Dėl ryšio įrangos sutrikimų aplink Marsą skriejančiame NASA palydove „Mars Odyssey“, kuris retransliuoja į Žemę planetos paviršiuje esančio zondo „Phoenix“ perduodamą informaciją, kuriam laikui buvo atidėti pirmieji Marso grunto gręžimo darbai.
NASA iliustr.
NASA atstovai pranešė, kad trečiadienį „Mars Odyssey“ ryšio įranga netikėtai persijungė į vadinamąjį saugų veikimo režimą. Tai reiškia, kad palydovas nutraukia visas operacijas, kurios nėra „gyvybiškai būtinos“, ir laukia instrukcijų iš Žemės. Dėl to nutrūko ryšys su „Phoenix“, turėjusiu pradėti gręžti pirmąjį gręžinį Marso paviršiuje. Iki šiol bandant zondo mechaninį manipuliatorių buvo pasemti ir vėl išpilti du Marso paviršiaus mėginiai.
„New Scientist“ teigimu nepavykus užmegzti ryšio su Žeme „Phoenix“ persijungė į automatinį režimą ir trečiadienį toliau fotografavo aplinką, kad mokslininkai galėtų sudaryti spalvinę zondo prieigų panoramą.
NASA „Mars Odyssey“ misijos inžinieriai tikrina palydovo įrangą siekdami išsiaiškinti, kas privertė pereiti į saugaus veikimo režimą. Tuo tarpu „Phoenix“ programos inžinieriai perjungė zondo ryšį į kito Marso palydovo „Mars Reconnaissance Orbiter“ (MRO) retransliatorių. Pranešama, kad po to, kai misijos pradžioje buvo sutrikęs šio palydovo UHF siųstuvas, vėliau atlikti ryšio bandymai patvirtino, kad jis veikia gerai.
Manoma, kad šiandien „Phoenix“ pradės gręžti pirmąjį iš trijų numatytų iki 50 cm gylio gręžinių, iš kurio bus paimtas grunto mėginys. Zondo prietaisai turės nustatyti jo cheminę sudėtį. Anksčiau atliktų vizualinių Marso paviršiaus pavyzdžių stebėjimų duomenimis juose gali būti druskos ar ledo priemaišų.