• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Planą sumažinti vandens kainas panevėžiečiams miesto politikai pavadino artėjančių savivaldos rinkimų akcija ir paliko galioti senąsias. Tačiau nuo pabrangusio vandens problemos išsisuko neilgam.

REKLAMA
REKLAMA

Didžiausiais populistais ir pirmaisiais, pradedančiais savivaldos rinkimų akcijas, vakar miesto Tarybos posėdyje pavadinti vicemerė Gema Umbrasienė, Tarybos nariai Tomas Josas ir Visvaldas Matkevičius bei miesto meras Vitalijus Satkevičius.

REKLAMA

Mat jie parengė sprendimo projektą, kurį priėmus būtų patikslintas lėšų naudojimas infrastruktūros plėtrai, ilgalaikio turto nusidėvėjimo 2009–2012 metų planas ir sumažintos sąnaudos bendrovėje „Aukštaitijos vandenys“. Jeigu kolegos būtų pritarę keturių politikų parengtam dokumentui, kitu žingsniu būtų buvęs šalto vandens ir nuotekų tvarkymo kainų mažinimas mieste.

Bet sprendimo priimti nepavyko. Posėdyje dalyvavo 26 iš 31 Tarybos nario, ir 17 jų balsavo už tai, kad sprendimo projekto svarstymas būtų atidėtas neribotam laikui. Balsavusiųjų prieš ar susilaikusių politikų nebuvo, 9, nors ir sėdėjo salėje bei dalyvavo diskusijose, nebalsavo apskritai. Dar trys politikai – darbietis Petras Narkevičius, konservatorius Vidmantas Baltramiejūnas ir tvarkietis Sigitas Činga – balsavime dalyvauti negalėjo, nes yra bendrovės „Aukštaitijos vandenys“ direktoriai.

REKLAMA
REKLAMA

Prieš buvo net savi

Nors miesto Tarybos valdančiąją daugumą sudaro dvylika Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų, penki partijos „Tvarka ir teisingumas“ nariai, prie jų prisišlieja valstietė liaudininkė G. Umbrasienė, nepartinis V. Matkevičius ir Krikščionių partijai atstovaujantis T. Josas, ne visi valdantieji buvo už tai, kad sprendimo projektas būtų priimtas. Prieš sprendimą piestu stojo tvarkiečiai. Pastarieji – tiksliau, „Tvarkos ir teisingumo“ frakcija Tarybos posėdžio išvakarėse išplatino net pranešimą, pavadintą „Klaidinami miesto gyventojai“. Jame rašoma, kad Tarybai pateiktas svarstyti klausimas patikslinti patvirtintą bendrovės „Aukštaitijos vandenys“ 2009–2012 metų planą taptų galimybe sumažinti vandens tarifus vartotojams. „Norime informuoti, kad tai melagingas, populistinis ir klaidinantis panevėžiečius politikų žingsnis. Šio sprendimo iniciatoriai puikiai žino, kad jų parengtas sprendimo projektas prieštarauja Lietuvos įstatymams bei teisės aktams. Tai turėtų pripažinti ir Vyriausybės atstovas Panevėžio apskrityje Leonas Alesionka ir toks sprendimo variantas turėtų būti atmestas Vyriausiojoje kainų kontrolės ir energetikos komisijoje (VKKEK). Todėl manome, kad tai tik bandymas apgauti panevėžiečius, siekiant pigaus rinkėjų populiarumo“, – rašoma išplatintame dokumente.

Tvarkiečiai perspėjo, kad, nenorėdami apgaudinėti panevėžiečių, už niekinį sprendimo projektą nebalsuos, taip ir padarė – sprendimo projektui nepritarė.

„Tvarkos ir teisingumo“ frakcijai priklausantys politikai apgailestauja, esą panevėžiečiai be reikalo gąsdinami, kad, nepriėmus keturių politikų parengto sprendimo, neva šalto vandens kainos didės.

Ar verta skubėti tvirtinti sprendimą, abejojo ir konservatorius Dainius Ožalas bei krikdemas Julius Beinortas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išvadino populistais

Sprendimo projekto rengėjus G. Umbrasienę, V. Matkevičių, T. Josą bei merą V. Satkevičių smarkiai puolė ir Tarybos opozicionieriai. Miesto vadovui kritikos kliuvo bene daugiausia – meras buvo įspėtas, kad priėmus populistinį sprendimą jo teisingumą vėliau teks grįsti teismuose. Juolab kad Vyriausybės atstovas Panevėžio apskrityje L. Alesionka jau dabar abejoja sprendimo teisėtumu ir yra pasiruošęs jį apskųsti.

Buvęs vicemeras, partijoje „Tvarka ir teisingumas“ narystę sustabdęs Kastytis Vainauskas šalto vandens kainų mažinimo sprendimo autorius pavadino gražiai besiruošiančiais artėjantiems savivaldos rinkimams, o patį sprendimo projektą pavadino viešųjų ryšių akcija. Jam antrino buvęs liberalcentristas, taip pat vicemero ir net mero (tiesa, laikinai) kėdėje sėdėjęs Ramūnas Vyžintas.

„Sveikinu su savivaldos rinkimų agitacijos pradžia“, – sakė R. Vyžintas ir stebėjosi: „Kodėl dabar reikia koreguoti bendrovės „Aukštaitijos vandenys“ planus, kai metai dar nesibaigė? Sulaukime 2011 metų pirmojo ketvirčio ir tada kalbėkime apie šalto vandens kainas, kai bus aiškios 2010 metų bendrovės sąnaudos.“

Tiek valdantieji, tiek opozicionieriai vieni kitiems žarstė nelabai malonius priekaištus ir ragino sprendimo projekto svarstymą atidėti. Taip pasiūlė socdemų frakcija Taryboje, o jiems pritarė dar dvi frakcijos: Liberalų sąjūdžio ir Darbo partijos, Liberalų ir centro bei nepartinių frakcija. Tačiau priimti sprendimą, kaip balsuoti už parengtą sprendimo projektą, nuspręsta po pertraukėlės.

REKLAMA

Nustebino skaičiai

Be to, apie sprendimo projekte pateiktus skaičiavimus prabilo Tarybos posėdyje dalyvavę „Aukštaitijos vandenų“ gamybos direktorius Saulius Venckus ir ekonomikos direktorė Violeta Tamošiūnienė.

S. Venckus stebėjosi, iš kur sprendimo projekto rengėjai gavo bendrovės skaičius apie ilgalaikio turto nusidėvėjimą, sumažintas sąnaudas, nes jis turi visai kitokius skaičius. Anot jo, jų atlikti skaičiavimai prasilenkia su politikų skaičiais. Bendrovės direktoriui buvo neaišku, kaip po tais skaičiavimais pasirašė generalinis direktorius Rimantas Liepa. Jam buvo paaiškinta, kad R. Liepos parašas išgautas ne prievarta. Galų gale buvo išgirstas krikdemas J. Beinortas, diplomatiškai pasiūlęs: „Sprendimo projektas parengtas skubotai ir išėjęs iš teisinių bei ekonominių ribų. Jeigu galime atidėti klausimo svarstymą – atidėkime. Leiskime klausimui susigulėti ir tada grįšime jį svarstyti.“

REKLAMA

Pasiruošęs ginti savo tiesas

Nors sprendimo projekto svarstymas ir buvo atidėtas neribotam laikui, pasibaigus Tarybos posėdžiui eksmeras Povilas Vadopolas (jam vadovaujant 2009 metų liepos 23 dienos Tarybos posėdyje buvo priimtas sprendimas didinti šalto vandens kainas nuo tų pačių metų rugsėjo 1 dienos – autorės pastaba) ir vicemerė G. Umbrasienė dar ilgai vienas kitam kaišiojo po nosimis dokumentus. Pirmasis įrodinėjo, esą vandens kainos padidintos vadovaujantis galiojančiais teisiniais aktais, o pastaroji įrodinėjo, kad šitame Tarybos posėdyje nepriimtas sprendimas taip pat parengtas tinkamai. Tačiau G. Umbrasienė pripažino: „Šalto vandens kainos – labai painus reikalas.“

Be to, socdemų lyderis P. Vadopolas netgi planuoja teismuose aiškintis, neva G. Umbrasienė jį įžeidusi kaltinimais, kad dirbant meru priimtas sprendimas – didinti šalto vandens kainas – neteisėtas, o parašai ant svarbių dokumentų, pateiktų VKKEK, padėjo patvirtinti pernai šalto vandens kainas.

 

Raimonda Mikučionytė

Panevėžio balsas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų