Vasaros muzikos festivaliai Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse populiarėja sparčiau, nei valdžios keiksnojimai. Bemaž kiekvieną savaitgalį kur nors kaimo turizmo sodyboje, prie ežero ar upės, tiesiog žaliame lauke ar giraitėje pridygsta palapinių, išauga scenos, o žolę nusėda jaunų ir senų melomanų armijos.
Vasara įpusėjo, o festivaliai nesibaigė. Pasvarstykime, kiek kainuotų praleisti bene visus likusius šiltojo metų laiko savaitgalius besiklausant kokybiškos muzikos po atviru dangumi.
Kad būtų paprasčiau, įsivaizduokime eilinį Juozą, melomaną iš Vilniaus. Juozą mėgsta įvairių rūšių muziką, svarbiausia jam – ne žanras, o kokybė. Jam, deja, vasaros savaitėmis tenka dirbti, tad laisvi lieka tik savaitgaliai. Jei šefas atlaidus – dėl festivalio galima retkarčiais nepasirodyti darbe penktadieniais.
Juozas turi niekuo neišsiskiriantį automobilį: nei per didelį, nei per mažą, nenaują, bet techniškai tvarkingą. Šimtui kilometrų jo automobiliukas ryja apie 7 litrus 95 oktaninio skaičiaus benzino, už kurį draugiškai po lygiai moka visi 5 ekipažo nariai. Kadangi pirmadieniais mūsų herojus turi būti darbe, važiuoti per toli jam nesinori – ne toliau, nei Lenkija ar Latvija, o kuo arčiau, tuo geriau. Grupių pasirinkimas? Kuo žinomesnės, tuo geriau.
Pradėkime nuo to, ką praleidome: liepos 1-4 d. šalia Gdynės Lenkijoje, 600 km atstumu nuo Vilniaus vykusį „Heineken Open'er 2010“. Čia buvo galima išgirsti gausybę žvaigždžių: „Pearl Jam“, „Groove Armada“, „Massive Attack“, „Die Antwoord“, „Fatboy Slim“, Grace Jones, „Cypress Hill“ ir jaunų atlikėjų iš viso pasaulio. Bilietas keturioms dienoms su vieta palapinei kainavo apie 350 litų.
Aišku, Juozas galėjo spjauti į Lenkiją ir važiuoti į Varniuose kasmet vykstančias „Bliuzo naktis“. Daug arčiau, pigiau, tradiciškiau ir ramiau, bet šiemet mūsų herojui tiesiog norėjosi ko nors ypatingesnio. Tam jis nepagailėjo vieno darbo penktadienio, degalų bei pinigų bilietui.
Šį savaitgalį važiuosime į Latviją, Baltijos šalyse bene didžiausias žvaigždes sukviečiantį „Positivus'10“ festivalį. Iki Salacgrivos miestelio prie jūros – apie 400 km, o bilietas su vieta palapinei – 155 litai. Už vargą bus atlyginta ne tik jodo pilnu oru, bet ir gera muzika. Pagrindinės šių metų žvaigždės, kurių pavydi visi lietuviai – britų rokeriai „Muse“ ir stilingieji amerikiečiai „Scissor Sisters“.
Liepos 23-25 d. lengviausias ir bene kokybiškiausias pasirinkimas – geriausių Lietuvos didžėjų susirinkimas Molėtų rajone, 70 km nuo Vilniaus „Spartakiada 2010“. Be didžėjų čia pasirodys ir „Happyendless“ bei „Empti“, o bilietas trims dienoms tekainuoja 50 litų.
Tuos pačius „Empti“ pačioje liepos pabaigoje bus galima išvysti Varėnoje (90 km nuo Vilniaus), festivalyje „Tamsta Muzika 2010“. Bilietas ir vieta palapinei – 75 litai, o be „Empti“ čia taip pat gros „Antis“, BIX, „Inculto“, SSG, „Bitės“...
Juozas – ne per didelis metalo ar sunkiojo roko gerbėjas, tačiau pirmąjį rugpjūčio savaitgalį jam lieka tik vienas pasirinkimas. Tradicinės „Roko naktys“ Zarasuose, 150 km nuo Vilniaus, šiemet didžiuojasi atpigusiais bilietais – 70 litų dviems dienoms bei britų alternatyvaus roko žvaigždėmis „The Subways“. Kaip visada, čia pasirodys kitos ne pernelyg ryškios Šiaurės Europos roko grupės ir visa lietuviško roko paletė nuo „Happyendless“ iki „Katedros“.
Savaitė po „Roko naktų“ – kur kas ramesnis festivalis Šventojoje (340 km nuo Vilniaus) „Satta Outside“. Vilniuje įsikūrusio baro „vasaros ambasada“ pristatys regio, dub'o, šokių muzikos atlikėjus bei didžėjus iš Lietuvos ir Europos. Iš Smiltynės persikėlęs festivalis bilietus su vieta palapinei kol kas pardavinėja po 75 litus.
Link rudens krypstantys orai ir rūpesčiai priešpaskutinį vasaros savaitgalį paliko be ryškesnių muzikos festivalių. Atsipūtęs kaimo sodyboje ar paravėjęs daržus kolektyviniame sode, rugpjūčio 28-29 d. Juozas traukia į Varšuvą. Lenkijos sostinėje, 470 km nuo Vilniaus vykstančiame „Orange Warsaw Festival 2010“ vos už 130 litų koncertuoja pop žvaigždės iš Lenkijos ir kelios pirmo ryškumo pavardės iš užsienio – Courtney Love, Mika ir Nelly Furtado.
Praleidęs du mėnesius palapinėse ir „ant ratų“, mūsų herojus prarado ne tik nemažai energijos ar nuo saulės nusilupusios odos. Už festivalių bilietus jam iš viso teko pakloti apie 900 litų, o į juos ir atgal į Lietuvos sostinę – sukarti apie 4300 kilometrų savo niekuo neypatingame automobilyje. Vadinasi, už degalus, kurie dabar Lietuvoje kainuoja 4,2 lito už litrą, vienam ekipažo nariui teko sumokėti dar apie 250 litų. O kur dar išlaidos maistui, gėrimams, pramogoms, saulės kremams, automobilio amortizacija ir salono valymas...
Ar patenkintas mūsų Juozas savo vasara? Be abejo. Per ją jis spėjo išgirsti gyvos įvairiausių stilių – nuo pop ir regio iki sunkiojo roko – muzikos, savo akimis matė tokias žvaigždes, kaip „Muse“, „Scissor Sisters“, „Massive Attack“, Mika, gausybę gerų grupių ir atlikėjų iš Lietuvos, Pabaltijo, Šiaurės Europos. Be to, į daugumą festivalių dėl finansinio sunkmečio bilietai atpigo po 20-30 proc.
Atėjus rudeniui, pabumba Juozas tik dėl vieno – kodėl pažiūrėti visų ryškiausių vardų reikėjo važiuoti taip toli? Niekaip nesupranta mūsų herojus: jei latviai sugebėjo prisivilioti „Muse“, kodėl to nesugeba padaryti lietuviai?
Į Juozo klausimus žinovai atsakinės šiandien „Pinigų kartos“ portale. Taip pat spręsime uždavinį – kaip toli reiktų važiuoti, norint vasaros festivaliuose išvysti geriausias pop muzikos, roko, hip-hopo grupes ir atlikėjus? Žvalgysimės ir po pasaulio scenas po atviru dangumi.