• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kai kūdikis paauga ir jo pasaulis tampa sudėtingesnis, pasikeičia ir veiksmo priežastys. Vyresni kūdikiai beveik visuomet pradeda verkti dėl emocinių sutrikimų: mama išvyksta ar trūksta jos meilės, taip pat dėl baimės, nerimo ar išsiskyrimo su tėvais.

REKLAMA
REKLAMA

 

Nuobodulys

Kuo kūdikis vyresnis, tuo mažiau miega, todėl dažniau gali pradėti nuobodžiauti. Daugelis vaikų parvirksta, nes jiems nuobodu, ypač jeigu paliekami vieni be jokių pramogų, kai nėra ko pažiūrėti ir su kuo pažaisti. Metų vaikas labiausiai džiaugiasi jūsų draugija ir nuolat domisi viskuo, ką veikiate.

REKLAMA

Visuomet lovelėje palikite žaislų, senų spalvotų žurnalų ir medžiaginių knygų. Virš lovelės kabinamas žaislas ar specialūs žaidimai kūdikiams jį pralinksmins ir sudomins. Ir jeigu kūdikį visur, kur galite, imsite su savimi, nors jums bus nelengva, tačiau mažylis gerokai mažiau verks iš nuobodulio.

REKLAMA
REKLAMA

 

Baimė atsiskirti nuo tėvų

Kai kūdikis yra maždaug šešių-aštuonių mėnesių, didžausias sukrėtimas būna tuomet, kai tenka išsiskirti su tėvais, ir beveik visuomet jis pradeda verkti. Bandykite vaiką pratinti prie išsiskyrimo keletą mėnesių, palikdami jį vis ilgesniam laikui, pavyzdžiui, iš pradžių 20 minučių, paskui valandai, vėliau - trims valandoms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu išeinate į darbą, galite justi, kad kūdikis nuliūdęs, tačiau tai praeis, kai tik jis įpras jus matyti išeinančią ir visuomet grįžtančią. Kol tai įvyks, visuomet labai kruopščiai apgalvokite būdus, kaip palikti kūdikį, ir pasirūpinkite, kad aplinka ir žmonės, su kuriais lieka, jam būtų labai gerai pažįstami.

REKLAMA

Jeigu pirmą kartą išsiskyrimas jam bus labai nemalonus, jis tikriausiai verks ir kitą kartą. Taigi, kaip galite palengvinkite šią procedūrą. Supraskite, užjauskite ir niekuomet nesijuokite iš kūdikio baimių.

Jis geriau reaguos į guodžiančius veiksmus negu į žodžius, todėl, jeigu pažadėjote grįžti, visuomet duoto žodžio laikykitės. Jeigu pasakėte, kad paliekate jį penkioms minutėms, paprasčiausiai išeikite iš kambario, ką nors paveikite ir grįžkite atgal tiksliai sutartu laiku.

REKLAMA

 

Nesaugumas ir nerimas

Augdamas kūdikis vis labiau pradeda bijoti nepažįstamų žmonių. Didžiausias nerimas kyla tuomet, kai jis lankosi svetimoje vietoje su jumis ar būna su nepažįstamaisiais. Kol esate šalia, kūdikis dar gali įveikti savo nerimą, tačiau paliktas svetimoje vietoje su nepažįstamu žmogumi galutinai praras visą savo drąsą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis ieškos jūsų paguodos. Gali net atsisakyti valgyti. Jeigu sužinojote, kad jūsų vaikas nerimauja, turite reaguoti nedelsdami. Daugybė tyrimų parodė, kad beveik visuomet saugiai besijaučiantys vaikai vystosi geriau negu tie, kurie jaučiasi nesaugūs. Svarbu nuo pat gimimo padėti kūdikiui jaustis saugiai.

REKLAMA

Geriausia yra skubi paguoda, fizinis kontaktas, glamonės, meilė ir raminantys žodžiai. Jūsų vaikas išaugs šį nerimo etapą, tačiau bus naudinga, jeigu jo neverste būti su nepažįstamu žmogumi, jeigu jis to nenori. Paaiškinkite kitiems žmonėms, kad kūdikis drovisi ir jam reikės šiek tiek laiko prie jų priprasti.

REKLAMA

Jūsų buvimas padės mažyliui susidoro su nauja situacija ir patirtimi, net jeigu jis iš pradžių bijotų ar jaustųsi nepatogiai. Kad ir ką darytumėte, leskite kūdikiui nusiraminti, kaip jis nori, ir niekada nešykštėkite jam glamonių.

Tai nereiškia, kad negalite atsargiai paskatinti kūdikio būti smalsesniu ir drąsesniu. Kad augtų pasitikintis savimi ir jaučiantis savo vertę, vaikui reikia labai daug jūsų palaikymo, meilės įrodymų ir pagyrų, taigi jų suteikite kiekvieną kartą, kai jis parodys šiek tiek savarankiškumo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 

Nusivylimas

Paaugęs kūdikis trokšta padaryti tokių dalykų, kuriuos atlikti dar yra per mažas, todėl nusivilia. Ir tuomet paprastai pravirksta. Kai kūdikis pradeda ropoto, paskui vaikščioti palei baldus ir galų gale eiti vienas, beveik neabejotinai turėsite jam ko nors neleisti, o tai paskatins dar didesnį nusivylimą ir jis verks kaskart, kai taip darysite.

REKLAMA

Iki kol kūdikiui sukaks 18 mėnesių, jo nuotykių troškimas toli gražu neatitinka jo sugebėjimo išlaikyti pusiausvyrą, vikrumo ir koordinacijos. Jis nori atlikti užduotis, kurios jam per sunkios, todėl galų gale nusivilia. Net žinodami, kad kūdikis nusivils, jį saugodami turite neleisti jam daryti kai kurių dalykų.

REKLAMA

Kiek galima labiau savo namus pritaikykite vaikui: vertingus daiktus padėkite taip, kad nepasiektų, ir visur pritaisykite apsaugas, kad nesusižeistų. Galite imtis gudrybės ir laiku atitraukti kūdikio dėmesį, taigi po ranka turėkite mėgstamą žaislą ar būkite paruošę žaidimą, jeigu jis nusimintų.

Šis tekstas yra paremtas išsamiausia knyga apie vaikus “Viskas apie vaiko priežiūrą”, kurią parašė garsi daktarė, Miriam Soppard. Ši knyga išleista ir Lietuvoje, tuo pasirūpino “Alma Littera” leidykla.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų