• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vis daugiau Klaipėdos senamiesčio verslininkų patalpas, kurių dėl nepalankios situacijos nekilnojamojo turto rinkoje jiems nepavyksta išnuomoti, ryžtasi perleisti menininkams arba patys atidaro meno galerijas, dailės salonus.

REKLAMA
REKLAMA

Vien praėjusių metų pabaigoje senamiestyje duris atvėrė net kelios naujos galerijos.

Vieni verslininkai tuščias ir krizės metu pelno nenešančias erdves užpildė meno kūriniais iš jų autorių neimdami nuomos mokesčio, kiti patys nutarė užsiimti tuo, ko sau ilgą laiką neleido - grįžo prie peno širdžiai.

REKLAMA

Beje, ne visi galerijų savininkai žino, kad prijaukinti meną senamiesčio širdyje skatina ir Klaipėdos miesto valdžia.

Pagal nuo 2006 metų galiojančią tvarką, šioje miesto dalyje organizuojantys kultūrinius renginius, prekiaujantys suvenyrais arba atidarę meno galerijas verslininkai gali būti atleisti nuo nekilnojamojo turto mokesčio. Tam tikslui pasiekti reikia parašyti prašymą Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktoriui ir pateikti tam tikrus dokumentus.

REKLAMA
REKLAMA

Pralaužė ledus

Ko gero, pirmieji patalpas senamiestyje menininkams atidavę verslininkai Greta Preibytė ir Aidas Preibys savo sprendimą vertina racionaliai.

„Buvusios veterinarijos vaistinės patalpose Daržų ir Aukštosios gatvių sankryžoje nuo šiol šeimininkaus grupė kūrėjų. Nėra tikslo laukti geresnių laikų ir „marinuoti“ tuščias patalpas. Manome, kad nauja erdvė - meno galerija „Memel Art“ - prisidės prie senamiesčio gaivinimo. Kartu gal parodysime kitiems verslininkams, kad nuo kalbų laikas pereiti prie darbų“, - teigė A. Preibys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Su veltinio meistre Ina Nazarova ir metalo, popieriaus, odos bei medžio plastikos eksperimentuotoju Ryčiu Zenkevičiumi sutarta, kad nuomos mokesčio mokėti nereikės. Menininkai tik susimokės už komunalines paslaugas.

„Žiūrėsime, kas iš viso to išeis. Mūsų siekiai - sukurti erdvę bendravimui. Galerija yra atvira kiekvienam atėjusiam. Rengsime parodų pristatymus, eksponuosime vieni kitų darbus. Klaipėdiečiai turės progą ne tik įsigyti patikusį kūrinį, bet ir čia pat pabendrauti su jo autoriumi“, - kalbėjo R. Zenkevičius.

REKLAMA

Jis prisipažino, kad kai kurie kaimynystėje įsikūrę verslininkai skeptiškai vertino galerijos gimimą. Vienas net mestelėjo, esą ką jūs čia žaidžiat, geriau jau bandelių parduotuvę būtumėt atidarę.

„O mes pasielgėme atvirkščiai, nutarėme, kad duosime peno širdžiai, o ne pilvui. Labai tikimės, kad sumanymas pateisins lūkesčius“, - vylėsi verslininkai.

REKLAMA

Nuo statybų - prie meno

Rūtų galerijos šeimininkas teigė, kad mintis apie naują veiklą galvoje virė seniai.

„Su dailininku Petru Lukošiumi vis kalbėdavome apie tai, turėjau daug jo darbų, tad norėjosi vietos, kurioje būtų galima tais darbais pasidalinti su kitais“, - pasakojo verslininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jauniausios dukros vardu galeriją pavadinęs G. Kurlavičius prisipažino, jog krizė sudarė palankias aplinkybes įgyvendinti svajonę. Iš Danės gatvėje esančių patalpų į kitas jis perkraustė savo verslą - anksčiau galerijos patalpose veikė jo bendrovė „Uostamiesčio langai“.

„Žinot, kas dabar svarbiausia? Pas mus ateina daug žmonių ir visi jie patenkinti. Komercinė pusė gal ir ne tokia džiuginanti, kaip norėtųsi, bet pagyros dėl galerijos viską atperka. Sėdžiu iki vėlumos čia net savaitgaliais. Jaučiuosi puikiai dar ir dėl to, jog pavyko prisikviesti visą Klaipėdos tapybos klasikų žiedyną. Pirmoje parodoje buvo pristatytos Edvardo Malinausko, Petro Lukošiaus, Algirdo Taurinsko, Angelės Banytės, Juozo Vosyliaus, Vido Pinkevičiaus, Dano Andriulionio, Algio Ramanausko, Arūno Mėčiaus ir kt. naujausios drobės. Per mėnesį pavyksta parduoti po keletą darbų. Tai - jau neblogai“, - atviravo verslininkas.

REKLAMA

Ateityje kartą per mėnesį Rūtų galerija ketina rengti ir personalines uostamiesčio dailininkų parodas.

Savo svajonę įgyvendinęs G. Kurlavičius prisipažino nieko nežinojęs apie galimybę nemokėti nekilnojamojo turto mokesčio - ją už galerijos įkūrimą gali suteikti Klaipėdos miesto savivaldybė.

REKLAMA

„Tikrai ne todėl atidarėme. Neketinu vaikščioti su ištiestu delnu ir ko nors iš valdžios prašinėti“, - kalbėjo galerijos savininkas.

Neatlaikė konkurencijos

Tiltų gatvėje net 16 metų veikusi sporto, turizmo ir laisvalaikio prekių parduotuvė netrukus taps Tilto galerija.

Patalpų savininkė Loreta Beržinskienė neslėpė, kad toks sprendimas gimė neišgalint konkuruoti su didžiaisiais prekybos centrais. Dar viena priežastis - pastebimai sumažėję užsakymai iš biudžetinių įstaigų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Anksčiau mokyklos daug prekių užsakydavo. Dabar viso to neliko. Kita vertus, visuomet sakiau, jog senamiestyje privalo veikti butikai ir meno oazės, o ne elementarios parduotuvės“, - įsitikinusi verslininkė.

Anot pokalbininkės, sporto parduotuvė buvo jos mylimas kūdikis, kurio išduoti vis nesiryždavo, nors apie galeriją vis pamąstydavo dar prieš krizę.

REKLAMA

„Eina laikas, žmogus tiesiog subręsta tokiai veiklai. Tilto galerijoje savo darbus eksponuos Vilniaus ir Kauno menininkai. Galerijų konkurencijos nebijau. Manau, jog kiekviena nauja suras savo nišą“, - svarstė L. Beržinskienė.



Įsikūrė prekybos centre

Praėjusiais metais Klaipėdoje viena meno galerija duris atvėrė kiek netikėtoje vietoje - Herkaus prekybos centre.

REKLAMA

Centro patalpose įsikūrė Klaipėdos galerijos filialas.

„Šių patalpų savininkai yra meniškos sielos žmonės, kolekcininkai, kurie labai seniai domisi menu. Nuomą mes mokame, tačiau lengvatinėmis sąlygomis. Mes patys ryžomės šiam eksperimentui - norėjome išbandyti naują vietą, prisivilioti tuos, kurie nėra pastovūs galerijų lankytojai. Idėja pateisino lūkesčius. Užsuka labai daug atsitiktinių žmonių. Sulaukiame padėkų, kad čia esame. Tokie lankytojai tampa ir pirkėjais“, - teigė galerijos direktorė Violeta Jusionienė.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jos, faktas, kad senamiestyje vis daugiau erdvių užima kūrėjai, - neabejotinai teigiamas.

„Gal ne visas naujas galerijas drįsčiau tokiomis pavadinti, greičiau kai kurioms iš jų tiktų salonų pavadinimas, nes tikroje galerijoje nuolat verda darbai, neužtenka tik sienas paveikslais nukabinti. Organizuojamos parodos, menininkų pristatymai iš kitų miestų ir šalių, kuriami projektai. Nepaisant to, esu už verslininkus, kurie gaivina Klaipėdą bendradarbiaudami su kūrėjais. Juk akivaizdu, kad kur kas smagiau, kai tuščių patalpų sienos pražysta meno kūriniais“, - tikino V. Jusionienė.



Vida LUKAITIENĖ, Klaipėdos miesto savivaldybės Finansų skyriaus vyr. specialistė

Jei bet kokia įmonė senamiestyje prisideda prie kultūrinio renginio organizavimo arba įkuria meno galeriją, ją pagal nuo 2006 metų galiojančią tvarką galima atleisti nuo nekilnojamojo turto mokesčio.

Pernai už kultūros renginių organizavimą arba pagalbą juos organizuojant nuo šio mokesčio buvo atleistos dvi įmonės, iš galerijų - tik viena.

Dėl šios lengvatos verslininkai turėtų parašyti prašymą Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktoriui. Papildomai dar reikia pristatyti kai kuriuos dokumentus. Tokius prašymus šiemet verslininkai turėtų pristatyti savivaldybei iki spalio 1 dienos.



Vaida JUTKONĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų