Tarptautinė farmacijos kompanija „GlaxoSmithKline“ (GSK) paskelbė naujo tyrimo rezultatus, teikiančius vilčių atrasti vaistus, skirtus gydyti maliariją. Tyrimo rezultatai buvo gauti visus metus tiriant daugiau nei 2 milijonus junginių iš GSK cheminės bibliotekos ir siekiant išsiaiškinti, kurie iš jų galėtų slopinti maliariją sukeliantį parazitą P. falciparum. Kompanija paviešino daugiau nei 13,5 tūkst. junginių, aktyviausiai veikusių minėtą parazitą, analizę. Šio tyrimo duomenys buvo paskelbti tarptautiniame mokslo žurnale „Nature“.
Tyrimo autoriai įsitikinę, kad šis atradimas galės padėti sukurti naujas strategijas, skirtas kovai su maliarija. „Ši prielaida inspiruos naują svarbią vaistų nuo maliarijos vystymo kryptį“, - teigia David A. Fidock, Kolumbijos universiteto medicinos centro Mikrobiologijos, imunologijos ir infekcinių ligų skyriaus specialistas.
Didžiausią cheminių junginių grupę, kurios maliarijos parazitą slopinantis veikimo mechanizmas yra žinomas, sudaro kinazių inhibitoriai. Tyrimo metu taip pat buvo nustatyti junginiai, kurie galimai slopina procesus, būtinus parazitams išgyventi, žmogaus raudonuosiuose kraujo kūneliuose (eritrocituose). Tai atveria visiškai naujas galimybes kovoti su infekcija – ne bandyti nugalėti patį parazitą, kaip buvo daroma iki šiol, bet stabdyti minėtus procesus raudonuosiuose žmogaus kraujo kūneliuose.
Šiuo metu „GlaxoSmithKline“ (GSK) įgyvendina strategiją, kurios svarbiausi tikslai – padėti aprūpinti vargingiausių šalių gyventojus naujais ir geresniais vaistais bei užkristi kelią jose plintančioms ligoms, viena iš kurių yra maliarija. Siekdama skatinti inovacijas šioje srityje kompanija elektroninėje erdvėje viešai paskelbė minėtus 13,5 tūkst. cheminių junginių, kurie gali būti naudingi kovoje su maliarija. Tai pirmas kartas istorijoje, kai farmacijos kompanija atvirai paskelbia tokį didelį kiekį junginių struktūrų.
Taip pat GSK toliau vysto partnerystės projektus, kuriais siekiama dalintis intelektine nuosavybe, susijusia su tropinėmis ligomis. Prie bendro kompanijos inicijuoto tropinių ligų „žinių fondo“ prisijungė ir pirmoji akademinė įstaiga – viena iš pirmaujančių JAV mokslo institucijų, Masačiusetso technologijos institutas. Taip pat prisidėjo ir pirmoji vyriausybinė agentūra - Pietų Afrikos inovatyvių technologijų agentūra, kuri, pasinaudodama intelektine nuosavybe ir bendra patirtimi, sieks vystyti naujus vaistus nuo tuberkuliozės ir maliarijos savo regione.
„Pasauliui desperatiškai reikia naujų vaistų nuo maliarijos. Šie duomenys suteikia mums ir kitiems tyrinėtojams visame pasaulyje informacijos apie naujas kryptis, kuriomis galime sekti. Tikimės, kad ši informacija paskatins tolimesnius šios ligos tyrinėjimus ir kviečiame tyrėjus visame pasaulyje dalintis savo atradimais elektroninėje erdvėje, kad galėtume atvirai bendradarbiauti tarptautiniu mastu, kolektyviškai praplėstume savo žinias ir sukurtume naujus vaistus“, - teigia daktaras Patrick Vallance, GSK Vaistų atradimų padalinio vadovas.
Maliarija yra gyvybei pavojinga liga, sukeliama parazitų, kuriais žmonės užsikrečia įkandus infekuotiems moskitams. Kas 30 sekundžių pasaulyje nuo maliarijos miršta vaikas. 2009 m. pasaulyje buvo užfiksuota 243 milijonai maliarijos atvejų, kurie nusinešė maždaug vieną milijoną gyvybių – daugiausiai tarp Afrikos vaikų.