
Užbūrė šildantis paveikslas
Žmonės būriavosi apie neregėtą šildantį paveikslą – šią infraraudonųjų spindulių šildymo sienelę demontravo panėvėžiškė įmonė „SW Baltic“.
Žmogaus kūnas, tarkime delnai, taip pat skleidžia infraraudonuosius spindulius, tai – natūrali gyvuosius organizmus palankiai veikianti energijos forma.
Daug efektyvesni už įprastas šildymo sistemas infraraudonųjų spindulių šildytuvai tinka ten, kur reikia pigios, švarios ir momentinės šilumos – voniose, žiems soduose, darbo patalpose. Parodoje demonstruojamas šildytuvas – originalus, nes jį puošia autorinis pasvaliečio dailininko Balio Tuskėno paveikslas.
UAB „Amber infra“, siūlė suomiškus, požeminius, didelės talpos konteinerius atliekoms ir antrinėms žaliavoms. Tokių požeminių konteinerių sistema, kuri ekonomiška, taupi, higieniška, saugi jau įdiegta Vilniuje ir Druskininkuose.
Ta pati bendrovė pristatė ir ekologišką druskos pakaitalą „Eco Traction“, kurį atėjus žiemai galima papilti ant apledėjusios kelio ar kiemo dangos. Gyvūnų ir žmonių sveikatai nekenkiantis vulkaninės kilmės mineralas veikia kaip magnetas – pritraukdamas ir užrakindamas toksinus valo aplinką.
Nuo granulių gamybos iki saulės ar vėjo jėgainės
AB „Radviliškio mašinų gamykla“ demonstravusi šiaudų smulkinimo ir granulių gamybos įrenginių komplektą kvietė taupyti naudojant biokurą. Tokiais komplektais, granules gaminančiais ir iš pjuvenų, durpių, spalių, saulėgrąžų lukštų bei kitų žaliavų, domėjosi ūkininkai ir įmonės.
„Šiaudų granulėmis kūrenami automatizuoti pečiai patalpas apšildo dvigubai pigiau nei dujiniai“, – akcentavo Vytautas Naujokas, gamyklos vyriausiasis inžinierius.
Individualios įmonės „Kemeras“ savininkas Virginijus Lipskis siūlė į kieto kuro katilus įmontuojamus medienos granulių degiklius, leidžiančius naudoti birų kurą ir taip sutaupyti.
Galintys investuoti pirkėjai buvo gundomi pirkti saulės ar vėjo jėgaines. Pavyzdžiui, įrengti saulės energijos sistemą galima beveik kiekviename name. Tereikia atitinkamo ploto ant stogo, fasado, bei šiek tiek vietos įrengti įtampos keitikliams ir akumuliatoriams. Saulės moduliams montuoti tinkamiausias plotas turi būti nukreiptas į pietus.
Irena BUDRIENĖ