Europos komitetas prie Vyriausybės bus likviduotas kitą savaitę, pirmadienį (07-07) po susitikimo su prezidentu Rolandu Paksu ir Seimo pirmininku Artūru Paulausku pareiškė premjeras Algirdas Brazauskas.
Premjeras žurnalistams sakė, kad Europos komitetas "susidorojo" su jam keltais uždaviniais, todėl jis bus likviduotas, kaip tikimasi, kitą trečiadienį vyksiančiame Vyriausybės posėdyje.
A.Brazausko teigimu, steigiamame Europos departamente prie Vyriausybės kanceliarijos dirbs apie 20 žmonių - maždaug tris kartus mažiau nei dabar Europos komitete. Daliai ligšiolinių Europos komiteto darbuotojų siūloma pereiti dirbti į įvairias ministerijas, dalis darbuotojų, premjero žiniomis, ieško darbo Europos institucijose.
Be to, dalis ligšiolinių Europos komiteto darbuotojų, galėtų pereiti dirbti į Prezidentūrą, kur atliktų koordinacinę Europos reikalų funkciją."Be darbo neliks niekas", - tikino premjeras.
Vyriausybės vadovas pripažino nuogąstaujantis, kad geri specialistai neišvažiuotų dirbti į užsienį, todėl, kaip sakė A.Brazauskas, jiems reikia sudaryti kiek įmanoma geresnes darbo sąlygas, nors ir ne geresnes, nei turi kiti darbuotojai.
Prezidento, Seimo pirmininko ir premjero susitikime sutarta sudaryti darbo grupę, kuri per savaitę turėtų perengti tarpinstitucinio koordinavimo planą.Pasak prezidento atstovo spaudai Rosvaldo Gorbačiovo, darbo grupėje bus prezidento, Seimo pirmininko ir premjero atstovai, taip pat Užsienio reikalų ministerijos pareigūnas ir Europos komiteto generalinis direktorius Petras Auštrevičius.
"Jei vieninga pozicija gims šią savaitę, kitos savaitės pradžioje šaukiama Užsienio politikos koordinavimo taryba, ten bus priimtas galutinis sprendimas, ir jau trečiadienį galėtų būti Vyriausybėje priimtas sprendimas", - sakė R.Gorbačiovas.
Kaip žurnalistams sakė prezidento patarėjas Alvydas Medalinskas, keletą savaičių vyko įvairių institucijų atstovų pasitarimai, po kurių prezidentas premjerui įteikė Europos reikalų koordinavimo projektą, kuriame apibrėžiamos būsimojo Europos departamento bei kitų institucijų - Užsienio reikalų ministerijos, Prezidentūros, Seimo - funkcijos.
Prezidento patarėjo teigimu, su užsienio politika susiję klausimai "be abejonės, patenka labai aiškiai į Užsienio reikalų ministerijos ir prezidento veiklos sferą".Tačiau ministerijų pozicijų derinimo vaidmuo turėtų tekti Vyriausybės padaliniui."Į Europos Sąjungos politiką reikia žiūrėti kaip į dviejų pusių judėjimą gatvėje. Tai nėra vienos pusės važiavimas - tai nėra vien vidaus politika, tai nėra vien užsienio politika", - sakė A.Medalinskas.
Pasak A.Medalinsko, dalis Europos komiteto darbuotojų turėtų būti "proporcingai paskirstyti" tiek Vyriausybės aparate, tiek ministerijose, dirbančiose su Europos politika, tiek Prezidentūroje.
BNS pavyko gauti praėjusią savaitę Prezidentūros parengtą Europos reikalųkoordinavimo projektą.
Projekte numatoma, jog ES politiką vykdo prezidentas kartu su Vyriausybe, o prie prezidento veikianti Užsienio politikos koordinavimo taryba "nustato Lietuvos ES politikos strategines kryptis bei prioritetus ir derina pozicijas svarbiausiais ES politikos klausimais".
Tuo tarpu Vyriausybės kanceliarijos ES reikalų koordinavimo padaliniui numatomas strateginis planavimas, tarpžinybinio koordinavimo funkcijos ir pradinės derybinės pozicijos rengimas.
Seimas, pasak šio projekto, suteikia mandatą Vyriausybei ES teisės aktų leidybai, vykdo ES teisės aktų peržiūrą, išklauso Vyriausybės atstovų ataskaitas.Seimo pirmininko A.Paulausko teigimu, antradienį Seime planuojama surengti specialios parlamentinės grupės Konstitucijos pataisoms rengti siūlomų Konstitucijos pataisų pristatymą.
Pasak A.Paulausko, vieną straipsnį "tikrai" reikės keisti, įtvirtinant, kad Europos priimti teisės aktai taptų Lietuvos teisės aktų dalimi, kad jie "be papildomų aprobavimų galiotų iš karto pas mus".
Dėl kitų dviejų pasiūlymų, A.Paulausko teigimu, dar bus diskutuojama. Tarp Vytenio Andriukaičio vadovaujamos darbo grupės parengtų pataisų yra siūloma Konstitucijoje įrašyti, kad Europos teisę įgyvendina ir kontrolę vykdo Seimas, taip pat siūloma konkrečiau aptarti Europos reikalų koordinavimo schemą.
"Dėl jų (pataisų - BNS), be abejo, dar vyks diskusijos", - sakė A.Paulauskas.ES nare Lietuva kartu su dar devynios Rytų ir Vidurio Europos valstybėmis taps kitų metų gegužę.
Europos komitetas prie Vyriausybės įsteigtas 1998-ųjų gegužės mėnesį. Europos komiteto misija buvo siekti efektyvaus Lietuvos dalyvavimo ir tinkamo interesų atstovavimo ES planuodamas, koordinuodamas ir prižiūrėdamas visus integracijos darbus šalies viduje, informuodamas Lietuvos visuomenę ir užsitikrindamas jos paramą Lietuvos narystei ES.
Europos komitetą sudaro 3 departamentai ir 10 skyrių, jame dirba maždaug 65 darbuotojai.
BNS