Artėjant vasarai vis dažniau kyla audros su žaibais ir perkūnijomis. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento pareigūnai įspėja, kad nors žaibas dažniau trenkia kaimo teritorijoje, tačiau tai nereiškia, kad miestiečiams nereikėtų rūpintis dėl keliamo pavojaus – netoliese trenkus žaibui, gaisras namuose gali kilti net ir dėl netvarkingos elektros instaliacijos ar neišjungtų elektros prietaisų, o kamuoliniui žaibui teritorija nesvarbi.
Dažniau trenkia užmiestyje
Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos, Valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyrius vyr. specialistas Gintaras Zonis dienraščiui „Šiaulių naujienos“ teigė neprisimenantis, kad per jo darbo praktiką kada nors mieste būtų trenkęs žaibas ir dėl to kilęs gaisras. Dažniau žaibai gaisrus sukelia užmiestyje. Štai ir šiemet gelbėtojams jau teko gesinti vieną gaisrą kaime. Tačiau miestiečiams dėl to atsipūsti, pasak pašnekovo, nederėtų – kamuolinis žaibas gali trenkti bet kur, o dėl įtampos svyravimų gali perdegti elektros prietaisai.
„Derėtų uždaryti visus langus, dūmtraukio sklendes (jeigu yra), atjungti elektros prietaisus, nesiliesti prie metalinių konstrukcijų. Dažnai užmirštama atjungti antenos stiprintuvo blokelį. Žaibas trenks kur nors netoliese į įtampos stulpus, išmuš saugiklius, bet dėl netvarkingos elektros izoliacijos gali ir gaisras kilti“, - perspėjo G. Zonis.
Žaibolaidis pritraukia žaibą
Mieste galima saugiai pasislėpti pastatuose. Kebliau yra atsidūrus užmiestyje. Specialistas patarė vengti pavienių medžių, vandens telkinių. Bet ne ką mažiau – vengti judėjimo. Net jeigu važiuojate automobiliu, geriau sustoti ir palaukti, kol praeis audra. „Automobilyje yra saugu, tik reikėtų sutraukti išorinę radijo anteną ir uždaryti langus bei geriau būtų sustoti. Kamuolinis žaibas trenkia į judančius objektus“, - priminė G. Zonis.
Pasak jo, nors nuo žaibų apsaugo žaibolaidžiai, tačiau vertėtų pagalvoti, ar jį verta įsirengti neturint reikiamų žinių – tinkamai įžeminti žaibolaidžiai jau būna numatyti pastato projekte, o netinkamai įrengtas žaibolaidis gali pridaryti tik daugiau žalos nei naudos.
„Jeigu yra žaibolaidis, didesnė tikimybė prisikviesti žaibą. Bet žaibolaidis turi būti įrengtas tinkamai, užtikrinant iškrovos nutekėjimą į žemę. Projektuojant pastatus, jeigu statoma padidintos rizikos zonoje, paprastai projekte jau numatoma įrengti žaibolaidį“, - pasakojo G. Zonis.
Mindaugas LAURINAITIS