Ko reikia šiandienos verslininkui Šiauliuose, kad galėtų pastatyti 20 milijonų litų kainuojantį fabriką? Šiaulietis verslininkas Rytis Dijokas žino: išmokti gerai pamokas ir nepirkti raudono ferario. O svarbiausia – verslo sėkmei reikia žmonių, juos branginti ir leisti užsidirbti.
Fabriko reikia čia ir dabar
Šiauliečio verslininko Ryčio Dijoko vadovaujama švedų grupės „ROL“ įmonė „ROL/Statga“ vasario 29–ąją pasirašė sutartį dėl naujo fabriko statybos Šiauliuose.
Fabrike bus gaminami modernių ergonomiškų stalų metalinės konstrukcijos, plėsis prekybinių stovų gamyba, užsakymų turi iš žinomoms pasaulio rūbų kompanijų „Naf Naf“, „Marks & Spencers“, „H&M“.
20 milijonų litų investicija. Fabriko atidarymas – kitų metų pavasarį.
„Fabriko reikia dabar“, – užtikrintas dėjo parašą verslininkas R. Dijokas ant sutarties Savivaldybėje dėl fabriko statybos Pramoniniame Šiaulių parke
Sutartį su Savivaldybe reikia užtvirtinti antspaudu, bet jį pamiršo įmonėje.
„Parašą ir antspaudą padėti Savivaldybėje buvo pats lengviausias ir mažiausiai reikšmingas tos dienos darbas“, – juokiasi prisiminęs įtemptą dieną Rytis.
Vasario 29–ąją R. Dijokui ir jo komandai reikėjo nuveikti daugybę darbų. Pasiruošimas „ROL“ įmonių grupės konferencijai. Susitikimas su grupės vadovais iš Švedijos dėl grupės ateities: dalių pirkimas iš Kinijos, dalies gamybos perkėlimas į Kiniją, dalies gamybos perkėlimas iš Švedijos į Lietuvą, gamybos valdymas interaktyviais ryšiais, produktų rotacija. Derybos su banku dėl kredito.
Šiaulių mentalitetas
Kodėl Šiauliuose? Kodėl Pramoniniame parke? Apipylė klausimais fabriko statytojus, pasirašinėjančius sutartį Savivaldybėje.
Jauniausias visų laikų švedų bendrovės „ROL“ generalinis direktorius Niklas Sahlqvist, atvykęs į Šiaulius svarbiu dukterinės įmonės įvykio metu, atsakė: „Šiauliai yra puiki vieta verslui. Įmonė per metus du kartus išaugino apyvartą. Jūsų mentalitetas artimas švediškam. Tai puiku“.
Švedas N. Sahlqvist Šiauliuose pažįsta tik „ROL/Statga“ vadovą Rytį Dijoką.
Vertybė – žmonės
„Man nesinori veltis pirmame plane, nes be komandos, be žmonių nedaug ką galima padaryti. Žmogui su savo verslo filosofija reikia turėti patikimą komandą ir aš ją turiu“, – užtikrintas verslininkas.
„ROL/Statga“ dirba 120 žmonių, įmonė nuolat auga. Pastačius fabriką planuojama 40 naujų darbo vietų.
„Man rūpi, kad visi tie žmonės nestokotų užsakymų, kad procesas vyktų nenutrūkstamai. Kad įmonė augtų ir kuo daugiau žmonių turėtų darbo“, – tokia yra R. Dijoko filosofija.
Gamybos kritimo metu įmonėje dirbo 60 žmonių. 10 procentų krito gamybos apimtys, vadinasi, darbo turėjo netekti dar 6 žmonės. Atleisti?
„Reikia sugalvoti jiems darbo dviems trims mėnesiams, kol vėl viskas stosis į savo vietas. Žmonėmis negalima mėtytis“, – išeitį žino Rytis.
Rytis prisipažįsta jaučiasi nepatogiai, kai nuo nuolatinio bėgimo ne visada turi laiko nusišypsoti savo darbuotojams.
„Juk žmonės gali galvoti, kad tu „pasikėlęs“ į padebesius, o mes ariam dėl tavęs“, – nenorėtų tokių santykių su darbuotojais Rytis.
Lemtingas apsilankymas
1999 metais, tada dar tik šiaulietiškoje įmonėje „Statga“, Rytis buvo vienintelis savo įmonės darbuotojas. Iki tol jis dirbo vienoje privačioje stiklo ir metalo konstrukcijų gamybos įmonėje projektų vadovu.
Išsinuomojo nedidelį ofisą, ieškojo gamybininkams projektų. Kai užsakymai įvykdyti, Rytis juos parduodavo. Per pirmą pusmetį uždirbtas lėšas investavo į gamybos įrangą.
Į Šiaulius ieškoti pigesnės darbo rinkos atvažiavo švedų kompanijų „ROL“ ir „IKEA“ atstovai. Apsilankė R. Dijoko įmonėje „Statga“.
„Švedai pamatė, kad mes suvokiame, kas yra klientui skirta kokybė, kad gamintojas supranta, ko nori klientas, nors tada buvome mikroskopinė įmonėlė“, – prisimena R. Dijokas.
Švedai Rytį pasikvietė pas save pasižiūrėti jų gamyklos.
„Pamatęs jų fabriką, kur mechanizmai dirba vieni patys, suvokiau, kad mes su jais negalime pakonkuruoti, jeigu dirbsime taip, kaip dirbome. Mums reikia keisti veikimo principus!“, – prisiminė Rytis.
Po kelerių metų „Statga“ tapo „ROL“ grupės įmone.
Greitis
Kas išlošė ar pralošė iš to, kad šiaulietiško kapitalo įmonė „Statga“ tapo švediško kapitalo įmone „ROL/Statga“?
„Kai esi išorinis tiekėjas, gali atvažiuoti į fabriką ir gauti visus atsakymus. Bet turi žinoti, ko paklausti. Kai esi įmonės narys – tave kreips teisinga linkme, mokys, į tave investuos. Kai investuoji savo užaugintas lėšas į įmonės plėtrą, gauni vienokį plėtros greitį. Kai grandas gali duoti savo investicijų, gauni visai kitą plėtros greitį.
Ne pinigai čia svarbiausia. Įmonė perėjo į kitą verslo, žinių lygmenį“, – paaiškino Rytis.
Verslininkas skaičiuoja, kad norint pasiekti to, ko pasiekė susijungę su švedų kompanija, įmonei reikėtų maždaug 500 darbuotojų ir 15 buhalterių.
„Konkurentai šiandien yra nebe už tvoros. Kai nuvažiavau į Kiniją, pamačiau, kad mes konkuruojame ne su kaimynais. Su kaimynais mes galime apsijungti. Mes konkuruojame su kita pasaulio dalimi.
Lietuvos versle dar reikia įtikinėti, kad aš tavęs neapgausiu. Ateina visai kita filosofija, kad mes turime bendradarbiauti ir iš to visiems bus daugiau naudos. Šiauliuose jau yra įmonių su kuriomis galima taip kalbėtis ir būti partneriais“, – sako Rytis.
Priklausomybė nuo sėkmės
Verslininkas žino, kad įmonės sėkmė slypi įmonės valdymo modelyje.
„Reikia, kad žmogus suprastų, kad įmonės sėkmė, veiklos efektyvumas naudingas ir jam. Pirmiausia, – per atlyginimą. Pats darbuotojas skatina atlyginimo augimą“, – dėstė Rytis.
Švedai mokė šiauliečius, kad savo srityje reikia siekti būti pačiu geriausiu. Šiauliečiai iš švedų išmoko: administracijos skaičius lyginant su dirbančiųjų turi būti maksimum 15 – 20 procentų. R. Dijoko vadovaujamoje įmonėje pasiektas dar geresnis administracijos ir darbuotojų santykis 1: 10.
„Labai intensyvus darbas tenka administracijai, o cechų darbuotojai įsijungia į gamybos procesų sprendimus, reikia, kad patys imtųsi sprendimų iniciatyvos. Žmonės sunkiai keičiasi, bet keičiasi“, – sako Rytis.
Vidutinis darbuotojų atlyginimas įmonėje – 2700 litų.
„Ne tik žmogus turi būti lojalus kompanijai, bet ir kompanija turi būti lojali žmogui. Atlyginimas – viena iš lojalumo funkcijų“, – įsitikinęs verslininkas.
Raudonas feraris
Raudonas feraris daliai Lietuvos verslininkų yra sėkmingo verslo atributas. O Ryčiui Dijokui?
„Finansiškai daug ką galiu sau leisti, bet neturiu, kada išleisti pinigų. Man labiausiai trūksta laiko pabūti šeimoje, su dukromis, paskaityti joms knygas“.
Rita Žadeikytė