Į nacionalinės programos "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" (VEKS) programą, naujausiais duomenimis, įtraukti 77 projektai, kuriems 26,5 mln. litų finansavimą skiria Kultūros ministerija ir Vilniaus miesto savivaldybė.
"Kalbame apie 77 projektus, kurie yra galutinai suformuoti kaip vykdoma programa be klaustukų. Siūloma dalininkams pritarti šiai programai. Šie 77 projektai pakvies į beveik 700 įvairių renginių - nuo koncerto iki festivalio", - žurnalistams trečiadienį per spaudos konferenciją sakė VšĮ VEKS direktorius Rolandas Kvietkauskas.
Renginių skaičius, anot jo, sumažėjo 200-ais: nuo 2008-aisiais planuotų 900 iki dabar likusių 700 renginių. Tuo metu projektų skaičius nuo pernai numatyto sumažėjo apie 40: nuo 120 iki 77. Šiuo metu įgyvendinama 17 programos projektų (daugiau nei 60 renginių).
Tačiau šių 77 projektų finansavimas dar nėra galutinai patvirtintas.
"Yra formalus popierius, kurio reikia - ministro potvarkis. Dalininkų sprendimai yra, politinė valia ministerijos yra patvirtinta. () Informacijos apie ministro potvarkį šiandien neturime", - kalbėjo VšĮ VEKS valdybos pirmininkas sostinės vicemeras Gintautas Babravičius.
VšĮ VEKS valdyba siūlo dalininkams - sostinės savivaldybei ir Kultūros ministerijai - rasti lėšų dar 11-kai projektų, kuriems reikia apie 950 tūkst. litų. Tai - neformalus Europos teatrų susitikimas, "1984-ieji išgyvenimo drama", Japonijos teatro gastrolės, Gintaro Varno spektaklis "Nusiaubta šalis", Europos neįgaliųjų čempionatas, sporto renginys "Auksinis ruduo", Fotografijos laboratorija ir dar keletas projektų.
Šių 11-kos projektų likimas, anot VEKS valdybos pirmininko, "pakabintas" 48-72 valandoms, kadangi norima išnaudoti vieno projekto kofinansavimą.
Dar 18 projektų įgyvendinami rėmėjų lėšomis. Galutinį jų sąrašą ketinama skelbti gegužės 1-ąją, o šiuo metu į jį įtraukti, pavyzdžiui, spektaklis "Nijinsky", "Skamba skamba kankliai", Neries regata, 3-iasis tarptautinis Vilniaus salsos festivalis, Andrzejaus Strumillo (Andžejaus Strumilo) grafikos ir skulptūrų paroda, baletas "Korsaras" ir kiti.
"Lyg ir būdamas pakankamai patyręs žmogus šitoje sferoje, turiu prisipažinti, buvau šiek tiek naivus, manydamas apie privačių struktūrų galimybes paremti. Jos šitoje ekonominėje situacijoje yra labai mažos. Jei imsime žymiausius sporto klubus ar kitus renginius, matote, kas darosi", - teigė G.Babravičius.
Pasak jo, karpant programą, "bendra netektis materialine išraiška" yra 4 mln. litų.
Tuo metu už programos borto liko dar metų pradžioje iš sąrašo išbraukti renginiai: Pasaulio gastronomijos festivalis, elektroninės muzikos festivalis "Creamfields", Gatvės teatro festivalis, Haidno oratorija, turistiniai maršrutai "Gyvai", lietuvių išeivių viešnagė, D.Maayno (D.Maino) spektaklis "Šeimos stalas", "Tolerancija Lietuvoje", "Keturios istorinės sostinės", "Elektroninis barokas" ir kiti. Iš viso jų - 19.
Finansavimas nenumatytas dar apie 20 programos projektų, pavyzdžiui, Niko Pirosmani parodos palydimiesiems renginiams, Europos jaunimo festivaliui "Jauna Europa", subkultūrų festivaliui ir panašiai.
"Dalis renginių, kurie vis dėlto norėtų tapti programos dalimi, po ekspertų vertinimo gali tapti programos dalimi. Šitas renginių, įtraukiamų į programą, sąrašas bus baigtas, kaip sutarėme valdyboje, gegužės 1-ąją. Tai tie renginiai, kurie įvyks savo ruožtu, siūlant rėmėjams suplanuoti kituose kontekstuose, bet jų ideologija sutampa su VEKS vizija. Į finansavimą šie renginiai nepretenduoja", - kalbėjo R.Kvietkauskas.
Pasak jo, dauguma tęstinių projektų iš programos neišbraukti.
"Didžioji dalis tęstinių projektų vykdomi. Kurie buvo planuoti nuo 2008 iki 2009 metų ir neturi aiškių etapų, kur galima įgyvendinant projektą stabtelėti ir sumažinti apimtis, įvykius, ir toliau lieka programoje. Jei buvo investuota į projekto parengimą, nelaikyčiau tęstinumu", - teigė jis.
Paklaustas apie skolas už įvykusius renginius, G.Babravičius teigė, kad jos atiduodamos pagal galimybes.
"Lėšos pervestos 19-kai projektų - arba visos, arba tos, kurios priklauso. Jei tęstiniai (projektai - BNS) vyksta per visus metus, tai už šį etapą, kuris priklauso, yra pervesta", - kalbėjo VšĮ VEKS direktorius.
R.Kvietkauskas ir G.Babravičius priminė apie mažinamus su įstaigos administravimu susijusius kaštus, optimizuojamą jos veiklą. Tačiau jie neigė, kad tai, jog įstaigoje nuolat mažinamas darbuotojų skaičius, reiškia, kad viešoji įstaiga ir anksčiau galėjo išsiversti su mažiau darbuotojų - kad buvo išlaidaujama.
"Ambicija, kuri buvo savo laiku iškelta, atitiko tuometines finansines galimybes. () Ketinta skristi su boingu, tai atitinkamai buvo ir įranga, ir visi kiti dalykai. Kai paaiškėjo, kad galimybių tam nėra, tenka perdarinėti", - sakė G.Babravičius.
Pasak R.Kvietkausko, palaipsniui atsisakoma darbuotojų, kurių krūvis sumažėja pasibaigus projektams, su kuriais jie dirba. Anksčiau, anot jo, įstaigoje buvo 43 darbuotojai, šiuo metu likę 30, o metų viduryje jų sumažės iki 20-ties. G.Babravičius savo ruožtu užsiminė apie galimą VEKS valdybos panaikinimą ateityje.
Įstaigos veikla numatoma iki 2010 metų vasaros pabaigos, baigti darbą tikimasi su 3 darbuotojais. Jie turėtų baigti tvarkyti įvairius atsiskaitymus ir kitus dalykus.
2009 metais VEKS programai iš viso skiriama apie 27 mln. litų: iš nacionalinio - 25 mln. litų, iš Vilniaus miesto savivaldybės biudžeto - 2,2 mln. litų. Dar 2,9 mln. litų savivaldybė numačiusi administraciniams kaštams, rinkodaros ir komunikacijos projektams.
Dar 5,2 mln. litų kofinansuojamam projektui "Europos menų mokykla" ketina skirti Europos Komisija.
Vilnius - vienas pirmųjų iš Rytų Europos ir Baltijos valstybių sostinių, gavusių prestižiniu laikomą Europos kultūros sostinės statusą. Šį statusą 2005 m. suteikė Europos Taryba. Europos kultūros sostine Vilnius 2009-aisiais tapo kartu su Austrijos miestu Lincu.