• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vasarą – skaudžiausios moksleivių gyvenimo pamokos

Rytoj Rugsėjo 1-osios skambutis vėl paskelbs naujus mokslo metus. Po vasaros į mokyklas sugrįžę moksleiviai dalinsis atostogų įspūdžiais, linksminsis, švęs. Tačiau ne vienoje Lietuvos mokykloje mokslo metai prasidės ir liūdnai – Tylos minute. Taip bendramoksliai pagerbs vasarą palaidotų draugų atminimą. Nė viena vasara neapsieina be vaikų nelaimių, mirčių, žūčių – kasmet mokyklos suolas rugsėjį nebesulaukia apie 20 moksleivių.

REKLAMA
REKLAMA

Nuotykiai – žudikai

„Akistatos“ paskaičiavimu, šių metų vasara taip pat pasiglemžė tiek nepilnamečių, kiek būna vienoje įprasto dydžio klasėje – kiek per 20. Tik gaisrų aukomis vasarą (iki rugpjūčio 28-osios) netapo nė vienas moksleivis. O sunkios ligos, maudynių vanduo, avarijos ir kiti nelaimingi atsitikimai retino nepilnamečių gretas.

REKLAMA

Anot kalbintų mokytojų, į vasaros atostogas moksleiviai visada puola stačia galva – atsipalaidavę, nerūpestingi, trokštantys dar nepatirtų įspūdžių ir nuotykių, todėl neretai nelaimės juos, rodos, pačios susiranda. Taip prieš keturias dienas nutiko Repeniškio kaime (Kupiškio r.). Čia pavakare keli mažamečiai be suaugusiųjų priežiūros žaidė apleistoje fermoje, kol griūdama plokštė mirtinai sužalojo vieną berniuką (9 m.), pradinuką.

REKLAMA
REKLAMA

Šių metų vasara įsimins ir šiurpiausiu įvykiu – moksleivio nužudymu. Tai užfiksuota liepos 2-ąją, kai smėlio karjere buvo aptiktas nužudytas paauglys, kurį bandyta slėpti apkasus smėliu.

Šis įvykis dar tebetiriamas. Savo likimo draugą smėlio karjere žiauriai nužudė keli Vėliučionių vaikų socializacijos centro (Vilniaus r.) auklėtiniai, pabėgę iš centro – ieškodami nuotykių. Vienas „nuotykis“ buvo mėgavimasis laisve už griežtos įstaigos sienų, kitas „nuotykis“ – išgertas alkoholis. Dar vienas „nuotykis“ – draugo egzekucija. Paauglį bendramoksliai nužudė būdami girti ir įtūžę – užmėtė akmenimis ir paliko.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visi keturi įtariamieji – nepilnamečiai. Vienas jų – vos 12 metų. Jis dėl jauno amžiaus net negali būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn, nes Lietuvoje dėl nužudymo atsako tik 14 metų sulaukę asmenys. Kiti jaunieji žudikai, paženklinę savo mokyklą gedulu, dabar laukia teismo dienos.

REKLAMA

Mirtinos avarijos

Per tris vasaros mėnesius būta ir skaudžių eismo nelaimių, per kurias nukentėjo nemažai moksleivių. Negalutiniais Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, du nepilnamečiai per avarijas žuvo.

Vieną tragišką avariją prišaukė paauglių aistringas noras palakstyti motoroleriu. Birželio 23-osios vakarą Pabalvės kaime (Telšių r.) motoroleriu važiavę du draugai buvo nedėmesingi, nepaisė kelių eismo taisyklių ir, sankryžoje išsukdami iš šalutinio kelio, nepalaukė, kol pagrindiniu keliu pravažiuos lengvasis automobilis. Per susidūrimą abu paaugliai sunkiai susižalojo. Rytoj Tryškių Lazdynų Pelėdos vidurinės mokyklos septintokai gedulingai žvelgs į savo klasės draugo (12 m.) suolą – šis paauglys po avarijos nebeišgyveno.

REKLAMA

Kita eismo nelaimė, pasibaigusi vaiko žūtimi, rugpjūčio 6-osios pavakarę užfiksuota Šiauliuose. Čia automobilis partrenkė neleistinoje vietoje į gatvę išbėgusią mažametę (7 m.). Mergaitė po valandos ligoninėje mirė. Kodėl ji skubėjo per gatvę, išėjusi iš prekybos centro, neaišku. Trumpindama kelią namo, į judrią gatvę ji pateko pralindusi pro atitvarus. Mašinos vairuotojui išvengti nelaimės nepavyko...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Toks nepilnamečių pėsčiųjų elgesys, kai skubama bėgti per gatvę, nepaisoma šviesoforo, pėsčiųjų perėjų, taip pat – jaunųjų dviratininkų kelionės gatvėmis ir keliais, kai dar stokojama patirties, dažniausiai ir prišaukia tragedijas.

Anot Vilniaus apskrities Kelių policijos valdybos komisarės inspektorės Aistės Dijokaitės, ne tik mokytojai, bet ir tėvai privalo mokyti vaikus, kaip elgtis gatvėse, savo tinkamu elgesiu rodyti jiems pavyzdį, kad saugus judėjimas keliais taptų įpročiu. O Telšių kelių policijos viršininkas Dainius Razminas linkęs pridurti: „Kelių eismo taisyklių visi turime laikytis ne dėl kelių policijos, o dėl savęs pačių“.

REKLAMA

Paskutinės maudynės

Daugiausia gedulo nuotaikų į mokyklas atnešė tragiškai pasibaigusios atostogaujančių moksleivių maudynės. Vien tik ugniagesiai gelbėtojai iš įvairių vandens telkinių Lietuvoje per tris vasaros mėnesius ištraukė 8 paskendusius nepilnamečius. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovo Donato Gurevičiaus paskaičiavimu, lygiai prieš metus tokių nelaimių vasarą buvo perpus mažiau – 4, o 2010-ųjų vasarą – dar daugiau (9).

REKLAMA

Gedulingai rugsėjį dabar pradeda Gelgaudiškio specialiosios mokyklos (Šakių sav.) kolektyvas. Birželį Nemune nuskendo šios mokyklos trečiokėlis (10 m). Jį upės srovė ties Pervazninkų kaimu nusinešė akimirksniu, kai vaikas, vaikštinėjęs akmenų taku, paslydo ir įkrito į Nemuną. Sesuo, šokusi į vandenį gelbėti broliuko, jo neužčiuopė. Vaiko kūnas buvo surastas tik po kelių dienų, srovės nuneštas į kaimyninį Jurbarko rajoną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Liepą Pabradėje (Švenčionių r.), besimaudydama Žeimenoje, nuskendo 8 metų mergaitė. Jos kūnas taip pat buvo aptiktas vėliau – nuplukdytas.

Rugpjūčio pradžioje tragiškai baigėsi paauglių maudynės prie Panevėžio, Sanžilės upėje. Vienas 14-metis, plaukiojęs ir nardęs vandenyje, draugams matant, vieną kartą nebeišniro. Paauglys nuskendo maždaug 3 metrų gylio vietoje – Sanžilės upės dugne yra daug gilių duobių. Beje, šis nuskendęs panevėžietis – garsaus kalinio Virginijaus Baltušio, už nužudymus kalėti iki gyvos galvos nuteisto Tulpinio, sūnus.

REKLAMA

Dar vienas paauglys (12 m.) rugpjūtį nuskendo Jonavoje, kai maudėsi tvenkinyje su savo tėvu ir draugais. Tiriama, ar berniukas buvo juokais draugų nustumtas nuo betoninio tiltelio, ar pats šoko nuo jo į vandenį. Gylis toje vietoje – apie 15 metrų. Vandenyje atsidūręs paauglys daugiau nebeišniro.

REKLAMA

Mįslingi sprendimai

Į suolus po vasaros sugrįžę moksleiviai mažiausiai keturiose Lietuvos mokyklose dar ilgai kalbės ir apie ypatingą šiurpą keliančias savo bendramokslių netektis – savižudybes. Šiose mokyklose numatytas intensyvesnis pedagogų ir psichologų darbas su mokiniais.

Nepilnamečių savižudybių juodasis sąrašas pradėtas birželio pradžioje, kai Kėdainių rajone tėvai savo sodybos ūkiniame pastate aptiko kilpoje savo 12 metų sūnų. Berniukas augo valstybės remiamoje daugiavaikėje šeimoje. Jis, anot pedagogų, buvo uždaro būdo ir keistesnis už kitus, nenuspėjamas. Po įvykio teigta, kad vaikas nebuvo ujamas nei namie, nei mokykloje. Berniuko kraupus pasirinkimas paliko mįslę.

REKLAMA
REKLAMA

Panašus įvykis rugpjūčio pradžioje sukrėtė ir vieną mokyklą Alytaus rajone. Kodėl linksma ir daug kuo besidomėjusi, gražiai piešusi ir daug ateities planų turėjusi 15 metų paauglė, vasarą leidusi pas globėjus, palūžo ir pati nutraukė savo gyvenimą, taip pat pareigūnų dar neatsakyta. Kaimynų manymu, globos įstaigoje augusią mergaitę galėjo sukrėsti žinia, kad jos globėja ketina išvykti gyventi į užsienį.

Vienoje Tauragės mokykloje – taip pat gedulingos nuotaikos dėl savižudės: rugpjūčio 9-osios naktį šios mokyklos moksleivė (17 m.) sėdėjo ant geležinkelio bėgių tol, kol ją mirtinai sužalojo priartėjęs šilumvežis, vykęs į Klaipėdą.

Anot įvykį tiriančių pareigūnų, viena iš versijų – nelaiminga meilė, jausmų sąmyšis. Tokia pati versija, kaip ir Vilniaus pareigūnų, ieškančių atsakymo į klausimą, kodėl prieš kelias savaites Vilniuje, Ozo ir Ukmergės gatvių sankryžoje, nuo viaduko nušoko vienos sostinės mokyklos moksleivė (14 m.). Žinoma, kad paauglė naktį vaikščiojo su bendraamže drauge ir guodėsi apie savo širdies reikalus, kol galiausiai ryžosi pražūtingam šuoliui...

Mokytojai teigia, kad mokinių laidotuvės – pats skaudžiausias išgyvenimas pedagogo darbe. Mokykloje praleisti metai visų įsivaizduojami kaip geriausias, šviesiausias žmogaus gyvenimo tarpsnis, todėl laidoti bendramokslius, išgyventi dėl jų netekties – pati tragiškiausia gyvenimo pamoka.

REKLAMA

Tik faktai:

Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklose mokosi apie 370 tūkstančių moksleivių.

2011 m. Lietuvoje mirė 146 vaikai (1-17 m.) – 107 berniukai ir 39 mergaitės; dėl įvairių ligų – 51,4 proc. mažamečių ir nepilnamečių.

48,6 proc. vaikų (56 berniukai ir 15 mergaičių) pernai mirė dėl vadinamų išorinių mirties priežasčių (nelaimių, tragedijų) – vien eismo nelaimės pražudė 18 berniukų ir 15 mergaičių.

Irena ZUBRICKIENĖ

Irena Zubrickienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų