„Su vegetarine mityba susitapatinau beveik prie 24 metus. Šiuos pokyčius paskatino šeimos sukūrimas, kadangi gimus vaikams, šie ėmė gana dažnai sirgti. Tuo metu būdami jauni ir naujai informacijai imlūs tėvai pradėjome domėtis, kokias klaidas darome augindami vaikus, jog šie nuolatos serga.
Pradėjus gilintis paaiškėjo, jog beveik visi klasikai, kaip Vydūnas, Levas Tolstojus ir daugybė kitų tvirtino, kad dėl visų negalavimų kaltas maistas. Problema ta, kad tėvai nemoka tinkamai maitinti vaikų ir bruka jiems smurtinį maistą, kuriame gausu toksinų, kas ir išprovokuoja ligas“, – pasakoja Ž. Užkuraitis.
Suplonėjusios medicininės knygelės
Pašnekovas prisimena, jog pradėjus keisti vaikų mitybą rezultatai buvo akivaizdūs.
„Pirmojo vaiko, kada dar valgėme mėsą, medicininė knygelė atrodė gana stora, antrojo, ėmus palaipsniui keisti mitybos įpročius, sveikata buvo kur kas geresnė. Trečiąjį vaiką auginome jau šeimoje įsitvirtinus vegetarizmui. Daugeliui sunku patikėti, tačiau jis nėra ragavęs mėsos, žuvies, kiaušinių, šiuo metu jam 23-eji ir jo medicininėje knygelėje galima rasti tik kelis simbolinius lapelius su įprastais sveikatos patikrinimais. Tai stiprus patvirtinimas, kad nuo mitybos priklauso labai daug: mūsų sveikata, fizinė forma, gyvenimo džiaugsmas bei kokybė“, – teigia vegetaras.
Pasak Všį „Tikra mityba“ direktorės, mitybos specialistė Danguolė Gasparavičienė, vegetarinė mityba suaugusiems – asmeninis pasirinkimas, galbūt viską tinkamai subalansavus reikiamomis proporcijomis, kad būtų gaunamas būtinas kiekis baltymų, riebalų angliavandenių pilnavertė mityba galima.
„Vis dėlto, kalbant apie vaikus, situacija kitokia. Jaunam augančiam organizmui reikia visko, ypatingai iš mėsos gaunamų nepakeičiamų aminorūgščių, kurių augaliniuose produktuose nerasime. Žinoma, šiuo klausimu vyrauja amžina diskusija, tačiau manau, kad augančiam organizmui reikia įvairaus maisto ir tėvai už vaiką neturėtų nuspręsti, valgyti šiam mėsą, ar ne“, – sako pašnekovė.
Valgantys mėsą privalo būti nubausti
„Kodėl mėsa žmogui tokia kenksminga? Esminė priežastis ta, kad vartojamas smurtinis maistas. Žmogus net nesusimąsto, jog smurtauja. Taip, dažnas valgantis mėsą pats gyvulio nežudo, bet parduotuvėje susimoka už žudymą ir galima sakyti, jog tai – grupinis nusikaltėlių sąmokslas. Tokie žmonės – nusikaltėliai pagal gamtos dėsnius.
Taigi, gyvulio nužudymas – tikriausias grupės nusidėjėlių sąmokslas ir kiekvienas jų turi būti nubaustas kaip žudikas, lygiai, kaip baudžiami grupinės žmogžudystės dalyviai. Tas, kuris leidžia žudyti gyvulį, tas kuris žudo, tas, kuris prekiauja paskersto gyvulio mėsa, ruošia iš gyvulio mėsos maistą, kuris dalija mėsiškus valgius ir tas, kuris valgo iš gyvulio mėsos paruoštą maistą yra žudikas ir pagal gamtos dėsnius turi būti nubaustas. Jie visi neša atsakomybę už nužudytus gyvūnus, kadangi nei vienas nesutinka būti papjautas maistui, o žmonės prieš juos vis tiek naudoja smurtą ir tai yra nusikaltimas.
Taip pat pasaulio sveikatos organizacijos skelbia, kad mėsa sukelia vėžį, tyrimų ir įrodymų apie šio maisto žalą yra išties daug. Galime rasti virš šimto augalinio maisto rūšių, iš jų paruošti šimtus tūkstančių patiekalų, tačiau žmogus vis tiek apsiriboja mąstymu, kad jam mėsa būtina“, – kalba Ž. Užkuraitis.
Būsime priversti apriboti mėsos vartojimą?
Pašnekovo manymu, dėl pasaulyje vykstančio globalinio klimato atšilimo, oro taršos, ilgainiui visi būsime priversti apriboti suvartojamos mėsos kiekį.
„Didžiuliai miškų plotai iškertami tam, jog būtų užsėti javais, kurie sušeriami gyvuliams. Vėliau šiuos papjauna ir sušeria žmonėms. Tai lyg užburtas ratas, vedantis žmoniją link pražūties. Jei visi būtų vegetarai, iš grūdų išsimaitintų 20 mlrd. žmonių, o dabar jų pakanta tik 7-iems mlrd. Taigi, klimatas keičiasi, jau dabar dūstam ir tik laiko klausimas, kada dėl planetos išgelbėjimo bus žaibiškai apribotas mėsos vartojimas. Jei žmonės mėsos valgymo nesuvokia morališkai, ilgainiui vis tiek bus priversti jos atsisakyti.
Reikia prisiminti, kad žmogus labai lankstus, jei pakeičiame savo sąmonę, gyvenimo suvokimą, galime prisitaikyti prie visko. Taigi, pirmiausia keiskime ne aplinkybes, o save“, – sako sveikos gyvensenos praktikas.
Prekybos centruose – atskiros kasos vegetarams
Ž. Užkuraitis pasakoja, kad po kelių nemalonių įvykių apsipirkinėjant prekybos centruose jam gimė idėja – atskiros kasos vegetarams.
„Kartą pasiėmęs normalaus maisto: obuolių, daržovių, kruopų ėjau prie kasos ir kažkas toje pačioje kasoje prieš mane prikrovė faršo, padėjo besikankinančią gyvą žuvį, ten pat voliojosi pusė šaldytos kiaulės galvos – kaip iš siaubo filmo. Žinoma, tokie vaizdai man kelia stresą, todėl ir susimąsčiau, kodėl aš privalau žiūrėti į man itin nemalonius ir šiurpą keliančius vaizdus, kaip žuvies agonija ar paskersta kiaulė?
Dar vienas, šiek tiek smagesnis nutikimas, kada prieš mane prie kasos stovintis žmogus paprašė paskolinti nuolaidų kortelę. Žinoma, jau norėjau ją išsitraukti, tačiau nužvelgus prekes pamačiau, jog ten buvo prikrauta mėsos. Tuomet sakau: „Žinot, kortelės neduosiu, nes čia žmogus mėsą perka“. Po šių mano žodžių stojo mirtina tyla ir tada galutinai supratau, kad žmonės yra traumuojami, jog vieni jau supranta šį blogį, o kiti dar ne. Taigi, manau, kad prekybos centruose atskiros kasos vegetarams būtų puiki mintis, tai skatintų sveikesnį gyvenimo būdą, rodytų pavyzdį vaikams ir skatintų rinktis tinkamus maisto produktus“, – tvirtina Ž. Užkuraitis.