• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naujoji Vengrijos vyriausybė svarsto galimybę mažų vaikų turinčioms mamoms rinkimuose suteikti papildomą balsą. Su populistine dešiniojo sparno programa į valdžią atėjusi konservatyvioji „Fidesz“ partija jau spėjo priimti keletą prieštaringai vertinamų sprendimų, tarp kurių – griežta žiniasklaidos kontrolė, tačiau paskutinysis pasiūlymas gali būti labiausiai ginčytinas, rašo guardian.co.uk.

REKLAMA
REKLAMA

„Vaikai sudaro apie 20 proc. visuomenės. Tai gana didelė grupė, kuriai neatstovaujama. Šių ateities kartų interesams neatstovaujama priimant sprendimus“, – kalbėjo „Fidesz“ partijos atstovas ir parlamentaras Jozsefas Szajeris.

REKLAMA

„Žinome, kad iš pirmo žvilgsnio tai atrodo neįprastas sumanymas, tačiau 6 dešimtmetyje buvo neįprasta suteikti balsavimo teisę juodaodžiams, prieš 100 metų buvo neįprasta suteikti balsavimo teisę moterims“, – teigė jis.

Iš pradžių partija šias nuostatas įtraukė į naująją nuolatinę konstituciją, kuri turėtų būti patvirtinta pirmadienį, tačiau apklausoms parodžius, kad visuomenė šiuo klausimų susiskaldžiusi ir nuogąstaujama, kad papildomų balsų gaus čigonų šeimos, partijos atstovai nusprendė jas priimti kaip atskirą įstatymą.

REKLAMA
REKLAMA

J. Szajeris teigė buvęs įkvėptas amerikiečių demografo Paulo Demeny, kuris šią sąvoką išvystė 1986 metais. Pagal Demeny balsavimą, kiekvienam tėvui už vieną vaiką suteikiama po pusę balso, leidžiant jį padalinti tuo atveju, kai tėvų politinės nuostatos skiriasi.

Tačiau bandant nuraminti nerimaujančius dėl to, kad čigonai gaus daugiau balsų, Vengrijos atveju, pasak J. Szajerio, „įstatymas suteiktų teisę motinoms balsuoti daugiausiai už vieną vaiką“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šios idėjos tikslas – tęsti diskusijas ir didinti paramą sumanymui ne tik Vengrijoje, bet ir Europoje“, – sakė jis.

Demeny balsavimo diskursas prieš dešimtmetį pirmiausiai pasirodė Vokietijoje ir Japonijoje, kur buvo susirūpinta, jog politikos vystymasis labiau palankus vyresnio amžiaus žmonėms, o ne jaunoms šeimoms.

REKLAMA

Tačiau Čikagos universiteto teisės profesorius Tomas Ginsburgas pastebėjo, kad ši koncepcija atsirado dar prieš visuotinę rinkimų teisę ir remiasi įsitikinimu, kad tam tikri žmonės – žemvaldžiai, baltaodžiai vyrai ar bažnyčios atstovai – turi labiau dalyvauti visuomenės valdyme.

REKLAMA

„Demokratinėje konstitucijoje – tai precedento neturintis atvejis. Papildomi balsai tiems, kurie turi šeimą, pažeidžia tų, kurie nusprendė vaikų neturėti, teises“, – kalbėjo jis.

Nors pasiūlymą remia premjeras ir „Fidesz“ parlamentinės grupės vadovas, ne visi partijos nariai jam pritaria. Partijos narys ir parlamentaras Gyorgy Schopflinas nemano, kad ši idėja artimiausiu metu bus iškelta. Anot jo, šį projektą stumia „Fidesz elitas“.

„Galiu suprasti, kas skatina tokį požiūrį. Kiekviena karta turi įsipareigojimų įpėdiniams. Tiesiog nemanau, kad tėvai sugebės konceptualizuoti savo vaikų interesus nepriklausomai nuo to, kaip jie patys balsavo“, – sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų