Statistikos departamentas šeštadienį paskelbė prognozuojantis, kad vasarį Lietuvoje bus užfiksuota 0,3 proc. suderinta mėnesio infliacija.
Metinė infliacija sausį, manoma, sudarys 8,3 proc., o vidutinė metinė – 10,7 proc.
Anot statistikų, vasario kainų pokyčius lems prognozuojamas nedidelis maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų kainų augimas, sietinas su sezoniniu daržovių ir vaisių pabrangimu.
Dėl iki 19 proc. padidėjusio pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifo taip pat prognozuojamas alkoholinių gėrimų ir cigarečių prekių grupės kainų augimas
Kitų grupių prekių ir paslaugų kainų kitimas, teigiama, turėtų būti nežymus.
Vasario mėnesio infliaciją turėtų šiek tiek mažinti dėl besitęsiančių sezoninių išpardavimų pingantys drabužiai ir avalynė.
Sausį mėnesio infliacija, daugiausia dėl išaugusių mokesčių, šalyje siekė 2,7 proc. Prieš tai buvo du defliacijos mėnesiai.
Analitkų teigimu, kainų mažėjimas į Lietuvą turėtų grįžti antrąjį ir trečiąjį metų ketvirčiais.
Anot „Swedbank“ analitikės Linos Vrubliauskienės, „prasidėjęs ekonomikos nuosmukis, sparčiai krentantis gyventojų vartojimas bei išorinio spaudimo sumažėjimas jau sustabdė kainų augimo tempą Lietuvoje. Tokio spartaus, kaip sausio, mėnesio kainų augimo šiais metais nepamatysime“.
„Prognozuojame, kad pirmąjį pusmetį kainų augimas sparčiai lėtės, o keliais antrojo ir trečiojo ketvirčių mėnesiais galima defliacija“, – paskelbus sausio mėnesio infliacijos rodiklį kalbėjo L. Vrubliauskienė.