Padirbėti užsienyje susivilioja vis daugiau lietuvių. Kiekvienais metais išvykstančiųjų skaičius sparčiai kyla, o šią vasarą susidomėjusių kultūrinių mainų programomis skaičius išaugo beveik 3 kartus nei pernai metais.
Kelionių agentūros „Zip travel“ programų vadybininkė Laura Lukoševičiūtė teigia, kad šį sezoną vis dar populiariausia išlieka „Work&travel USA“ programa. „Šiais metais studentai ypatingą susidomėjimą išreiškė Vakarų pakrantei: Kalifornijos ir Nevados valstijoms. Pagrindinės darbovietės – didieji JAV kazino, viešbučiai, kavinės, restoranai.
Daugybė klientų, kurie į programą išvažiuoja pirmą kartą po pirmojo kurso, vyksta į ją kasmet, kol baigia studijas“, – pasakoja L. Lukoševičiūtė.
Vasara už Atlanto alinančiame darbe
Išvažiavus į „Work&travel“ programą, privaloma nusiteikti rimtoms ir ne visada išsvajotoms darbo valandoms. Tai puikiai žino jau antrą kartą padirbėti JAV nusprendusi Vilniaus universiteto studentė Kamilė. „Dirbau parduotuvėje, fotografavau ir buvau atsakinga už socialines medijas. Dirbau 60 valandų per savaitę, 10 valandų per dieną. Pats darbas nėra sunkus, bet kai daug dirbi – daugiau nieko ir neveiki. Šios programos pagrindas ir yra darbas. Kitaip nebūna“, – teigia Vajomingo valstijoje darbą pasirinkusi mergina.
Kita Vilniaus universiteto studentė Laura išmėginti laimę pabandė Naujojo Džersio valstijoje, tačiau čia jos laukė sunkus ir alinantis darbas. „Mano darbo vieta buvo atrakcionių parkas ir kiekvieną dieną vis gaudavau naują darbo vietą. Buvau ir valytoja, ir gelbėtoja, ir maisto ruošėja, kasinininkė ir daugiau. Dirbti buvo tikrai nelengva. Patekau į nemalonią įmonę, kur nei amerikiečiai, nei užsieniečiai darbuotojai nebuvo vertinami. Reikėjo taikstytis su keista, nelogiška ir absurdiška sistema. Tai buvo ne svajonių darbas, o labiau gyvenimo mokykla“, – savo nusivylimus pasakoja mergina.
Pasak programos dalyvių, pirmieji mėnesiai darbe praeina pakankamai greitai. Studentai dažniausiai dirba su įvairiausiais žmonėmis, todėl bendraudami lavina savo anglų kalbos žinias ir išeina iš komfortos zonos ribų. Tačiau vėliau toks darbas ima varginti. Tai pripažįsta ir kita Vilniaus universiteto studentė Greta, nusprendusi padirbti paslaugų sektoriuje. „Negalėčiau dirbti čia ilgiau kaip porą mėnesių. Žmonių antplūdžiai, ilgos darbo valandos išvargina ir darbas tampa tikra rutina. Todėl puiku, kad teko jį išbandyti vasaros metu“, – pasakoja ji.
Atlyginimai ir maisto kainos – vienodai aukšti
Tačiau sudėtingas ir ilgas darbas ištisas dienas nelieka neįvertintas. Prieš kelionę pagal savo specialybę dirbusi Kamilė juokiasi, kad atlyginimų JAV ir gimtinėje tikrai nepalyginsi. „Prieš tai turėjau darbą Lietuvoje, kuriame per mėnesį uždirbdavau 450 eurų, o čia aš per savaitę uždirbu 900 eurų. Juokinga, kai pagalvoji, kiek mes uždirbame savo šalyje“, – stebėjosi mergina.
Atlyginimai JAV priklauso ir nuo valstijos, darbo vietos, klientų bei darbdavių požiūrio į darbuotojus. Tačiau visos kalbintos studentės pripažįsta, kad algos Amerikoje tikrai geresnės. Studentė Greta tvirtina, kad norint užsidirbti, tikrai verta važiuoti į Ameriką. „Valstijoje,kurioje gyvenau, minimalus atlyginimas 14 dolerių per valandą, kartais darbdaviai moka dar daugiau ir su viršvalandžiais. Visą vasarą per daug neišlaidaujant galima sukaupti nemenką pinigų sumą. Pažįstų žmonių, kurie apsiperka nuo galvos iki kojų, parveža lagaminą lauktuvių, nusiperka telefoną sau ir draugui, kompiuterį ir net automobilį grįžę namo. Ir dar apkeliauja pusę žemyno!“, – privalumus vardija programos dalyvė.
Mergina pasakoja, kad laimingiausieji – kavinių ir restoranų padavėjai. Jie per dieną gali gauti net iki 200 dolerių.
Tačiau kita studentė Laura teigia, kad atlyginimai Amerikoje aukštesni kaip ir produktų kainos. „Visi teigia, kad Amerika yra galimybių šalis, bet aš taip nemanau. Amerikoje maistas tikrai nepigus, pilnas cukraus ir riebalų. Esu ne kartą skaičiusi, kad dalis jų produktų iš vis neatitinka aukštų Europos Sąjungos standartų. Kai valgai salotą ar agurką, jis atrodo beskonis ir kažkoks netikras“, – savo įspūdžiais dalinasi Laura.
Viską atperka užburiantys vaizdai
Pasirinkdami šią vasaros programą Amerikoje, studentai niekada nežino, į kokias darbo sąlygas jie papuls. Studentė Laura liko nusivylusi ne tik darbu, bet ir pačios šalies sistema. „Tikrai nenorėčiau gyventi tokioje šalyje, kur sveikatos apsauga kainuoja dešimtis tūkstančių dolerių per metus, paskolos yra nežmoniško dydžio, o norint gauti gerą išsilavinimą, tenka įsipareigoti paskolai iki senatvės“, – pasakoja ji.
Tačiau rekomenduoti šią programą ji norėtų tikrai kiekvienam. Pasak Vilniaus universiteto studentės, Ameriką kiekvienas susižavės dėl jos nuostabių vaizdų. „Nors švietimo, sveikatos ir maisto apsaugos sistemos tikrai nežavi, keliauti, aplankyti ir pažinti šios šalies nuostabią gamtą yra išties puiku. Šioje šalyje yra daug nuostabių pasaulio kampelių“, – teigia ji.
Kita studentė Greta taip pat tvirtina, kad turėjusi galimybes, ji šią programą būtų išbandžiusi tikrai daug anksčiau. Per savaitę turėtas laisvas dienas, ji išnaudojo kelionėms ir Amerikos kraštų pažinimui. „Kai tik gaudavome proą laisvų dienų, iš karto sėsdavome į automobilį ir keliaudavome. Vaikštinėdavome po gamtą, miestus, važiuodavome pas draugus lietuvius, dirbusius kitoje valstijoje.
Didžioji kelionė, trukusi 22 dienas, laukė tik po visų darbų vasaros pabaigoje. 2 šalys, 5 valstijos, 7 nacionaliniai parkai, 8 didieji miestai ir šimtai numintų kilometrų pėsčiomis. Kelionės vargina, ypač keliavimas autobusu ir lėktuvais, ilgos laukimo valandos, persėdimai, lagaminų tampymai ir kėlimasis anksti ryte. Tačiau tai tikrai verta!“, – savo įspūdžius pasakoja mergina.