JAV pradeda plačią diplomatinę kampaniją, kuria sieks išsamiau supažindinti su Artimųjų rytų reformų plano tikslais.
Valstybės sekretoriaus pavaduotojas politiniams reikalams Marcas Grossmanas (Markas Grosmanas) sekmadienį pradėjo savaitę truksiančią kelionę po Jordaniją, Egiptą, Maroką ir Bahreiną, kurios metu pristatys projektą "Didžiųjų Artimųjų Rytų iniciatyva".
Jo architektai tvirtina, kad projekto tikslas - paskatinti demokratines reformas ir ekonomikos plėtrą arabų valstybėse ir visame musulmoniškame pasaulyje bei įveikti skurdą, kuriuo naudojasi islamo ekstremizmo ideologai.
Pagal šį planą, kurio Vašingtonas dar nėra smulkiai pristatęs, reformas vykdyti sutikusios šalys gaus didelę Jungtinių Valstijų ir jų pagrindinių sąjungininkių paramą.Tačiau didelė dalis arabų valstybių, įskaitant ir artimiausius JAV sąjungininkus regione Egiptą ir Saudo Arabiją, reiškia nepasitenkinimą, jog joms neleidžiama dalyvauti kuriant projektus, kurie tiesiogiai susiję su šių šalių interesais.
Šios arabų šalys būgštauja, kad joms bus primestos vakarietiškos vertybės ir neatsižvelgta į realią vidaus situaciją.
Regione jaučiamas nepasitenkinimas ir dėl nuosaikios Vašingtono pozicijos Izraelio ir Palestinos konflikte.
Trečias žmogus valstybės departamente M.Grossmanas lankysis ir Turkijoje, kuri "Didžiojoje Artimųjų Rytų iniciatyvoje" vadinama musulmoniškos demokratijos pavyzdžiu. M.Grossmano vizito darbotvarkėje numatyti susitikimai Briuselyje, kur įsikūrusios svarbiausios Europos Sąjungos (ES) ir NATO institucijos. JAV siekia užsitikrinti šių organizacijų paramą savo reformų planui.
Prezidentas George'as W.Bushas (Džordžas V.Bušas) ketina iniciatyvą paskelbti pagrindine JAV organizuojamo Didžiojo aštuoneto (G-8) viršūnių susitikimo, kuris birželį vyks Džordžijos valstijoje, tema.
Šaltiniai Jungtinių Valstijų administracijoje teigia, jog "Didžiųjų Artimųjų Rytų iniciatyvos" aptarimas dominuos ir per Vašingtone pirmadienį prasidėsiantį JAV ir ES pareigūnų susitikimą.
Šis klausimas buvo paliestas ir penktadienį, per G.W.Busho bei Vokietijos kanclerio Gerhardo Schroederio (Gerhardo Šrėderio) susitikimą Baltuosiuose rūmuose.
Sirijos, kurios santykiai su Jungtinėmis Valstijomis gana įtempti, oficialus vyriausybės dienraštis "Techrine" JAV iniciatyvą pavadino "nepriimtina". Ja siekiama nukreipti dėmesį nuo Izraelio ir Palestinos konflikto, teigė laikraštis.
Prancūzija penktadienį pažymėjo, kad prioritetą Artimuosiuose Rytuose teiks žydų ir palestiniečių konflikto sureguliavimui.
Egiptas ir Saudo Arabija, kurių parama vykdant reformų planą Vašingtonui būtina, jįtaip pat kritikavo.
Egipto prezidentas Hosni Mubarakas (Hosnis Mubarakas) teigė, jog jis atmes bet kokį iš išorės pasiūlytą Artimųjų Rytų reformų planą.
JAV valstybės sekretorius Colinas Powellas (Kolinas Pauelas), siekdamas paneigti panašias nuomones, pareiškė: "Reformos negali būti primestos iš išorės, jos turi būti priimtos iš vidaus. Tikimės, kad musulmonų pasaulio lyderiai patys įžvelgs kokias galimybes atveria mūsų siūloma iniciatyva".
AFP-BNS