Artėjant Visų šventųjų dienai, lapkričio 1-ąjai, prekybininkai pastebi, kad gėlėmis ir žvakėmis lietuviai vis dar linkę pasirūpinti paskutinę minutę, tačiau viliasi, kad šiemet prekyba bus geresnė nei praeitąmet. Tuo tarpu artimųjų kapų sutvarkymu dažnas rūpinasi patys ir tokių paslaugų pirkti neskuba.
Vidutinė suma – 10-20 litų
Prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovo Valdo Lopetos teigimu, nors žmonės jau pradėjo domėtis ilgiau degančiomis Vėlinių žvakėmis ir dairytis į gyvų bei dirbtinių gėlių asortimentą, klientų pagausėjimo tikimasi savaitgalio dienomis bei prieš pat lankant artimųjų kapus.
„Manome, kad šiemet pardavimai per Vėlines gali būti iki 5 proc. didesni dėl to, kad atsigauna žmonių perkamoji galia, ir dėl to, kad šiemet šis savaitgalis bus ilgasis ir truks net keturias dienas“, - sakė „Iki“ atstovas. Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad visų Šventųjų dienai sutampant su ilguoju savaitgaliu, keliais procentais išauga ir prekyba maisto produktais.
„Yra tendencija važiuoti pas artimuosius, vakarieniauti kartu, tai ir lemia padidėjusį maisto produktų pirkimą“, - aiškino V. Lopeta.
Vis dėlto net ir rūpindamiesi artimųjų kapų puošimu, žmonės neskuba išlaidauti.
Prekybos tinklo paskaičiavimais, žvakėms ir kapų priežiūros priemonėmis pirkėjai vidutiniškai išleidžia nuo 10 iki 20 litų.
„Žmonės išlieka jautrūs kainai ir didesnę paklausą turi pigesnės prekės. Bet taip pat yra ir tokių pirkėjų, kurie nori išbandyti naujas prekes. Dėl to ir plečiame savo asortimentą, nes norime pirkėjams pasiūlyti įvairių galimybių kiekvieno skoniui“, - sakė „Iki“ atstovas.
Paklausesnės gyvos, o ne dirbtinės gėlės
Šiemet, kaip teigia prekybininkai, Vėlinių atributų kainos, lyginant su praėjusiais metais, išlieka nepakitusios. „Iki“ prekybos tinkluose žvakių kainos svyruoja nuo 39 ct iki 10 Lt, gyvų gėlių krūmeliai - nuo 4,5 Lt iki 11,5 Lt. „Maxima“ prekybos tinkle žvakės kainuoja nuo 0,49 iki 29,99 Lt, dirbtinės chrizantemos, lelijos, kalijos - nuo 0,69 iki 10 litų. Tinklo atstovės ryšiams su visuomene Olgos Malaškevičienės teigimu, šiemet labiausiai perkamos žvakės, kurios kainuoja nuo 2,99 iki 4,99 litų. „Rimi“ prekybos tinkle žvakučių kainos svyruoja nuo 39 ct iki 10 litų.
„Šiais metais žvakių pardavimai pradėjo augti jau nuo rugsėjo pabaigos. Artėjant Vėlinėms, savo pirkėjams praėjusią savaitę siūlėme akciją žvakėms, šią savaitę pirkėjai su nuolaidomis gali nusipirkti populiariausių per Vėlines gėlių – chrizantemų. Nors pirkėjai aktyviai naudojasi aktualiomis nuolaidomis ir nemažai žvakių nupirko per akciją, didžiausią dalį žvakių ir gėlių pirkėjai visgi nuperka prieš pat Vėlines, tiesiog pakeliui užsukdami į prekybos centrą įsigyti visko, ko reikia kapams papuošti“, - sakė O. Malaškevičienė.
Jos pastebėjimu, per Vėlines dirbtines gėles pirkėjai dažniau renkasi, kai būna prasti orai. Kadangi šiemet ruduo pakankamai sausas ir šiltas, daugiau perkamos gyvos gėlės.
„Vėlinių periodu žmonės labiausiai renkasi chrizantemas, artimųjų kapus puošia tiek skintomis, tiek vazonuose augančiomis baltomis ir geltonomis chrizantemomis“, - sakė prekybos tinklo „Maxima“ atstovė ryšiams su visuomene.
Renkasi ilgiau degančias žvakes
„Rimi Lietuva“ viešųjų ryšių vadovė Raminta Stanaitytė-Česnulienė tikino, kad šiemet žmonės renkasi ilgiau degančias ir brangesnes žvakes.
„Pernai buvo perkamos vien akcinės ir pačios pigiausios žvakės, šiemet siūlome daugiau žvakių stikliniuose indeliuose, įdomesnio dizaino ir jos populiaresnės nei pernai metų pačios pigiausios“, - sakė pašnekovė. Ji tai siejo su atsigaunančiomis žmonių finansinėmis galimybėmis ir ilguoju savaitgaliu, kuris galbūt lemia, kad dalis žmonių pradeda artimųjų kapus lankyti anksčiau ir palikti ilgiau degančių žvakių.
„Pakankamai daug nuperkama ir dirbtinių gėlių, bet jų pirkimo pikas būna ne lapkritį, o spalio mėnesį. Tie, kurie galbūt išvyksta kažkur bando paruošti kapus prieš Vėlinių dieną ir tuomet kapus jau puošia dirbtinėmis gėlėmis, kurias nusiperka dar spalio mėnesį“, - aiškino „Rimi Lietuva“ atstovė.
Laukia nuolaidų
Tiems, kurie gėlių ir žvakučių ant artimųjų kapų visų Šventųjų dieną negali nunešti patys, verslininkai siūlo kapų priežiūros paslaugas. Vienkartinis kapo sutvarkymas vidutiniškai kainuoja nuo 50 iki kelių šimtų litų.
Taip pat siūloma ir metinė kapo tvarkymo ir priežiūros paslauga, jos kaina – 650-900 litų, tačiau, anot šias paslaugas teikiančių bendrovių atstovų, tokia paslauga retai lietuvius domina. Daugiausiai artimųjų kapus sutvarkyti prašo emigravusieji. Vis dažniau prašoma kapą prižiūrėti kuo kukliau ir paprasčiau, kad paskui nereikėtų papildomai rūpintis.
„Prieš Vėlines jau viskas būna sutvarkyta, žmonės perka tik smulkmenas: ima juodžemį, gal kokią trinkelę reikia pakeisti, palyginti paminklą, kad nebūtų pasviręs. Naujų kapų įrengimo neužsakinėja, matyt laukia nuolaidų, nes jos būna po Vėlinių“, - sakė vienos kapų priežiūros paslaugas teikiančios bendrovės „Kapų meistrai“ atstovas.
Anot kalbinto vyro, norintieji ant artimųjų kapų pasodinti gėlių ar sugrėbti lapus, gali užsisakyti moteriškaitę, kuri ateina ir gali išravėti, suderinti su artimaisiais, kokias gėles pasodinti, kitaip tariant, pasirūpinti kapo tvarkymo ir apželdinimo darbais.
Kapus tvarko ir nelegalai
„Lyginant su praėjusiais metais užsakymų nepalyginamai sumažėjo“, - pripažino kapų priežiūros paslaugas teikiančios bendrovės „PM apsauga“ direktorius Algirdas Motiejūnas.
Praktiškai visi tokias paslaugas užsisakantys klientai gyvena ne tame pačiame mieste, kur yra artimųjų kapai, tikino jis. Dėl šios priežastys jie ir naudojasi įmonės paslaugomis. Jiems siūloma tiek vienkartinė, tiek metinė artimųjų kapų priežiūros paslauga, tačiau pašnekovas pripažino, kad metinė kapų priežiūra nepelninga.
„Metinė kapų priežiūra visiškai neapsimoka, ji neša daugiau išlaidų nei pelno, važinėti atstumai dideli, kuras šiais laikais brangus, o mokėti daugiau kaip 60 litų mėnesinę įmoką žmonės gal ir neįstengia“, - sakė A. Motiejūnas. Retas užsakymas, anot jo, ir ant kapų pasodinti tik gėlių ar uždegti žvakutes visų Šventųjų dieną, dažniau užsisakoma vienkartinio kapo sutvarkymo paslauga.
„Dabar žmonės kažkaip patys ieško savų bobučių, kad būtų pigiau, jiems ir 20 litų skirtumas jau didelis. O kainuoja praktiškai mūsų paslauga vienodai, 60-70 litų. Pelno praktiškai nėra, įmonė turi tiktai gerą vardą“, - sakė „PM apsauga“ direktorius.