Vilniaus savivaldybės valdoma UAB “Vilniaus vandenys” ketina nuo birželio net 34 proc. padidinti šalto vandens kainą ir uždėti kiekvienam butui iki 5 litų abonentinį mokestį. Tokį mokestį jau dvejus metus mokantys kauniečiai, neapsikentę vandens tiekėjų plėšikavimo, pasiskundė prokurorams.
Dangstosi skaitikliais
Milijoninių skolų smaugiami “Vilniaus vandenys” daugiau paskolų jau nebegauna, tad užsimojo gerokai numelžti vartotojus.
Aiškinama, kad sostinėje šalto vandens kaina nekilo nuo 2001-ųjų ir šiuo metu yra mažiausia Lietuvoje (4,22 lito). Anot bendrovės, kubinis metras šalto vandens turėtų kainuoti 5,66 lito, be to, kiekvienas butas kas mėnesį turėtų mokėti dar tiksliai nenustatytą, iki 5 litų galintį siekti abonentinį mokestį. Už jį esą vartotojams būtų keičiami pasenę vandens skaitikliai.
Būtent abonentinis mokestis ir sukėlė didžiausią vartotojų pasipiktinimą.
Kaip išgyventi?
Vilnietė 4 vaikų motina Daiva Krogertienė labai taupydama per mėnesį sunaudoja 8-9 kubinius met-rus šalto vandens ir 4-5 karšto.
“Šeimoje auga mergaitės, o jos ir maudosi dažniau, ir skalbti reikia daugiau. Tiesa, indus plaunu tik rankomis, o skalbyklę jungiu tik naktimis, nes taupome ir elektrą. Bet ką čia pritaupysi, kai per savaitę susidaro 3-5 skalbimai”, - “Respublikai” guodėsi vilnietė.
Mažiausiai Krogertų atžalai dar nėra metų, tad mama nedirba, o tėtis gauna minimalią algą. Kaip sunkmečiu išsiversti su 4 vaikais turint tokias menkas pajamas?
“Gauname socialinę pašalpą, - prisipažįsta D.Krogertienė. - Ir šildymą mums kompensuoja valstybė, mokame tik už karštą ir šaltą vandenį. Kaip išsimokėsime vandeniui pabrangus - neįsivaizduoju, nes juk ir karšto vandens kaina turės kilti”.
Numatomą abonentinį mokestį D.Krogertienė laiko visišku absurdu. “Sako, skaitiklius keis. Bet kodėl aš pati negaliu nusipirkti skaitiklio, kuris kainuoja gal 40 litų? Už ką čia visą gyvenimą mokėti? Negi kasmet tuos skaitiklius kaitalios?” - stebisi vilnietė.
Kauniečiai jau apmulkinti
Kauniečiai abonentiniu, vadinamuoju pardavimo, mokesčiu bendrovę “Kauno vandenys” remia jau nuo 2007 m. Šiuo metu jis siekia 3,93 lito.
Vien per 2008 m. “Kauno vandenys” šio mokesčio surinko 5,7 mln. litų, o skaitiklių nupirko tik už 2,9 mln. litų. Atmetus darbuotojų atlyginimų, mokesčių ir skaitiklių įsigijimo sąnaudas, įmonei iš šio mokesčio liko 1,4 mln. litų.
“Skaitikliams bendrovė net konkurso neskelbė, pasirinko, ką norėjo, - piktinosi kaunietis Viktoras Morozovas. - Be to, deklaravo, kad pirks brangius nuotolinius apskaitos prietaisus, kainuojančius mažiausiai apie 150 litų, o, kiek girdėti iš naujus skaitiklius jau turinčių žmonių, įrengti paprasčiausi”.
Kita vertus, pasak V.Morozovo, gyventojai skaitiklius yra įsigiję savo lėšomis, net Vyriausybės nutarimu jie esą pripažinti vartotojų nuosavybe.
“Bet nuo to laiko praėjo gal 18 metų, viskas “užmiršta” ir vėl sukamas naujas biznelis: žmonių turtas nusavinamas ir už tų pačių žmonių pinigus pakeičiamas į tiekėjo nuosavybę. O tai jau dvigubas apiplėšimas”, - neslėpė apmaudo kaunietis.
Apskundė prokurorams
Neapsikęsdami tokio atviro plėšikavimo, kauniečiai Jungtinio demokratinio judėjimo nariai šių metų vasario pradžioje dėl mokesčio teisėtumo kreipėsi į Kauno apygardos prokuratūrą, parašė skundus Seimo pirmininkei Irenai Degutienei, Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai (VKEKK).
Anot V.Morozovo, būtent VKEKK ir palaimino tokį plėšikavimą, patvirtinusi vandens kainos skaičiavimo metodiką, kur tiekėjo investicijas padengia vartotojas. Esą Vartotojų teisių gynimo taryba yra nustačiusi, kad tokia metodika kertasi su Vartotojų teisių įstatymu.
“Paprastas vartotojas neginamas, nes mūsų valdžia neįgali, - apgailestauja V.Morozovas. - Ar žinote, kam Seimo pirmininkė persiuntė mūsų skundą? Tai pačiai VKEKK!”
Gediminas RUDŽIONIS - Vilniaus miesto tarybos narys:
Apie ką čia šnekėti, juk viskas elementaru: griebti daug, iš karto ir abiem rankomis. Stilius toks. Net Zuokas kai buvo, tai viena ranka ėmė, o kita dar kažką darė ar nors vaidino darąs. O šičia - vien tik imti, ir be jokios vaidybos! Kam svarbu, kas bus toliau? Juk pabrangus šaltam vandeniui, brangs ir karštas. Be to, mokestis didėtų beveik pusantro karto, nes dar prisidėtų abonentinis. Vadinasi, dešimtadaliu ar bent 5 proc. gali pabrangti ir duona, ir saldainiai, ir viskas, kam pagaminti naudojamas vanduo.
Alia ZINKUVIENĖ