Vatikano atstovai gina popiežių Benediktą XVI, kaltinamą nereagavusį į kaltinimus JAV kunigui dėl vaikų tvirkinimo, tačiau pripažįsta, jog pasitikėjimas prarastas, praneša „bbc.co.uk“.
Vatikano atstovas pareiškė, jog negalima paremti kaltinimų vienu laišku, nekreipiant dėmesio į visą susirašinėjimo grandinę. Tai buvo atsakas į naujienų agentūros paviešintą laišką, kuriame kardinolas Josephas Ratzingeris, tuo metu dirbęs Tikėjimo doktrinos kongregacijoje, atsakingoje už panašių kaltinimų išaiškinimą, pasisakė prieš JAV kunigo Stepheno Kiesle pašalinimą. Šis kunigas buvo gerai žinomas tvirkintojas.
Vatikano teigimu, kardinolas tiesiog norėjo būti visiškai tikras prieš atleisdamas kaltinamą kunigą.
Analitikai tvirtina, jog laiško paviešinimas ir vykstančios diskusijos rodo kovą tarp kardinolų, prasidėjusią jau Jono Pauliaus II-ojo pontifikato metais.
Krečiama skandalų
Paviešintame laiške kardinolas Ratzingris sako, jog „prieš atleidžiant bet kokį kunigą, turi būti pagalvota, apie tai, kas būtų geriausia visuotinei Bažnyčiai“.
Vatikano atstovai tikina, jog ši frazė yra išimta iš konteksto.
Tuo tarpu popiežiaus kritikai piktinasi, jog kardinolo pozicija lėmė, jog kaltinimai buvo nutildyti ir visi atvejai palikti neištirti.
JAV vyskupai pradėjo viešinti panašių susirašinėjimų su Vatikanu detales dėl vis didėjančio visuomenės spaudimo ir reikalavimo paaiškinti, kodėl buvo delsiama spręsti skaudžia problemą.
„Vatikanas nemano, jog turi teisintis dėl kiekvieno iš konteksto išimto laiško“, - pareiškė Šventojo Sosto atstovas. Tačiau jis pripažino, jog Bažnyčia prarado pasitikėjimą ir patikino, jog bažnytiniai įstatymai nebebus laikomi aukštesniais už civilinius.
Tai – ryškus Vatikano pozicijos pokytis. Iki tol bet kokia kritika buvo vadinama Popiežiaus juodinimu.
Penktadienį Vatikanas paragino katalikų bažnyčias visame pasaulyje bendradarbiauti su policija tiriant vaikų tvirkinimo atvejus.
Teigiama, jog pats Popiežius nori susitikti su aukomis, o Vatikane ruošiamos instrukcijos, kaip vyskupai turėtų spręsti bet kokius įtarimus dėl tvirkinimo.
Kaltinimai Popiežiui
1980-aisiais Miuncheno ir Freisingo arkivyskupas Josephas Ratzingeris sutiko priglausti kunigą, atsiųstą ten po kaltinimų vaikų tvirkinimu.
Be to, 1990-aisais jis nesiėmė veiksmų prieš JAV kunigą Lawrence Murphy, kaltinama 200 kurčių berniukų prievartavimu.
Kardinolas Ratzingris daugiau nei dešimtmetį vilkino Arizonos kunigo Michael Teta bylą, nepaisydamas pakartotinų raginimų kunigą atleisti.
Kardinolas Ratingeris prieštaravo Kalifornijos kunigo Stepheno Kiesle pašalinimui, ragindamas atsižvelgti į Bažnyčios interesus. Dabar S. Kiesle nuteistas už merginos išprievartavimą.
Tuo tarpu Popiežiaus gynėjai tikina, jog jis be reikalo kaltinamas dėl jaunesnio personalo klaidų.